Etnomuzeum rzuci rękawicę Kopernikowi

Wnętrze przyszłej wystawy stałej "Czas Świętowania w kulturach ludowych Polski i Europy" - fot. Muzeum Etnograficzne
Wnętrze przyszłej wystawy stałej "Czas Świętowania w kulturach ludowych Polski i Europy" - fot. Muzeum Etnograficzne
Eleganckie wnętrza z efektowną ekspozycją, nowoczesna sala kinowa, nowa sala widowiskowa w podziemiach i autonomiczne Muzeum dla dzieci z multimedialnymi kioskami i interaktywną podłogą. Tak już wkrótce ma wyglądać Muzeum Etnograficzne, która planuje stać się jedną z popularniejszych placówek kulturalnych Warszawy.

Dokładnie na 1 września 2012 roku zaplanowano otwarcie Muzeum dla dzieci, autonomicznej placówki działającej w ramach Muzeum Etnograficznego. Będzie to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, które bawiąc zamierza popularyzować antropologię kulturową. Stworzą je pięć tematycznych sal nazwanych Księgami: Domu, Opowieści, Rzeczy, Praw Dziecka i Moja Książka.

Atrakcje na wyciągnięcie ręki

Przestrzeń stworzą nowoczesne atrakcje np. multimedialna podłoga, ale także eksponaty, a przede wszystkim ich repliki. – Zależy nam na tym, żeby zaspokoić dziecięcą ciekawość, dlatego wszystkiego będzie można dotknąć. W tym celu przygotujemy kopie oryginalnych eksponatów – zapowiada Anna Kolczyńska, rzeczniczka muzeum.

Prace nad ekspozycją jeszcze trwają, dlatego pracownicy muzeum nie chcą zdradzać szczegółów. Ale udało nam się ustalić, że w jednej z sal stanie drzewko szczęścia, podobne do tego, które swego czasu ustawiła w CSW Yoko Ono. Dzieci będą wieszać na nim karteczki z wypisanymi marzeniami. Pomyślano także o miejscu przeznaczonym na warsztaty teatralne, plastyczne czy muzyczne.

Muzeum dla dzieci zostanie utworzone na parterze budynku przy ul. Kredytowej. Wejście prowadzić będzie przez istniejącą już kawiarnię Bílý Koníček.

Siła tradycji na europejskim poziomie

W świetle tych zapowiedzi trudno nie porównywać Muzeum Etnograficznego z bijącym rekordy popularności Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Chopina. – Oczywiście chcielibyśmy mieć równie dobrą frekwencję, ale wolelibyśmy uniknąć porównań, bo mamy inną ofertę. Czasy sprzyjają powrotowi do korzeni i czerpaniu tradycji, a my mamy do tego znakomitą bazę. Chcemy być muzeum na europejskim poziomie – deklaruje rzeczniczka.

Ale gruntowne zmiany dotkną wszystkich innych przestrzeni Muzeum Etnograficznego. Swoja oblicze zmienią wystawy, ale także przestrzenie niedostępne dla zwiedzających, jak magazyny gdzie przechowywane są zbiory. Za 23,5 mln złotych z funduszy unijnych zrealizowane zostaną nowe wystawy stałe. 700 metrów kwadratowych na parterze i szklanym półpiętrze zajmie ekspozycja "Czas Świętowania", a wyżej znajdą się wystawy ceramiki, kultur pozaeuropejskich oraz tradycji gospodarczej i kulturalnej Polski.

Imponujący magazyn tkanin

- Na gościach z zagranicy ogromne wrażenie robi zwiedzanie naszego magazynu tkanin. Dla projektantów i plastyków taka wizyta to zaskoczenie, że mamy tak dużo pięknych rzeczy. Teraz będziemy mieć wreszcie nowoczesną przestrzeń, aby je pokazać – cieszy się Anna Kolczyńska. Władze muzeum mają świadomość ogromnym zmian w podejściu do muzealnictwa, które zaszły w ostatnich latach, dlatego wystawy będą urządzone na nowo.

Zmodernizowana zostanie istniejąca również sala kinowa, a w podziemiach budynku, w miejscu działającego do 2008 roku klubu nocnego, nowy projekt przewiduje budowę drugiej, kameralnej sali konferencyjno-widowiskowej.

Projekt przyszłego Muzeum dla Dzieci - fot. Muzeum Etnograficzne
Projekt przyszłego Muzeum dla Dzieci - fot. Muzeum Etnograficzne

Piotr Bakalarski

Czytaj także: