Jeszcze rok temu się nie dało, teraz ratusz zmienia zdanie

[object Object]
"Podłączymy 700 mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej"TVN24
wideo 2/5

Stołeczny ratusz długo przekonywał, że "nie da się" alarmować warszawiaków o poziomie pyłu PM10, gdy przekroczy on 80 µg/m3. Ostrzegał dopiero przy 200. Teraz ma się to zmienić.

Zmiany w ostrzeganiu o zagrożeniu szkodliwymi pyłami ratusz ogłosił na ostatniej konferencji prasowej.

Alarm przy 100

- Od ubiegłego roku informowaliśmy za pośrednictwem aplikacji 19 115 i portali społecznościowych przy poziomie pyłów PM10 na poziomie 100. Podczas konsultacji na przełomie kwietnia i maja wypracowaliśmy nową formułę. Na potrzeby Warszawskiego Indeksu Powietrza będziemy informować o poziomach stężeń wynoszących powyżej 80 mikrogramów na metr sześcienny. To będzie adresowane do grup szczególnego ryzyka – mówi Tomasz Demiańczuk z biura prasowego urzędu miasta. Do tego przy 100 mikrogramy ratusz będzie teraz nie tylko informować, ale też alarmować o zagrożeniu. Wcześniej ostrzegał dopiero przy 200. - Trwają ostatnie testy. Do końca października Warszawski Indeks Powietrza powinien zostać przez nas odebrany, a następnie udostępniony mieszkańcom – zapewniał na konferencji Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

"Mieliśmy rację"

Zadowolenia z tej zmiany nie kryją aktywiści. "Warszawa obniży poziomy alarmowania. Okazuje się, że w Miasto Jest Nasze mieliśmy rację: Warszawiacy nie mają innych płuc niż paryżanie” – napisał na Twitterze Jan Mencwel z MJN.

#smog: Warszawa obniży poziom alarmowania.Okazuje się,że w @MiastoJestNasze mieliśmy rację:Warszawiacy nie mają innych płuc niż Paryżanie:) pic.twitter.com/CllJnsKVz3— Jan Mencwel (@JanMencwel) 26 września 2017

To odwołanie do norm obowiązujących w stolicy Francji. Paryskie władze zaczęły działać, kiedy poziom szkodliwego pyłu PM10 przekroczył 80 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). To francuski stan alarmowy, po przekroczeniu którego inspekcje środowiskowe są zobowiązane do informowania o wysokim zanieczyszczeniu i podjęciu działań na rzecz poprawy sytuacji. Jak pisaliśmy w połowie grudnia ubiegłego roku, polskie nakazują informowanie o smogu, kiedy poziom szkodliwych pyłów sięga 200 µg/m3. Poziom alarmowania sięga z kolei aż 300 µg/m3. Normy te zostały ustalone przez Ministerstwo Środowiska w 2012 roku (w drodze rozporządzenia). Społecznicy wielokrotnie apelowali do ministerstwa, aby je zaostrzyć - bezskutecznie.

- Ustawowy obowiązek informowania leży przede wszystkim po stronie Inspekcji Ochrony Środowiska. My przetwarzamy dane, które do nas od nich wpływają, często z opóźnieniem. System państwowy niestety ma wiele niedoskonałości i dlatego budujemy własne źródła informacji we współpracy z Politechniką Warszawską - mówił nam przed rokiem Olszewski.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

Po publikacji tekstu skontaktował się z nami wiceprezydent Olszewski, odpowiedzialny w ratuszu m.in. za ochronę jakości powietrza. Podkreślił, że informowanie warszawiaków o smogu przy stężeniu PM10 sięgającym 80 µg/m3 nie jest efektem działań Miasto Jest Nasze, ale zapisów Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, który został przyjęty już w 2015 roku. Plan ten zapowiadał wprowadzenie Warszawskiego Indeksu Powietrza, który z kolei zakładał informowanie w momencie, gdy prognozy stężeń sięgną właśnie 80 µg/m3.

- W liście, który napisaliśmy tydzień temu do Miasto Jest Nasze, informowaliśmy o tym. Wyjaśniliśmy też politykę ochrony jakości powietrza stosowaną do tej pory. Polega ona na tym, że kiedy prognoza stężeń [szkodliwych pyłów - red.] sięga 100, wysyłamy komunikat z informacją do mieszkańców. Kiedy mamy do czynienia z tak zwanym "powtarzającym się poziomem 100", czyli prognozy nie rokują poprawy, wprowadzamy darmową komunikację - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Olszewski.

ran/kw/r

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl