Jest nowy kandydat na prezydenta. Bezpartyjni wchodzą do kampanii

[object Object]
Sławomir Antonik kandydatem na prezydentaTVN24
wideo 2/3

Stanisław Antonik, burmistrz Targówka związany ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Bródno", został oficjalnym kandydatem Bezpartyjnych na prezydenta Warszawy. Wśród swoich wyborczych priorytetów wymienił między innymi uregulowanie własności gruntów i poprawę jakości obsługi mieszkańców w urzędach.

Bezpartyjni to inicjatywa ogólnopolska z "odłamami" w poszczególnych regionach. W Warszawie ruch wspierają m.in. działacze Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej i Inicjatywy Mieszkańców Warszawy. W kręgach Bezpartyjnych znajdziemy kilkoro radnych, burmistrzów i wiceburmistrzów dzielnic (np. Grzegorza Wysockiego z Ochoty czy Antoniego Pomianowskiego z Ursynowa).

"Wybrany jednogłośnie"

O tym, że inicjatywa wystartuje w wyborach i wystawi własnego kandydata, było wiadomo od wielu tygodni. Wśród możliwych pretendentów wymieniano m.in. nazwisko Wojciecha Kozaka - byłego wiceprezydenta Warszawy. Jednak w środę okazało się, że twarzą Bezpartyjnych w warszawskim starciu wyborczym będzie Sławomir Antonik.

- Został jednogłośnie wybrany jako najlepszy nasz samorządowiec. Będzie ten zaszczyt pełnił z dużym powodzeniem i mam nadzieję, że wygra wybory - powiedział na środowej konferencji Dariusz Kacprzak z Bezpartyjnych. - Nasz kandydat ma olbrzymie doświadczenie samorządowe. Wywodzi się z Warszawy, nie z Krakowa, nie z Opola. Jest naszym człowiekiem. Jednocześnie wywodzi się wprost od mieszkańców, ze spółdzielczości. Jest przewodniczącym jednej z rad osiedli, a jednocześnie ma już 12-letni staż w samorządzie - zachwalał dalej.

Antonik od pięciu lat pełni funkcję burmistrza Targówka, wcześniej był wiceburmistrzem. Związany jest ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Bródno", której reprezentanci mają w dzielnicowej radzie swój czteroosobowy klub o nazwie Mieszkańcy Bródna - Targówka - Zacisza. Obecnie Targówkiem rządzi koalicja Spółdzielni Bródno z Platformą Obywatelską.

"Potykamy się o własne sznurowadła"

Na wstępie swojego wystąpienia Antonik zaznaczył, iż nie zgadza się ze stwierdzeniem, że "w mieście nic nie zostało zrobione", które słychać często z ust opozycji. - My uważamy, że nie wszystko zostało zrobione i potrzeba gospodarzy, by tym się zająć - powiedział.

Podkreślił, że jego zdaniem w Warszawie konieczna jest "zmiana myślenia z centralnego na lokalny". - Trzeba słuchać rad osiedli i zarządów, bo to oni są najbliżej ludzi. To konwent burmistrzów powinien determinować politykę miasta, a nie samoistnie funkcjonujący prezydent - przekonywał.

Wśród głównych swoich postulatów wymienił uregulowanie stanów prawnych nieruchomości. Brak rozwiązania tego problemu według kandydata "hamuje inwestycje i utrudnia rozwój miasta". - W tej chwili potykamy się o własne sznurowadła. Widzimy, jak ciężko zbudować przedszkole czy żłobek bez regulacji stanów prawnych nieruchomości. Musimy dokończyć ten proces nie tylko w zakresie dekretu Bieruta, ale też błędnie zrobionych wywłaszczeń na niektórych terenach - mówił.

Kolejny punkt, który wymienił, to poprawa infrastruktury miasta. Według Antonika częstą bolączką w nowych osiedlach mieszkaniowych jest na przykład brak odpowiedniej infrastruktury medialnej czy drogowej. - Trzeba poprowadzić autobus, a okazuje się, że ten nie ma nawet gdzie skręcić - zauważył. Wskazał, że te sprawy powinny być odpowiednio wcześnie uzgadniane z deweloperami, inwestorami i spółdzielniami.

"Rozpalić piec chęci urzędników"

- Upadł etos urzędnika - powiedział Antonik w kolejnym punkcie. Przyznał, że urzędnicy "nie zawsze dobrze podchodzą do spraw mieszkańców", ale też, że mieszkańcy "są niekiedy nastawieni windykacyjnie". - To też musimy zmienić. Trzeba na nowo rozpalić piec chęci urzędników do pracy na rzecz mieszkańców. Nie może być tak, że mieszkaniec przychodzi uzbrojony po zęby do urzędu, bo zakłada, że czegoś nie załatwi - mówił Antonik.

I w ostatnim punkcie wspomniał o budżecie partycypacyjnym. Zaznaczył, że z jednej strony jest "zwolennikiem nauki obywatelskości mieszkańców" i budżet jest do tego dobrym narzędziem. Z drugiej jednak skrytykował jego zasady. - Każde narzędzie można wykrzywić - stwierdził.

Zdaniem kandydata środki na budżet partycypacyjny powinny być przydzielane dzielnicom, a nie wydzielane z ich ogólnych budżetów, jak jest obecnie.

- Musi powstać inny system i bardziej czytelne kryteria, żeby nie było już więcej pomyłek i żebyśmy nie spalali potencjału mieszkańców do wymyślania pomysłów - podsumował.

Na konferencji Bezpartyjni zapowiedzieli też, że we wszystkich okręgach wystawią listy do Rady Warszawy.

Wybory jesienią

Antonik to kolejny, zgłoszony oficjalnie kandydat na prezydenta Warszawy. Niedawno swoją reprezentantkę ogłosiły ruchy miejskie - została nią Justyna Glusman. Wcześniej start zapowiedzieli też Jakub Stefaniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, były wiceprezydent Jacek Wojciechowicz jako kandydat niezależny, Andrzej Celiński - kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej oraz Janusz Korwin-Mikke.

kw/mś

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP