Przygotuj się na:

MARSZAŁKOWSKA BEZ TRAMWAJÓW

W najbliższy poniedziałek tramwajarze rozpoczną drugi etap remontu torowiska w rejonie placu Bankowego. Jak informuje stołeczny ratusz, przez tydzień tramwaje nie będą jeździły ulicami Marszałkowską i Andersa - od placu Zbawiciela do Muranowskiej.

Najnowsze

Spadła liczba osób zameldowanych w Warszawie. Mniej pieniędzy z podatków. Trzaskowski raportuje

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP
Trzaskowski podsumował dwa lata swojej prezydenturyTVN24
wideo 2/4
TVN24Trzaskowski podsumował dwa lata swojej prezydentury

W czwartek radni udzielili prezydentowi Warszawy absolutorium z wykonania budżetu w 2020 roku. Wcześniej Rafał Trzaskowski przedstawił raport o stanie miasta. Mówił między innymi o spadającej liczbie osób zameldowanych w Warszawie i mniejszych wpływach do budżetu.

Jak przekazał w swoim wystąpieniu Trzaskowski, według danych Biura Spraw Obywatelskich i Administracji na 31 stycznia 2021 roku w Warszawie zameldowanych jest 1 693 588 mieszkańców, z czego 1 638 014 na pobyt stały, a 55 574 na pobyt tymczasowy. Liczba osób zameldowanych spadła względem stanu na rok poprzedni o 13 110 (dotyczy meldunków stałych i czasowych). W Warszawie w 2020 roku przebywało łącznie 35 742 cudzoziemców. Najliczniejszą grupą byli obywatele Ukrainy, następnie Wietnamu i Białorusi.

Wzrosła liczba mieszkańców w sześciu dzielnicach: na Białołęce, w Wilanowie, Ursusie, we Włochach, w Wawrze oraz na Woli. Mniej meldunków było w 12 dzielnicach, z czego najmniej na Mokotowie, w Śródmieściu i na Pradze Południe.

Mimo mniejszej ogólnej liczby zameldowanych, w 2020 roku o 51 tysięcy osób więcej zapłaciło podatki za rok 2019 (ponad 1,4 mln osób). Jak podał ratusz, to największy roczny przyrost nowych podatników.

Poważnie zmalały wpływy z biletów i parkowania

Na potrzeby walki z pandemią w 2020 roku ze środków miasta został zakupiony sprzęt o wartości 7,7 miliona złotych i środki ochrony osobistej za 20 milionów złotych. Udało się zakończyć budowę Szpitala Południowego i rozpoczęto modernizację Szpitala Bielańskiego. W 2020 roku ruszyło Centrum Zdrowia Białołęka.

W 2020 roku dochody miasta spadały, a wydatki rosły. Dochody wyniosły 18 557 696 158, a wydatki 20 226 162 998 złotych. W wyniku ograniczeń pandemicznych zmniejszyły się wpływy do budżetu miasta z tytułu sprzedaży biletów komunikacji miejskiej (o ponad 36 procent), opłat parkingowych (o ponad 39 procent), podatku od czynności cywilnoprawnych (o 4,6 procent) oraz udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT (o 4,8 procent).

Miasto wypłaciło ponad miliard wsparcia z tarczy antykryzysowej. Blisko 3,5 tysiąca najemców lokali miejskich zapłaciło niższe czynsze, w sumie była to kwota 35 830 100 złotych.

Prezydent zaapelował też do radnych o współpracę, bez względu na przynależność polityczną. Potem na temat raportu wypowiedzieli się przedstawiciele klubów.

CZYTAJ TAKŻE: 100 zadań Rafała Trzaskowskiego. Plan na drugą połowę kadencji

"Nam jest wstyd za Warszawę"

Ewa Janczar z Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do raportu, stwierdziła, że "spełnia wymagania ustawowe, jest bardzo spójny i przejrzysty. Jest spójny z tym, co widzimy, jak funkcjonuje nasze miasto".

- W raporcie widać, że został uruchomiony szereg programów pomocowych. Była to pomoc zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla mieszkańców. Wiele inwestycji było zrealizowane i kontynuowane pomimo ciężkiej sytuacji miasta - dodała i podsumowała, że klub KO pozytywnie rozpatrzy raport i zagłosuje za udzieleniem wotum.

Cezary Jurkiewicz z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do prezydenta, "żeby pracował bardziej dla Warszawy". - Nam jest pan bardzo potrzebny jako figura, która będzie budowała autorytet miasta. A często nam jest wstyd za Warszawę na zewnątrz - powiedział Jurkiewicz.

Dodał też, że prezydent powinien częściej bywać na sesjach rady miasta, a także odwiedzać mieszkańców i z nimi rozmawiać. Wypomniał prezydentowi Trzaskowskiemu, że "podczas pandemii w Warszawie panował chaos komunikacji".

Zaapelował, żeby prezydent był bardziej otwarty na współpracę z rządem. Jak zaznaczył, "radni PiS będą głosowali przeciw, bo nie znajduje pan czasu dla Warszawy. Bardziej się pan interesuje tym, co się dzieje poza nią".

Prezydent Trzaskowski odpowiedział na zarzuty radnego Jurkiewicza. - Prezydent miasta nie pracuje od 8 do 16, tylko ma nienormowany czas pracy. Pracujemy po nocach, w weekendy. Gdy zdarzało się, że nie było mnie w Warszawie, to brałem urlop. Gdy jestem w Warszawie, to pracuję po kilkadziesiąt godzin - powiedział Trzaskowski.

Wyjaśnił też, że chaos w komunikacji spowodowany był "decyzjami rządu, który wprowadzał je chaotycznie". - Otwierał parki, zamykał parki. W ostatniej chwili dowiadywaliśmy się o tych decyzjach - stwierdził.

Trzaskowski uzyskał absolutorium

Na czwartkowej sesji Rada Warszawy udzieliła Rafałowi Trzaskowskiemu absolutorium z wykonania budżetu za 2020 rok. Za udzieleniem absolutorium głosowało 40 radnych, przeciwko było 17. Dwoje radnych wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Rada Warszawy przyjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Warszawy wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za rok 2020. Za głosowało 41 radnych, przeciw 17, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Autor:dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN