Centralny przejdzie estetyzację. Znikną szklane kubiki


Kolejarze ogłosili przetarg na wybór wykonawcy projektu estetyzacji hali głównej i części podziemnej galerii dworca. W nowej odsłonie zobaczymy je jesienią 2015 roku.

Wizualizacje, które publikujemy na stronie, to na razie tylko koncepcja (wykonana przez firmę SUD Architekt Polska) wyglądu wnętrz Centralnego. Pokazuje jednak, w jakim kierunku pójdą zmiany na dworcu. Ostateczną wizję poznamy, gdy wybrana przez kolejarzy pracownia przygotuje projekt.

Jednak już teraz spółka PKP zapewnia, że dojdzie do istotnych zmian. "Największą zmianą jaka zajdzie na dworcu będzie nowa aranżacja hali głównej. Znikną szklane kubiki, dzięki czemu zwiększy się potencjał komercyjny budynku. Zamiast dotychczasowych obiektów, na hali pojawi się antresola, na którą z poziomu „0” będzie można dotrzeć schodami ruchomymi" – informuje Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP.

Jak już pisaliśmy, kubiki handlowe miały być atutem hali głównej Dworca Centralnego, a okazały się niepraktyczne.

Początek prac pod koniec roku

Co te roszady przyniosą pasażerom? Kolejarze zapewniają, że będzie więcej miejsca w hali dla pasażerów, którzy czekają na pociąg. "Na antresoli pojawią się nowi najemcy, oferujący usługi gastronomiczne" - zapewnia Dąbek.

Zmian na dworcu ma być jednak więcej. Kolejne będą dotyczyć galerii zachodniej i część północnej. "Prace budowlane rozpoczną się pod koniec 2014 r. i będą prowadzone etapami, aby zminimalizować utrudnienia dla podróżnych. Estetyzacja obiektu zakończy się w III kwartale 2015 r." – zapewnia Dąbek.

Za 47 mln złotych

Dworzec już przeszedł lifting przed Euro 2012. Kolejarze wydali na niego 47 mln zł. Wyczyszczone zostały kamienne posadzki, okładziny, tynki. Hala główna zyskała nowy wygląd. Pojawiły się nowe tablice informacji pasażerskiej.

TAK WYGLĄDAJĄ KUBIKI W HALI GŁÓWNEJ:

Kubiki na Centralnym mało praktyczne
Kubiki na Centralnym mało praktyczneDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

ran

Źródło zdjęcia głównego: SUD Architekt Polska

Pozostałe wiadomości