Biuro Stołecznego Konserwatora zostaje w ratuszu

[object Object]
Krasucki o nowych wyzwaniachTVN24
wideo 2/2

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków pozostaje w ratuszu, choć od listopada działać będzie bez stołecznego konserwatora, ponieważ jego kompetencje przejmuje mazowiecki konserwator zabytków.

- Bilans kilkunastu lat działania Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w ratuszu jest pozytywny. Przysłużyliśmy się warszawskim zabytkom. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że ich stan jest lepszy niż kilkanaście lat temu - powiedział wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, podsumowując 14 lat działalności stołecznego konserwatora.

Zapewnił, że Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków będzie nadal działało w tych granicach, w których to działanie będzie możliwe.

- Nie zrezygnujemy z niezbędnych naszym zdaniem zadań. Za kilka dni całą odpowiedzialność za ochronę stołecznych zabytków przejmuje wojewoda mazowiecki. Bierze na siebie uzgadnianie warunków zabudowy, pozwoleń na budowę - cała odpowiedzialność spada na wojewodę mazowieckiego - podkreślił Paszyński.

Biuro bez konserwatora

Michał Krasucki, dotychczasowy stołeczny konserwator zabytków, zapowiedział, że jednostka pod nazwą Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zostaje w ratuszu utrzymana, choć działać będzie bez Stołecznego Konserwatora Zabytków.

- Ta nazwa jest na tyle związana z naszym dorobkiem, że chcemy ją utrzymać - mówił Krasucki. - Ponieważ odchodzi nam dość duży zakres obowiązków, zespół zostanie zmniejszony, choć teraz nie mogę jeszcze podać, w jakim wymiarze. Będziemy starać się przenieść tych pracowników do innych zadań, także związanych z ochroną zabytków. Obecnie w biurze pracuje 47 osób - dodał.

Jak powiedział Krasucki, do najważniejszych zadań Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w nowym kształcie należeć będzie przyznawanie dotacji nie tylko, jak dotychczas, dla zabytków ujętych w rejestrze zabytków, ale także w Gminnym Rejestrze Zabytków, co oznacza, że liczba podmiotów korzystających z dotacji ratusza zwiększy się z 2 do 12 tysięcy. Do zadań biura należeć też będzie weryfikacja i waloryzacja gminnej ewidencji zabytków oraz tworzenie na terenie stolicy parków kulturowych - formy ochrony konserwatorskiej, która pozwala na lepszą kontrolę nad przestrzenią zabytkową. W Warszawie istnieje obecnie tylko jeden park kulturowy - wilanowski.

- Chcemy powołać kolejne, a przy okazji wprowadzić lepsze mechanizmy nadzoru i kontroli tego, co się na terenie takich parków dzieje - mówił Krasucki.

Nowe obowiązki

Do zadań biura w nowym kształcie należeć też będzie wzmocnienie nadzoru konserwatorskiego nad inwestycjami miejskimi oraz zwieszenie aktywności mieszkańców w działaniach związanych z ochroną zabytków - wznowione zostaną szkolenia dla społecznych opiekunów zabytków, organizowane będą projekty badawcze oraz warsztaty. - Przekazywanie kompetencji stołecznego konserwatora zabytków mazowieckiemu konserwatorowi zabytków odbywa się sprawnie. Trzymamy kciuki za powodzenie tej operacji, dla nas najważniejsze jest dobro stołecznych zabytków - dodał Krasucki. Delegowanie ochrony zabytków przez wojewodów na lokalny samorząd praktykowane jest w wielu polskich miastach między innymi we Wrocławiu i Krakowie. Tak właśnie było do tej pory w Warszawie. W tle jest jednak sprawa planowanego postawienia na Krakowskim Przedmieściu pomników ofiar katastrofy smoleńskiej oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wielokrotnie powoływała się na opinię stołecznego konserwatora Piotra Brabandera, który miał się na to nie godzić. Ale jego następca Michał Krasucki podkreślał, że oficjalnie wniosek taki nigdy nie wpłynął. Zwracał też uwagę, że obejście jego ewentualnego weta nie byłoby kłopotem, bo można się od niego odwołać do generalnego konserwatora (czyli wiceministra kultury).

Nadzieje wojewody

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera po wypowiedzeniu porozumienia w sierpniu tłumaczył, że zgodnie z nim "ten sam organ planuje swoją przestrzeń publiczną, wydaje warunki zabudowy oraz pozwolenia budowlane i jednocześnie sam sobie wydaje decyzje konserwatorskie".

- Tak być nie może - mówił Sipiera. Zdaniem wojewody po zmianie środki na ochronę zabytków zwiększą się "wielokrotnie". Wyraził także przekonanie, że urząd wojewódzki poradzi sobie z wykonywaniem zadań związanych z ochroną zabytków.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE:

[object Object]
"Znika największy w Polsce samorządowy konserwator zabytków" tvn
wideo 2/4

PAP/kz/b

Pozostałe wiadomości

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl

Rowerzystka leżała na ścieżce rowerowej, uskarżała się na silny ból. Strażnikom powiedziała, że trącił ja łokciem młody chłopak w słuchawkach na uszach, który nie usłyszał jej dzwonka. Kobieta trafiła do szpitala. 

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

"Miał słuchawki na uszach, nie usłyszał jej dzwonka". Upadła i trafiła do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl