Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. "Wydarzenie na skalę tysiąclecia"

Kilka tysięcy osób na placu
Kilka tysięcy osób na placu
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Kilka tysięcy osób na placuLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Oklaskami przyjęli kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII wierni obserwujący transmisję mszy św. z Rzymu na pl. Piłsudskiego oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej. W obu miejscach zebrało się w sumie kilka tysięcy osób.

Pierwsi wierni pojawili się na placu Piłsudskiego już o 9 rano. W godzinie, w chwili rozpoczęcia uroczystości w Watykanie, na warszawskim placu było już tysięcy osób. Zgromadzili się, by obejrzeć transmisję kanonizacji.

Bili brawo

Przed rozpoczęciem transmisji na pl. Piłsudskiego warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski i dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Norbert Szczepański złożyli przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec taki sam, jaki złożył tam papież w 1979 r.. Transmisje mszy św. kanonizacyjnej można tu oglądać na dwóch telebimach.

Wśród wiernych uczestniczących w obu uroczystościach jest wiele osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Powiewają flagi polskie i papieskie. Wierni zgromadzeni na pl. Piłsudskiego ogłoszenie papieży świętymi przyjęli brawami.

- Uroczystości na placu Piłsudskiego zakończyły się ok. godz. 12.50, a wierni zaczęli się rozchodzić - powiedział przed godz. 13 Robert Opas z biura prasowego stołecznej policji.

O GODZ. 10.15 PAPIEŻ FRANCISZEK OGŁOSIŁ JANA PAWŁA II ŚWIĘTYM

Wierni na placu Piłsudskiego
Wierni na placu PiłsudskiegoTVN24

Msza w Świątyni Opatrzności

O godz. 9 rozpoczęła się też msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Część osób zrezygnowała z udziału w eucharystii, by zająć najlepsze miejsca przed telebimem, gdzie można było oglądać transmisję uroczystości kanonizacyjnych z Rzymu. Wśród wiernych, którzy przyszli na poranną mszę, było wiele osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Udział wzięli także harcerze i osoby zakonne.

- Dzisiejsze wydarzenie jest wydarzeniem epokowym, być może nawet na skalę tysiąclecia. Myślę, że zostanie ono zapamiętane przez następne pokolenia, a my mamy radość w nich uczestniczyć - powiedział PAP pan Krzysztof, który przyszedł do Świątyni Opatrzności Bożej wraz z żoną i trójką dzieci.

Około godziny 12:30 ruszył pokaz filmów poświęconych papieżowi Polakowi. Na telebimach wyświetlane były filmy "Pielgrzym", "Wujek", "Szukałem Was". Można też było zobaczyć, co do tej pory zostało zrobione w Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego.

Otworzyli Panteon Wielkich Polaków

Rodziny z dziećmi mogły wziąć udział w grze "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Jej uczestnicy wyruszą w podróż "ciuchcią papieską" do symbolicznego Rzymu; tam zobaczą labirynt, w którym będą mogli poznać wymiary świętości Jana Pawła II. Główne motywy to modlitwa, praca, człowiek i świat.

O godz. 13.30 mszę dziękczynną za kanonizację papieży odprawił w Panteonie Wielkich Polaków - dolnej części Świątyni Opatrzności Bożej - biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Józef Górzyński. W homilii podkreślił, że Janowi Pawłowi II bardzo zależało, "żeby przekazać myśl o świętości, czyli o Bogu, który jest wśród nas".

- Święty jest tylko Bóg. Jeśli święci są wśród nas, to znaczy, że Bóg jest obecny w tych ludziach - tłumaczył hierarcha.

Panteon został otwarty dla zwiedzających około godz. 15, po mszy dziękczynnej. Jak powiedział PAP Kazimierz Przeszowski, zajmujący się tam zwiedzającymi, od tego czasu Panteon zwiedziło kilkadziesiąt grup liczących po około 30 osób.

Pani Agata z Warszawy, która uczestniczyła w uroczystościach, powiedziała PAP, że przybyła do Świątyni Opatrzności Bożej, aby podziękować za papieża Polaka. - Świątynia Opatrzności Bożej wydaje się dobrym miejscem do tego, bo to był papież Opatrzności - powiedziała i dodała, że Panteon Wielkich Polaków to szczególne miejsce pamięci. - To miejsce tworzenia historii, to jest coś, co tworzymy dla następnych pokoleń - mówiła.

Koncert w Archikatedrze

Msza dziękczynna odbyła się również na Woli. O godzinie 15 wierni zgromadzili się u zbiegu ulic Deotymy i Górczewskiej przy figurze Jezusa Miłosiernego. Po mszy zaplanowano koncert papieski.

O godzinie 18 w Józefowie odbyła się msza św., po niej koncert "Santo Subito, Santo Sicuro - Jan Paweł II i Jego droga do świętości" w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego w Łodzi, Warszawskiej Opery Kameralnej i scen warszawskich

Wieczorem, o godz. 20 w Archikatedrze św. Jana odbył się koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II "Do Źródła" - muzyka cerkiewna, średniowieczna, z elementami gospel i chorału gregoriańskiego będzie przeplatana cytatami biblijnymi.

O KANONIZACJI CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

SPRAWDŹ UTRUDNIENIA W KOMUNIKACJI.

W stolicy, papież jeszcze jako ksiądz, biskup i później kardynał zatrzymywał się w klasztorze sióstr urszulanek na Powiślu:

Mówi siostra Janina Chmielińska
Mówi siostra Janina ChmielińskaArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Mówi Siostra Małgorzata Krupecka
Mówi Siostra Małgorzata KrupeckaArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Leszek Szymański

PAP,bf//ec/ran/b

Pozostałe wiadomości

Od początku nowego roku w szpitalu św. Anny na Barskiej nie będzie już oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej - zostanie przeniesiony do Szpitala Bródnowskiego i Konstancina-Jeziorny. Czy pacjenci, trafiający dotychczas na Ochotę, dostaną pomoc w innych szpitalach? Lekarze z Barskiej mają wątpliwości.

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl