Urodzony w 1920 roku, ukończył warszawskie gimnazjum im. Joachima Lelewela oraz Szkołę Podchorążych Rezerwy Saperów. Podczas Kampanii Wrześniowej walczył w obronie Twierdzy Modlińskiej, a następnie studiował w dwuletniej Państwowej Szkole Technicznej na Politechnice Warszawskiej (równolegle realizując program przedwojennej Politechniki na tajnych kompletach). Od 1940 należał do Narodowej Organizacji Wojskowej.
Saper i student
Naukę i zdobyte w walce doświadczenie wykorzystywał w czasie okupacji, wprowadzając kolegów w tajniki saperki, obejmującej rodzaje materiałów wybuchowych i ich zastosowanie. Mimo trudności życia, spotęgowanych niebezpieczeństwem działalności konspiracyjnej, udawało mu się prowadzić możliwie normalne życie dwudziestolatka; studiował w Państwowej Szkole Technicznej na Politechnice Warszawskiej, zaręczył się z ukochaną Dziusią – Haliną Borczykówną, spotykał z przyjaciółmi.
Żołnierz i fotoreporter
Podczas 63 dni Powstania był nie tylko podporucznikiem, odpowiedzialnym za 2 pluton kompanii "Anna", ale i reporterem wojennym, który wykonał kilkaset zdjęć, upamiętniających zarówno tragiczne wydarzenia, jak chwile odpoczynku. Towarzyszyły one autorowi w jego jenieckiej tułaczce przez obozy w Fallingbostel, Bergen-Belsen, Grossborn, Sandbostel i Lubece, tylko dzięki jego sprytowi i odwadze niezauważone podczas kolejnych rewizji, dzięki czemu bezcenne negatywy.
Wykładowca akademicki
Do Polski wrócił w listopadzie 1947, po ukończeniu studiów na politechnice w Monachium. Pracował dla hut śląskich w Chorzowie, w fabryce traktorów w Ursusie, prowadził wykłady na Politechnice Warszawskiej.
Jan Ołdakowski o Wiesławie Chrzanowski/tvnwarszawa.pl