Jest nowy kandydat na prezydenta. Bezpartyjni wchodzą do kampanii

[object Object]
Sławomir Antonik kandydatem na prezydentaTVN24
wideo 2/3

Stanisław Antonik, burmistrz Targówka związany ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Bródno", został oficjalnym kandydatem Bezpartyjnych na prezydenta Warszawy. Wśród swoich wyborczych priorytetów wymienił między innymi uregulowanie własności gruntów i poprawę jakości obsługi mieszkańców w urzędach.

Bezpartyjni to inicjatywa ogólnopolska z "odłamami" w poszczególnych regionach. W Warszawie ruch wspierają m.in. działacze Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej i Inicjatywy Mieszkańców Warszawy. W kręgach Bezpartyjnych znajdziemy kilkoro radnych, burmistrzów i wiceburmistrzów dzielnic (np. Grzegorza Wysockiego z Ochoty czy Antoniego Pomianowskiego z Ursynowa).

"Wybrany jednogłośnie"

O tym, że inicjatywa wystartuje w wyborach i wystawi własnego kandydata, było wiadomo od wielu tygodni. Wśród możliwych pretendentów wymieniano m.in. nazwisko Wojciecha Kozaka - byłego wiceprezydenta Warszawy. Jednak w środę okazało się, że twarzą Bezpartyjnych w warszawskim starciu wyborczym będzie Sławomir Antonik.

- Został jednogłośnie wybrany jako najlepszy nasz samorządowiec. Będzie ten zaszczyt pełnił z dużym powodzeniem i mam nadzieję, że wygra wybory - powiedział na środowej konferencji Dariusz Kacprzak z Bezpartyjnych. - Nasz kandydat ma olbrzymie doświadczenie samorządowe. Wywodzi się z Warszawy, nie z Krakowa, nie z Opola. Jest naszym człowiekiem. Jednocześnie wywodzi się wprost od mieszkańców, ze spółdzielczości. Jest przewodniczącym jednej z rad osiedli, a jednocześnie ma już 12-letni staż w samorządzie - zachwalał dalej.

Antonik od pięciu lat pełni funkcję burmistrza Targówka, wcześniej był wiceburmistrzem. Związany jest ze Spółdzielnią Mieszkaniową "Bródno", której reprezentanci mają w dzielnicowej radzie swój czteroosobowy klub o nazwie Mieszkańcy Bródna - Targówka - Zacisza. Obecnie Targówkiem rządzi koalicja Spółdzielni Bródno z Platformą Obywatelską.

"Potykamy się o własne sznurowadła"

Na wstępie swojego wystąpienia Antonik zaznaczył, iż nie zgadza się ze stwierdzeniem, że "w mieście nic nie zostało zrobione", które słychać często z ust opozycji. - My uważamy, że nie wszystko zostało zrobione i potrzeba gospodarzy, by tym się zająć - powiedział.

Podkreślił, że jego zdaniem w Warszawie konieczna jest "zmiana myślenia z centralnego na lokalny". - Trzeba słuchać rad osiedli i zarządów, bo to oni są najbliżej ludzi. To konwent burmistrzów powinien determinować politykę miasta, a nie samoistnie funkcjonujący prezydent - przekonywał.

Wśród głównych swoich postulatów wymienił uregulowanie stanów prawnych nieruchomości. Brak rozwiązania tego problemu według kandydata "hamuje inwestycje i utrudnia rozwój miasta". - W tej chwili potykamy się o własne sznurowadła. Widzimy, jak ciężko zbudować przedszkole czy żłobek bez regulacji stanów prawnych nieruchomości. Musimy dokończyć ten proces nie tylko w zakresie dekretu Bieruta, ale też błędnie zrobionych wywłaszczeń na niektórych terenach - mówił.

Kolejny punkt, który wymienił, to poprawa infrastruktury miasta. Według Antonika częstą bolączką w nowych osiedlach mieszkaniowych jest na przykład brak odpowiedniej infrastruktury medialnej czy drogowej. - Trzeba poprowadzić autobus, a okazuje się, że ten nie ma nawet gdzie skręcić - zauważył. Wskazał, że te sprawy powinny być odpowiednio wcześnie uzgadniane z deweloperami, inwestorami i spółdzielniami.

"Rozpalić piec chęci urzędników"

- Upadł etos urzędnika - powiedział Antonik w kolejnym punkcie. Przyznał, że urzędnicy "nie zawsze dobrze podchodzą do spraw mieszkańców", ale też, że mieszkańcy "są niekiedy nastawieni windykacyjnie". - To też musimy zmienić. Trzeba na nowo rozpalić piec chęci urzędników do pracy na rzecz mieszkańców. Nie może być tak, że mieszkaniec przychodzi uzbrojony po zęby do urzędu, bo zakłada, że czegoś nie załatwi - mówił Antonik.

I w ostatnim punkcie wspomniał o budżecie partycypacyjnym. Zaznaczył, że z jednej strony jest "zwolennikiem nauki obywatelskości mieszkańców" i budżet jest do tego dobrym narzędziem. Z drugiej jednak skrytykował jego zasady. - Każde narzędzie można wykrzywić - stwierdził.

Zdaniem kandydata środki na budżet partycypacyjny powinny być przydzielane dzielnicom, a nie wydzielane z ich ogólnych budżetów, jak jest obecnie.

- Musi powstać inny system i bardziej czytelne kryteria, żeby nie było już więcej pomyłek i żebyśmy nie spalali potencjału mieszkańców do wymyślania pomysłów - podsumował.

Na konferencji Bezpartyjni zapowiedzieli też, że we wszystkich okręgach wystawią listy do Rady Warszawy.

Wybory jesienią

Antonik to kolejny, zgłoszony oficjalnie kandydat na prezydenta Warszawy. Niedawno swoją reprezentantkę ogłosiły ruchy miejskie - została nią Justyna Glusman. Wcześniej start zapowiedzieli też Jakub Stefaniak z Polskiego Stronnictwa Ludowego, były wiceprezydent Jacek Wojciechowicz jako kandydat niezależny, Andrzej Celiński - kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej oraz Janusz Korwin-Mikke.

kw/mś

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl