Dotknij pierścieni Saturna w Niebie Kopernika

fot. TVN24
fot
Źródło: | Polska Agencja Prasowa
Planety, gwiazdy i Słońce będą na wyciągnięcie ręki - w niedzielę rusza planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Ale na Niebie Kopernika będzie można obejrzeć znacznie więcej: dinozaury, Wielki Wybuch czy bohaterów z "Ulicy Sezamkowej".

Seans w planetarium będzie trwał około godziny. Złoży się na niego cyfrowa projekcja Nieba nad Warszawą pokazująca układ gwiazd charakterystyczny dla danego dnia. Na życzenie można zbliżyć się do granic galaktyki, polecieć na Księżyc, obserwować zachód Słońca z Marsa. Pokazowi towarzyszyć będzie komentarz. Druga projekcja będzie jednym z sześciu filmów z repertuaru Kopernika.

Z Łajką w kosmos

- Zobaczymy Świat Majów, Ulicy Sezamkowej czy Darwina. Będzie można zanurkować między rafy koralowe, wznieść się razem z Łąjką w kosmos, ale wrócić bezpieczniej niż ona – wylicza dr Weronika Śliwa, kierownik Nieba Kopernika. Filmy wyświetlane na nowoczesnym ekranie sferycznym będą otaczać widzą, pozwolą zanurzyć się w wirtualnym świecie.

Uroczyste otwarcie Niebo Kopernika już 19 czerwca. Specjalny koncert pt. "Niebo dźwięków" przygotowała na tę okazję Urszula Dudziak, której towarzyszyć będą zespół Superband, kwartet smyczkowy Atom String Quartet oraz Dariusz Makaryk.

20 milionów gwiazd

Niebo Kopernika jest jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie. Z zewnątrz budynek przypomina głaz narzutowy. Wnętrze kryje salę projekcyjną ze sferycznym ekranem o 16-metrowej średnicy. Sala jest wyposażona w 137 wygodnych foteli. Projektor wyświetla 20 milionów gwiazd (podczas gdy w większości planetariów widać ok. 100-200 tys.).

21 czerwca ruszają internetowe zapisy do "Nieba Kopernika".

fot. TVN24

fot

bako

Czytaj także: