Nowe miasto na Mazowszu. "Stolica polskiej truskawki"

Czerwińsk nad Wisłą
"To przepiękne miasto, stolica polskiej truskawki"
Źródło: TVN24
Czerwińsk nad Wisłą po ponad 150 latach powrócił na administracyjną mapę Mazowsza jako miasto. W czwartek burmistrz Marcin Gortat odebrał w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji akt nadania praw miejskich.

Czerwińsk nad Wisłą leży w powiecie płońskim, około 25 kilometrów na zachód od Nowego Dworu Mazowieckiego. Początki tego miasta sięgają początków państwa polskiego. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiają się w dokumentach z XI wieku.

Prawa miejskie posiadał przez blisko 500 lat. Stracił je w wyniku represji po powstaniu styczniowym. Była to kara za udział w niepodległościowym zrywie. - Mieszkańcy Czerwińska nigdy się z tą myślą nie oswoili. Nigdy nie chcieli dopuścić do swojej świadomości, że utracili prawa miejskie i są mieszkańcami sołectwa czy też osady - powiedział burmistrz Marcin Gortat podczas uroczystości w MSWiA.

Czerwińsk nad Wisłą
Czerwińsk nad Wisłą
Źródło: Maciej Jarosław Dąbrowa / czerwinsk.pl

"Stolica polskiej truskawki"

- To dla mnie prawdziwa przyjemność, że mogę dzisiaj w imieniu pana premiera wręczyć tytuł nadania statusu miasta panu burmistrzowi, do niedawna wójtowi, miasta Czerwińsk nad Wisłą. To przepiękne miasto, pięknie położone. To stolica polskiej truskawki, to także stolica mazowieckiego stylu romańskiego - mówił Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Nawiązując do dziejów Czerwińska podkreślił, że jest on "miastem historycznym". - Mam nadzieję, że dzięki zmianie statusu na miasto i dzięki usilnej pracy pana burmistrza i rady miejskiej Czerwińsk nad Wisłą będzie takim mazowieckim Kazimierzem, bo ma do tego wszelkie predyspozycje - dodał Wąsik.

"Wielka szansa"

Z kolei burmistrz Czerwińska Marcin Gortat ocenił, że nadanie praw miejskich jest historyczną chwilą, która na długie lata zostanie zapamiętana. - Mam nadzieję, że w historii Czerwińska już nigdy ponownie taka chwila nie nastąpi, że będziemy pozbawieni tego przywileju, bo to jest przywilej, że jest się miastem - powiedział.

Dodał, że jest dumny, iż po 150 latach Czerwińsk nad Wisłą wraca jako miasto na mapę administracyjną Polski. Przyznał, że decyzja ministra spraw wewnętrznych i administracji jest dla miasta "wielką szansą na to, żeby być dostrzeżonym".

Cztery nowe miasta

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z lipca 2019 roku status miasta od 1 stycznia 2020 r. zyskały w sumie cztery miejscowości.

Oprócz Czerwińska nad Wisłą są to: Lututów w powiecie wieruszowskim i Piątek w powiecie łęczyckim - oba zlokalizowane w województwie łódzkim oraz Klimontów w powiecie sandomierskim w województwie świętokrzyskim. Wszystkie również straciły prawa miejskie po powstaniu styczniowym.

Czerwińsk nad Wisłą znajduje się w powiecie płońskim
Czerwińsk nad Wisłą znajduje się w powiecie płońskim
Źródło: Mapy Google/tvnwarszawa.pl
Czytaj także: