Gazociąg przez las, drzewa pod topór. "Spodziewamy się protestów"

Będzie wycinka drzew na Bielanach
Będzie wycinka drzew na Bielanach
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Będzie wycinka drzew na BielanachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Nie milkną echa planowanej wycinki 4 tysięcy drzew wzdłuż Kanału Żerańskiego pod budowę gazociągu, a już szykuje się kolejna. Ten sam inwestor - firma Gaz-System - przewiduje, że pod topór pójdzie 1,5 tysiąca sztuk na Młocinach.

Władze Bielan protestują, ale urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska doszli do wniosku, że nie jest potrzebna ocena wpływu prac na środowisko.

Rura przejdzie przez część dzielnicy. Ale największy problem to Las i Park Młociński. Miejsce rekreacji, a przede wszystkim Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu. To tam ma wjechać ciężki sprzęt, potrzebny będzie otwarty wykop na szerokim na ok. 18 metrów pasie przecinającym tereny zielone. Pod topór - według wstępnych szacunków - ma pójść ok. 1,5 tys. drzew.

"Spodziewamy się protestów"

- Problem polega na tym, że przez teren dzielnicy zostanie przeciągnięty rurociąg o największej dopuszczalnej przez nasze prawo średnicy 700 milimetrów. Będzie na głębokości 2,5 metra - mówi Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan. - Niestety, inwestor dysponuje tzw. specustawą, która umożliwia mu budowę nawet przy stanowczym sprzeciwie samorządu. Spodziewamy się protestów mieszkańców, będziemy rozmawiali z inwestorem, ale będzie ciężko, bo to inwestycja rządowa – zaznacza.

Gazociąg jest częścią większej inwestycji, która ma przebiegać na linii Rembelszczyzna - Mory – Wola Karczewska o łącznej długości ok. 120 km. Inwestycja ma być zrealizowana do 2020 roku. Decyzję lokalizacyjną i pozwolenie na budowę wydaje wojewoda mazowiecki na podstawie specustawy.

Na razie żadnego z tych dokumentów nie ma. Inwestor złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji, ale wojewoda poprosił o uzupełnienie braków w dokumentacji. "Gazociąg jest budowany ze względu na istotny interes bezpieczeństwa państwa. Budowa realizowana jest w oparciu o Ustawę o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu z 24 kwietnia 2009 roku" – informują tvnwarszawa.pl służby wojewody.

Planowany przebieg gazociąguGoogle

"Nie ma wpływu na kształt"

I przekonują, że wojewoda nie odpowiada za przebieg sieci. "Przebieg inwestycji oraz teren niezbędny dla przeprowadzenia prac określa inwestor. Wojewoda nie ma wpływu na kształtowanie przebiegu sieci" – informują.

O szczegóły zapytaliśmy inwestora, czyli Gaz-System. - Przez Park Młociński (po wschodniej stronie ul. Pułkowej) gazociąg będzie przebiegał północnym skrajem, natomiast przez Las Młociński (po zachodniej stronie ul. Pułkowej) planowana trasa będzie wykorzystywać istniejące dukty i ścieżki, tak aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko – poinformował tvnwarszawa.pl Tomasz Pietrasieński, rzecznik spółki. Sprawą zajmowała się też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ale 29 lutego postanowiła, że nie ma nawet potrzeby sprawdzenia, jak inwestycja będzie oddziaływać na środowisko. A 7 lipca wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

"Rozstrzygnięcia te zostały wydane po szczegółowej analizie dostarczonej dokumentacji, zawierającej wyczerpujące informacje dotyczące m.in. inwentaryzacji przyrodniczej terenów, przez które będzie przebiegał gazociąg oraz jego wpływu na poszczególne elementy środowiska i środków minimalizujących wpływ, a także po uzyskaniu stanowiska Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego stwierdzającego brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko ww. przedsięwzięcia" – informuje Agata Antonowicz, rzeczniczka RDOŚ.

Dyrekcja podkreśla, że nad budową mają czuwać botanicy, entomolodzy, ichtiolodzy, herpetolodzy, ornitolodzy i dendrolodzy. Pojawią się też wygrodzenia placu budowy płotkami ochronnymi zabezpieczającymi płazy i małe zwierzęta czy rośliny. Zdaniem RDOŚ te zapewnienia oznaczają, że planowana inwestycja "z punktu widzenia ochrony przyrody nie będzie negatywnie oddziaływać na te obszary chronione".

6-metrowy pas bez drzew

Inwestor zapewnia również, że po zakończeniu prac pojawią się nowe drzewa. - Pas wyłączony na stałe z produkcji leśnej wynosić będzie 6 m (po trzy metry na stronę od osi gazociągu). Pozostała powierzchnia terenu leśnego po zakończeniu budowy może zostać ponownie zalesiona i oddana do produkcji leśnej. Ograniczenie pasa montażowego do szerokości ok. 18 metrów ma na celu zminimalizowanie ingerencji sprzętu budowlanego w istniejące kompleksy leśne, natomiast 6-metrowy pas wyłączony z produkcji leśnej wynika z rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych – tłumaczy Tomasz Pietrasieński. Gaz-System zapowiada również spotkanie z władzami Bielan i mieszkańcami.

Budowa na Białołęce

Kontrowersje budzi też budowa gazociągu wzdłuż Kanału Żerańskiego. Jak pisaliśmy, inwestor zamierza wyciąć 4 tysiące drzew. Do tej pory mieszkańcy byli przekonani, że pod topór pójdzie "jedynie" 1800.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE.

ran/sk

Pozostałe wiadomości

W pobliżu Spichlerza Twierdzy Modlin z wody wyłowiono dłubankę. To archaiczna forma łodzi. Badacze mówią o sensacyjnym znalezisku.

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Z dna Wisły wydobyli dłubankę. "Może być największa w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci wpadli na trop osób, które na terenie jednej z miejscowości w powiecie płońskim zajmowały się wytwarzaniem klefedronu - jednego z podstawowych składników dopalaczy. Zatrzymali trzy osoby, którym przedstawiono już zarzuty. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Policjanci zlikwidowali laboratorium klefedronu i zatrzymali trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Warszawy otwarta zostanie wystawa "Sylwester 'Kris' Braun. Fotograf od powstania". Wydarzeniu towarzyszy premiera albumu o takim samym tytule. Poznajemy w nim szczegóły biografii wybitnego fotografa, a także historię jego asystentki Berty Weissberger. Jej udział w dokumentacji powstania został przez Brauna przemilczany.

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

"Fotograf od powstania" i przemilczana asystentka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rodzina zgłosiła zaginięcie 80-latki. Trwała akcja poszukiwawcza, gdy do dyżurnego policji zadzwonił dzielnicowy, który na środku ruchliwej drogi zauważył starszą kobietę. Była zdezorientowana i wyczerpana. Gdy podał rysopis, okazało się, że to zaginiona.

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Szła środkiem ruchliwej drogi. Nie wiedziała, gdzie jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oznaczają zmiany w ruchu, parkowaniu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Ratusz publikuje program wydarzeń zaplanowanych nie tylko na 1 sierpnia, ale także na kolejne dni.

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Sześć dni obchodów rocznicy powstania. Zakazy parkowania i zamknięte ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W masowej wyobraźni Powstanie Warszawskie jest czarno-białe, bo takie są zdjęcia z tamtego okresu. Ale przecież niebo było niebieskie, drzewa zielone, pył po bombardowaniu szary, a krew czerwona. Z okazji 80. rocznicy zrywu ukazał się album zawierający 100 fotografii z 1944 roku, które zostały pokolorowane. Trafią też na plenerową wystawę na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Zobaczyć powstanie w kolorze. 100 zdjęć walczącej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wymagał pilnej naprawy, przywrócono jego estetykę. Zakończył się remont Pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Zaimpregnowano schody i odnowiono fragmenty z brązu. Monument będzie gotowy na uroczystości z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Zdążyli z remontem pomnika przed rocznicą powstania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ratusz pokazał w poniedziałek początek prac. Tarcze Anna i Krystyna ważą po 650 ton - tyle, ile trzy samoloty pasażerskie i będą pracowały przez 24 godziny.

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Jedna waży tyle, co trzy samoloty pasażerskie. Dwie tarcze wydrążą tunele metra na Bemowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojskowy Instytut Medyczny, z którym związany jest ppłk Piotr Szymański, wszczyna postępowanie dyscyplinarne po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym żołnierz wyzywa i szarpie się z kilkoma osobami w restauracji. Zachowanie oficera potępił także szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Wulgarne zachowanie oficera. Wojskowy Instytut Medyczny wszczyna postępowanie dyscyplinarne

Źródło:
PAP

Nie żyje dziewięcioletnia dziewczynka, potrącona przez kierowcę ciężarówki w Wesołej. Do tragedii doszło we wtorek, kiedy razem z mamą przejeżdżała przez jezdnię przejazdem rowerowym. Po wypadku obie trafiły do szpitala.

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Była z mamą, gdy potrącił je kierowca ciężarówki. Dziewczynka zmarła w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Żuromińska policja interweniowała w sprawie kolizji dwóch aut na parkingu przed sklepem. Sprawcy jednak nie było na miejscu. Mężczyzna uciekł do lasu w pobliżu swojego domu. Okazało się, że 47-latek był pijany. Swoje pierwsze prawo jazdy miał od lutego.

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

W wieku 47 lat zdobył pierwsze prawo jazdy, stracił je po pięciu miesiącach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siedmiolatka z mamą zwiedzała stolicę. Wycieczkę na prom przerwało ukąszenie osy. Na szyi dziecka pojawił się rumień. Pomogli jej strażnicy miejscy i ratownicy medyczni.

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Usłyszeli dramatyczny krzyk kobiety. Towarzyszyła jej zapłakana kilkuletnia dziewczynka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Powstania Warszawskiego dusi się w zbyt małym budynku. Koncepcję rozbudowy kompleksu wybrano w konkursie architektonicznym sześć lat temu, ale prace budowlane nawet się nie rozpoczęły. Brakuje pieniędzy. Miasto postawiło na inne inwestycje kulturalne, a rządowy program dofinansowania zawiera przeszkody, które - w ocenie stołecznych urzędników - są nie do obejścia.

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie ma pieniędzy na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

72-letni pracownik pływalni na Targówku usłyszał zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jak podaje prokuratura, był odpowiedzialny za obsługę i monitorowanie sprawności urządzenia, które dozowało chlor do wody. Pozostali dwaj pracownicy po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez stawiania zarzutów.

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

"Do wody w basenie trafiło za dużo chloru". Trzech zatrzymanych pracowników, jeden z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Łazienki Królewskie i ogrody Pałacu Króla Jana III Sobieskiego zamknięte do odwołania. Powodem są silne podmuchy wiatru, które mogły spowodować uszkodzenia drzew. Muzea poinformowały o zamknięciu parków w mediach społecznościowych.

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie zamknięte do odwołania

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Zuzię porzuciła matka, ale ma dziewięciu ludzkich "tatusiów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1 sierpnia w  80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, by oddać hołd i uczcić pamięć poległych o godzinie 17 na terenie województwa mazowieckiego zostaną włączone syreny alarmowe. Sygnał będzie ciągły i potrwa minutę.

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

1 sierpnia o 17 na całym Mazowszu zawyją syreny

Źródło:
tvnwarszawa.pl