Grób Nieznanego Żołnierza i tajemnica pamiątkowych tablic

Tablice przy Grobie Nieznanego Żołnierza
Źródło: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Ambasada Włoch chce, by przy Grobie Nieznanego Żołnierza pojawiła się pamiątkowa tablica w języku włoskim. Urzędnicy są przychylni, ale pojawił się problem. Nie wiadomo kto jest autorem projektu tablic, które tam stoją.

Chodzi o tablice, które znajdują się tuż przy grobie. Można z nich przeczytać historię monumentu po polsku i w kilku innych językach.

Włosi też by chcieli

- W związku z wystąpieniem Ambasadora Włoch dotyczącym wykonania i posadowienia w rejonie Grobu Nieznanego Żołnierza tablicy informacyjnej (tożsamej wyglądem i treścią z tymi które już są zamontowane) objaśniającej historię Grobu w języku włoskim, ZTP poszukuje autora projektu tablic lub jego spadkobierców - informuje Arkadiusz Łapkiewicz, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych.

I dodaje, że zarząd chce ustalić prawa autorskie, i uzyskać zgodę od projektanta bądź spadkobiercy praw na jej wykonanie. - Dotychczasowe ustalenia dotyczące odnalezienia autora projektu w porozumieniu z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta, Biurem Kultury oraz Dowództwem Garnizonu Warszawa nie przyniosły odpowiedzi, kto posiada do nich prawa autorskie - dodaje.

Jak informuje Zarząd Terenów Publicznych, nie wiadomo, kiedy dokładnie tablice stanęły na placu. - Na pewno były już po II wojnie światowej. Z naszym informacji wynika, że w czasie prac archeologicznych (te odbyły się ok. 10 lat temu - red.) zostały zdemontowane i Garnizon Warszawa miał je w przechowaniu. Na plac wróciły w 2013 roku w związku z remontem placu Piłsudskiego - wyjaśnia Anna Stasiewicz, zastępca dyrektora ZTP.

ZTP umieścił apel na swojej stronie internetowej. Informacje o autorze projektu można zgłaszać na adres: ul. Podwale 23; 00-261 Warszawa; bom@ztp.waw.pl; tel. 22 277 05 00.

Tablice przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Historia grobu

Warszawski Grób Nieznanego Żołnierza powstał 2 listopada 1925 r., kiedy to pod kolumnadą Pałacu Saskiego złożono zwłoki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii ze Lwowa.

Pod koniec II wojny światowej grób uległ poważnemu uszkodzeniu, po wysadzeniu w powietrze przez Niemców. Został odbudowany i ponownie odsłonięty w 1946 r.

Obecnie jest to jedyny zachowany fragment kolumnady Pałacu Saskiego.

ran/r

Czytaj także: