Gwardia: 100 straganów, 20 knajpek. "Targowisko bez kompleksów"

[object Object]
Podpisanie umowyLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

Ratusz podpisał umowę na trzyletni najem Hali Gwardii. Nowi gospodarze przywrócą jej pierwotną funkcję targowiska, ale będzie także miejsce na gastronomię, kulturę i upamiętnienie bokserskiej przeszłości obiektu.

- Chcemy, żeby to było tętniące życiem, demokratyczne miejsce spotkań. Za naszym sukcesem stoi duża drużyna, zespół ludzi z międzynarodowym i krajowym doświadczeniem. Łączy nas pasja do dobrej żywności i Warszawa – powiedział podczas piątkowej uroczystości Robert Baj z CBR Events, która wygrała konkurs na trzyletni najem Gwardii. Umowa zawiera klauzulę, że okres ten można skrócić do półtora roku, jeśli miasto znajdzie docelowego gospodarza obiektu, takiego z którym podpisze umowę na kilkanaście lat.

- Żeby nie czekać, kiedy będziemy wybierać podmiot w trybie koncesji, postanowiliśmy wybrać najemcę, który będzie przez ten czas zajmował się animacją tego miejsca, jego adaptacją na cele handlowo-gastronomiczne – sprecyzował Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Boks na ścianach

Co przekonało miasto do wyboru oferty CBR Event, której oferta cenowa wcale nie była najwyższa, a plasowała się pod tym względem w środku stawki?

– Jej zaletami było to, że poza częścią handlową, była także bogata oferta animacyjna, nietraktująca hali tylko jako miejsca sprzedażowego i gastronomicznego, ale miejsca, które ma mieć dodatkową ofertę kulturalną – wyjaśniał Olszewski i dodawał, że doceniony został także wątek sportowej przeszłości hali (to od nazwy rezydującego tam długo klubu zwyczajowa nazwa obiektu). A konkretnie chodzi wielkoformatowe fotografie z bokserskich pojedynków, które znajdą się na ścianach w środku hali. Niestety nie znajdzie się miejsce na prawdziwych zawodników klubu Gwardia, który po wyrzuceniu stąd kilka lat temu tuła się po Warszawie.

100 straganów

Ale to tylko dodatek. Istotą hali będzie tradycyjny handel. Zaplanowano ok. 100 stoisk. Za część handlową przedsięwzięcia odpowiada Krzysztof Cybruch, twórca popularnego Targu Śniadaniowego. Handlujących będzie szukał przede wszystkim wśród małych producentów z Mazowsza i innych regionów Polski. Zależy mu na bezpośrednich wytwórcach oraz produktach z ekologicznych upraw oraz hodowli. Wszystkie mają być na straganach dobrze oznaczone: zawierać informację skąd pochodzą, co zawierają i ile kosztują.

- Mamy mnóstwo wspaniałych wytwórców w Polsce, i chcemy ten produkt pokazać, ale na Polsce nie chcemy kończyć. Jest spora grupa kontrahentów z Europy i Bliskiego Wschodu, których ciężko było pozyskiwać na wydarzenia, które miały charakter jednodniowy, weekendowy. Ci partnerzy nie byli gotowi podjąć takiego tematu, logistycznie było to zbyt trudne. Teraz możemy zaproponować im bycie w tym miejscu na stałe. Myślę, że te kilka lat pokaże, jak może wyglądać targowisko bez kompleksów, które nie musi czerpać z zagranicy nic poza inspiracją – opowiadał Cybruch.

20 knajpek

Zapewnia, że nie zamierza tworzyć konkurencji ani dla istniejącego obok bazaru (który, wedle zapewnień miasta, pozostanie na swoim miejscu), ani dla luksusowej hali Koszyki zdominowanej przez drogie restauracje.

– Stawiamy na inną piramidę potrzeb: najpierw produkt, później kulinaria. Produkty i targowanie są dla nas priorytetem, gastronomia będzie dawała opcję spotkań, spędzania tam czasu, a kultura wypełni pozostałe dni i wieczory w czasie pozatargowym. O tym świadczą także proporcje stoisk: 100 handlowych i 20 gastronomicznych – dowodził.

W strefie kulinarnej na oczach gości gotować będą szefowie kuchni. Część jadalna dla wszystkich knajpek będzie wspólna. - Warszawa jest pojemna, jest dużo czasu i miejsca na różne koncepty. Hala Gwardii będzie formatem, który będzie się warszawiakom kojarzył z dobrym, wiarygodnym, prawdziwym, dużym targowiskiem miejskim – zapowiedział Krzysztof Cybruch.

Tylko adaptacja

Nowy gospodarz hali przeprowadzi w niej konieczne prace adaptacyjne, ale nie generalny remont, który będzie zadaniem stałego operatora. Budzi to pewien niepokój w kontekście stanu, w jakim znajduje się obecnie Gwardia. Za koncepcję adaptacji wnętrz odpowiada znana pracownia Bulanda Mucha Architekci.

- Nasz udział w tym przedsięwzięciu polegał na wymyśleniu scenografii. Takie interwencje są możliwe do przeprowadzenia bez wchodzenia w zabytkową strukturę budynku - na to przyjdzie czas. To będzie typowa hala targowa z małymi stoiskami, dla ludzi, którzy prowadzą drobny handel, a także z miejscami przygotowanymi do żywienia – opowiadał nam Włodzimierz Mucha.

Wnętrze będzie elastyczne, łatwe do przearanżowania. – Stoiska będzie można łatwo zebrać, przesunąć i uzyskać dużą przestrzeń na wydarzenia – dodał architekt.

Na antresoli zaplanowano longbar, miejsce spotkań z widokiem na wszystko to, co będzie działo się na parterze.

Poza funkcją handlowo-gastronomiczną Hala Gwardii ma pełnić rolę centrum integrującego mieszkańców. CBR Event planuje organizację wydarzeń kulturalnych skierowanych do różnych grup wiekowych, np. warsztatów kulinarnych i potańcówek.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa, dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aż 11 ulic na Saskiej Kępie przejdzie doraźne remonty podczas tegorocznych wakacji - zapowiedział dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Wymiana nawierzchni oraz prace brukarskie są związane z przygotowaniami do wprowadzenia w tym rejonie strefy płatnego parkowania.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl