Internauta: za mało pociągów. WKD: lepiej się nie da

Problemy pasażerów WKDwkd

Remont i utrudnienia jakie od 2 lipca towarzyszą pasażerom Warszawskiej Kolei Dojazdowej budzą wiele emocji. - Składy mogłyby kursować częściej – pisze na warszawa@tvn.pl Maciej i przedstawia propozycję konkretnych rozwiązań. – Nie da się tego zrobić lepiej – odpowiada rzecznik WKD.

Zbyt mała liczba pociągów to nie jedyny zarzut internauty. Zwraca też uwagę na niewłaściwą trasę autobusu i stare składy jeżdżące do Warszawy.

Długa trasa autobusu

- Zastanawiające jest, dlaczego autobus zastępczy jedzie do stacji PKP Ursus, a nie do bliższej Piastów – pisze Maciej. Okazuje się, że wszystkiemu winne są przepisu ruchu drogowego, a konkretnie nakaz skrętu w prawo.

– Autobusy komunikacji uzupełniającej wyjeżdżają z Malich ulicą Dolną. Na skrzyżowaniu z Al. Jerozolimskimi muszą skręcić w prawo, ponieważ tak nakazują znaki – wyjaśnia Krzysztof Kulesza, rzecznik WKD. – Pierwsze miejsce w którym autobus może zawrócić, bądź skręcić w lewo, to ulica Regulska, która prowadzi na stację PKP Ursus – wyjaśnia. Rzecznik zapewnia, że sami woleliby jeździć do Piastowa, ale na przeszkodzie stoi układ drogowy.

Więcej pociągów

Od autobusów ważniejsze są jednak pociągi. – Składy kursują co 30 minut. Na odcinku z Malich do Warszawy jeżdżą tylko dwa pociągi. Można by małym trudem zwiększyć ich liczbę do trzech – postuluje Maciej. Tym razem na przeszkodzie stają przepisy kolejowe.

– Możliwość przejechania z jednego toru na drugi mamy w Warszawie. Kolejna jest dopiero w Komorowie. W związku z tym do przystanku Malichy pociągi kursują wahadłowo – mówi Kulesza. Gdy składy są na torach po właściwej stronie, maszyniści widzą semafory i pociągi mogą jechać jeden za drugim. Jeżeli zbliżyłyby się do siebie za bardzo, zostałby wyświetlony odpowiedni sygnał i drugi ze składów musiałby się zatrzymać. - Jednak w przeciwnym kierunku semafory są niewidoczne - tłumaczy rzecznik.

W związku z tym w ślad za pierwszym pociągiem, nie można wyprawić na szlak kolejnego. – Nie możemy jeździć jak tramwaje, na widoczność. Musimy się stosować do prawa kolejowego – podsumowuje Krzysztof Kulesza. Jak dodaje na odcinku "warszawskim" jeżdżą trzy pociągi, zaś czwarty, rezerwowy, stoi na przystanku śródmieście.

Nowe składy

Ostatnią rzeczą na którą zwraca uwagę Maciej to stare składy w których jest ciasno i nie ma klimatyzacji. WKD stara się ten problem rozwiązać.

– W związku z prowadzonymi pracami konserwatorskimi trakcji, zostało w niej nieznacznie obniżone napięcie – rozpoczyna wyjaśnienia Kulesza. - Pociągi starego typu mają mniejszy pobór prądu niż nowe. Sieć mogła by nie wytrzymać, gdyby na trasę wyjechały tylko nowe składy – dodaje. Nie bez znaczenia jest też bezawaryjność pociągów starszego typu. - Ciężko jest zepsuć stary tabor. W razie czego i tak maszynista sobie poradzi. Gdyby zepsuł się nowy, to musielibyśmy go holować do bazy – tłumaczy rzecznik.

Trwają już prace nad rozwiązaniem tego problemu. Pracownicy zabezpieczą sieć, aby nie "wystrzeliły korki". Jeżeli to się uda, to w najbliższych dniach na trasę wyjadą wszystkie nowe pociągi. Jest ich siedem. – Może się zdarzyć, że podstawimy stary skład, ponieważ nowe mają przeglądy okresowe co 28 dni. Muszą wtedy na cały dzień zostać w bazie – ostrzega Kulesza.

Lepiej się nie da

Krzysztof Kulesza zapewnia, że ruch jest zorganizowany najlepiej jak się da. - Zapewniam, że gdyby była taka możliwość, to puścilibyśmy więcej pociągów. To jest maksimum i nie jesteśmy w stanie zwiększyć ich ilości – mówi.

Remont potrwa do końca sierpnia. Na przełomie lipca i sierpnia otwarty zostanie tor numer 1, a zamknięty 2, na którym obecnie trwają prace.

Aktualny układ w MalicachMaciej /warszawa@tvn.pl
Proponowane przez internautę zmiany w MalichachMaciej /warszawa@tvn.pl

wp/b

Źródło zdjęcia głównego: wkd

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl