Konsultacje nad wizją rozwoju stolicy rozpoczęły się we wtorek. - Zamiast kłaść chodnik, najpierw powinno się zobaczyć, jak chodzą mieszkańcy, jak wydeptują zieleń. I potem za tym pójść - powiedziała prezydent stolicy.
Prezydent stolicy podczas wtorkowej konferencji przypomniała, że w ubiegłym roku zaprezentowana została wizja Warszawy w 2030 r. Jej zapisy zostały włożone do specjalnej kapsuły, tę z kolei umieszczono za zegarem PKiN. - To był początek naszych dyskusji nad strategią rozwoju Warszawy do 2030 r., w międzyczasie bardzo intensywnie pracowaliśmy głównie nad celami tej strategii - zaznaczyła.
Cztery spotkania
W efekcie, przy współpracy z mieszkańcami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, wypracowany został projekt strategii rozwoju Warszawy do 2030 r. Teraz dokument trafi pod konsultacje społeczne. Ratusz zaplanował cztery spotkania poświęcone strategicznym celom zapisanym w dokumencie:
- "odpowiedzialna wspólnota" (18 kwietnia, Centrum Kreatywności Targowa),
- "wygodna lokalność" (20 kwietnia, PKiN),
- "funkcjonalna przestrzeń" (27 kwietnia, PKiN),
- "innowacyjne środowisko" (15 maja, Centrum Kreatywności Targowa). Ponadto odbędzie się 18 dyskusji w każdej ze stołecznych dzielnic, a do dyspozycji mieszkańców będą mobilne, plenerowe punkty konsultacyjne. Oprócz tego swoje uwagi będzie można zgłaszać poprzez elektroniczny formularz, a także pisemnie w urzędach dzielnic - staną tam specjalne urny w Wydziałach Obsługi Mieszkańców.
- Zachęcam mieszkańców do włączenia się w decydowanie o kierunkach rozwoju naszego miasta – mówiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapraszając do udziału w konsultacjach.
Cztery cele
Ratusz zakłada, że osiągnięcie wizji Warszawy w 2030 r. będzie możliwe, dzięki realizacji czterech celów strategicznych oraz uszczegóławiających je celów operacyjnych. Do każdego z celów operacyjnych będzie przygotowany lub jest już przygotowany program wdrożeniowy. - W każdym z tych programów będzie już określony budżet, będą określone kluczowe projekty i konkretne wskaźniki - będzie można weryfikować, czy realizowany jest co roku ten program, czy nie. Nie wyobrażamy sobie, żeby te programy mogły powstawać bez udziału mieszkańców - powiedziała Paulina Nowicka, koordynator prac nad strategią rozwoju stolicy. Dodała, że według planu strategia ma być gotowa do końca tego roku. - To jest dokument, który z jednej strony jest wizją miasta do roku 2030, ale oczywiście jest to też dokument kontynuacji - trudno mówić o tym, że ten dokument nagle, zasadniczo, o 180 stopni zmieniłby optykę rozwoju miasta. Tak naprawdę moglibyśmy ten dokumenty przyrównać do roli konstytucji w systemie prawnym - komentował dyrektor stołecznego Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Maciej Fijałkowski. W następnym kroku, aby osiągnąć cele opisane w strategii ratusz będzie pracował nad uaktualnieniem obecnie istniejących "dokumentów branżowych" dotyczących polityki między innymi w zakresie transportu czy ochrony środowiska. - Strategia ma zewrzeć i wyznaczyć główne cele i reguły, jakimi będzie kierowała się polityka rozwoju Warszawy - wyjaśnił Fijałkowski.
Strategia Warszawy jak chodnik
Gronkiewicz-Waltz mówiąc o strategii użyła porównania do planowania przebiegu chodników. - Zamiast kłaść chodnik, najpierw powinno się zobaczyć, jak chodzą mieszkańcy, jak wydeptują zieleń i potem za tym pójść - powiedziała prezydent stolicy. Nowa strategia rozwoju miasta ma być aktualizacją poprzedniego, analogicznego dokumentu, który powstał w 2005 r.
PAP/kz/pm