Jak spędzić wakacje w Warszawie? Rusza akcja "Lato w mieście"

"Lato w Mieście" w poprzedniej edycjiUM Warszawa

We wtorek, piknikiem w parku Agrykola oficjalnie zostanie zainaugurowana tegoroczna edycja akcji "Lato w mieście". Dzięki niej dzieci, które pozostają w wakacje w Warszawie będą mogły bezpłatnie brać udział w zajęciach sportowych, edukacyjnych i kulturalnych.

Wtorkowy piknik odbywać się będzie pod hasłem "Bądź bezpieczny latem w mieście". W parku, w godzinach 10-14 na najmłodszych czekać będzie wystawa specjalistycznego sprzętu służb mundurowych, jak również gry i zabawy rekreacyjno-sportowe.

Komenda Stołeczna Policji zaprezentuje m.in. dwa motocykle, radiowozy oraz quada. Przygotowana zostanie również prezentacja działania laboratorium kryminalistycznego, w tym możliwość pobrania odcisków palców. Funkcjonariuszom towarzyszyć będą m.in. Sierżant Borsuk - maskotka Komendy Stołecznej Policji.

Specjalne atrakcje przygotowały też m.in. straż miejska, straż pożarna, wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe, żandarmeria wojskowa i straż graniczna.

132 placówki

W ramach akcji "Lato w mieście" w te wakacje (od 26 czerwca do 31 sierpnia) na warszawskie dzieci czekać będą 132 wakacyjne placówki edukacyjne (WPE). Przewidziano tam miejsca dla ponad 17 tysięcy najmłodszych.

Podobnie, jak w latach minionych WPE działać będą przez pięć roboczych dni tygodnia. W zależności od placówki dzieci będą mogły być tam przyprowadzane między godz. 7.00 a 8.00, a odbierane najpóźniej o godz. 16 lub 17. Znaczna większość wakacyjnych placówek edukacyjnych zorganizowana została w budynkach szkół podstawowych.

Niezmienna pozostała również opłata - 7 zł, która pobierana jest za wyżywienie. Każde dziecko przebywające w WPE codziennie otrzyma dwa posiłki, w tym jeden ciepły. Uczniowie, którzy korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady mogą zostać zwolnieni z opłat również w wakacyjnych palcówkach edukacyjnych. Wystarczy przedłożyć odpowiednie zaświadczenie z macierzystej szkoły.

W WPE dzieci mogą liczyć na zróżnicowane atrakcje. Oprócz zajęć stacjonarnych - rekreacyjnych, edukacyjnych, plastycznych czy muzycznych, organizowane będą również aktywności poza placówkami, w tym wyjścia do kin i teatrów, na baseny czy do muzeów.

Oferta dla starszych dzieci

Ofertę przygotowano również z myślą o dzieciach i młodzieży niepełnosprawnej. W dziewięciu szkołach specjalistycznych, przygotowano miejsca dla blisko 300 uczniów.

Z myślą o dzieciach starszych przygotowano bogatą ofertę zajęć i warsztatów. W tym roku, w szkołach, młodzieżowych domach kultury, ogniskach pracy pozaszkolnej, ogrodach jordanowskich, bibliotekach czy domach kultury przygotowano ponad 800 propozycji. Oferta ta przeznaczona jest zarówno dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych.

W tym roku do dyspozycji uczniów, w czasie "Lata w mieście", będzie też ponad 60 obiektów sportowych. Dzieci i młodzież korzystać będą mogły zarówno z dzielnicowych jak i ogólnomiejskich boisk, hal sportowych czy basenów, w tym trzech odkrytych.

Każdy z dzielnicowych ośrodków sportu przygotował ofertę zajęć. W ośrodkach sportu i rekreacji czekać będą nauczyciele wychowania fizycznego oraz trenerzy, którzy będą nadzorować ćwiczenia oraz prowadzone aktywności. Nie zabraknie również zawodów, turniejów oraz konkursów i gier o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Do akcji włączy się również Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. W czasie wakacji do dyspozycji młodzieży będzie 10 obiektów. Oprócz dobrze znanych atrakcji, jak Całoroczny Stok Narciarski "Szczęśliwice" czy skatepark "Jutrzenka", pojawi się również nowość – Strefa Rekreacyjna Dzielnicy Wisła.

Na plaży Poniatówce, obok PGE Narodowego i mostu Poniatowskiego, do dyspozycji mieszkańców (nie tylko tych najmłodszych) oddane zostały boiska do plażowych odmian piłki siatkowej oraz nożnej, a także różnorodne urządzenia do ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała. Zajęcia w strefie odbywać się będą w godzinach 9.30-13.30 od poniedziałku do piątku. Udział w zajęciach dla grup zorganizowanych będzie możliwym po uprzednim zgłoszeniu.

Konieczna rezerwacja

Swoją propozycję dla najmłodszych ma również Park Kultury w Powsinie. Czekać tam będą kręgielnia, boiska do gier zespołowych (siatkówka, koszykówka, piłka nożna), a także mini golf oraz ścianka wspinaczkowa. Dodatkowo uczestnicy programu "Lato w mieście", uczęszczający do wakacyjnych placówek edukacyjnych będą mogli korzystać z odkrytego basenu letniego.

W większości obiektów sportowych obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc dla grup. W przypadku uczestników indywidualnych warto przed udaniem się do placówki zadzwonić i sprawdzić dostępność obiektu w wybranym terminie.

Od września dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej:

[object Object]
Prezydent Warszawy o darmowej komunikacji dla uczniówMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/gp

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl