Białołęka czeka na tramwaj

Na niebiesko zaznaczyliśmy inwestycje planowane, na czerwono realizowane - fot. targeo.pl/grafika TVN24.pl
Na niebiesko zaznaczyliśmy inwestycje planowane, na czerwono realizowane - fot

Białołęka po otwarciu mostu chciała postawić na komunikację szynową: tramwaj na Tarchomin i wzdłuż Modlińskiej. Obie te inwestycje od dawna borykają się z problemami. Budowa linii tramwajowej na Tarchomin właśnie złapała kolejne opóźnienie, a tramwaj wzdłuż Modlińskiej będzie dopiero projektowany. Przed projektantem trudne zadanie. Trzeba rozwiązać kolizję z wiaduktami trasy S8.

Ten tekst miał się zaczynać od dwóch pozytywnych dla białołęczan informacji, dotyczących komunikacji po otwarciu mostu Północnego. Lada dzień ZTM chciało ogłosić przetarg na linię tramwajową na Tarchomin oraz poszerzenie Kasprowicza na Bielanach, żeby kierowcy mogli wygodnie zjechać z mostu.

O ile z tą drugą inwestycją problemów nie widać, o tyle tramwaj stał się w ciągu kilku godzin bardzo drażliwym tematem.

Chcieli postawić na tramwaje

Kiedy jeszcze w zeszły poniedziałek pytaliśmy rzeczniczkę Białołęki o inwestycje, które po otwarciu nowego mostu usprawnią komunikację w dzielnicy, wymieniła jednym tchem:

"Szybki tramwaj na Tarchomin wg. planów powinien zostać oddany do użytku mieszkańcom w 3 kwartale 2012 roku.

Kolejna inwestycja usprawniająca komunikację to tramwaj na ul. Modlińskiej. W pierwszym etapie ma prowadzić od pętli na Żeraniu do ul. Płochocińskiej. Jak wynika z informacji Zarządu Transportu Miejskiego istnieją realne szansę na realizację tej inwestycji w najbliższych latach."

Jedna zła i jedna dobra wiadomość

Urzędniczka nie wiedziała jeszcze o ważne decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolejne dni zweryfikowały nieco plany dotyczące linii, która w 2012 roku miała biec przez most i dalej, do Mehoffera, a w kolejnych latach do Winnicy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uwzględniając protesty mieszkańców, zakwestionowało pozwolenie środowiskowe dla tej inwestycji. Co dalej? Budowa teoretycznie może ruszyć, ale szykuje się opóźnienie. Co prawda urzędnicy mają jeszcze pozwolenie na realizację inwestycji, ale brak pozwolenia środowiskowego oznacza problemy z kredytowaniem. Urzędnicy zastanawiają się, jak z tego wybrnąć. - Zrobimy wszystko, żeby powstała w terminie - zapewnia ZTM w specjalnym oświadczeniu i ratusz w osobie rzecznika Bartosza Milczarczyka. W przygotowaniu jest kolejna decyzja środowiskowa.

Czytaj więcej na temat zamieszania z tramwajem na Tarchomin

Druga linia, wzdłuż Modlińskiej, nie będzie pociechą. To odległa przyszłość. Nie ma na nią pieniędzy. Ale, jak zapewnia rzecznik Tramwajów Warszawskich, Michał Powałka, jest i dobra wiadomość. - Lada chwila zlecamy projektowanie trudnego fragmentu trasy tramwajowej. Rozwiązana zostanie kolizja z S8, o której rozpisywały się media - informuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Tę informację potwierdza Małgorzata Tarnawska z GDDKiA, która buduje trasę ekspresową. - Kolizja dotyczy części trasy S8, która dopiero będzie budowana, a konkretnie łącznicy Modlińskiej z mostem Grota. Ale to da się rozwiązać. Wcześniej byla mowa o tym, że to my mamy zmienić projekt, który już jest [nie uwzględnia on trasy tramwajowej, drogowcy tłumaczą, że o niej nie wiedzieli - przyp. red.], ale doszliśmy z Tramwajami Warszawskimi do wniosku, że będzie łatwiej, jeśli oni dostosują swój projekt, który dopiero będzie powstawał - tłumaczy Tarnawska.

Plan całej trasy powstanie, gdy - jak mówi Powałka - będzie perspektywa finansowa na realizację tej inwestycji.

Drogowe inwestycje do zamrażarki

Na tramwaje poczekamy, a co z drogami. Białołęcka rzeczywistość drogowa mogła się zmienić i takie zmiany nawet planowano. Jest kilka inwestycji, które ułatwiłyby dojazd i zjazd z mostu po tej stronie Wisły, bo rozwój dzielnicy oznacza, że na dojazdach będzie pojawiać się coraz więcej samochodów. Z miejskich planów wypadło jednak, jak pisaliśmy rok temu, kilka budów. Sprawdziliśmy, ten rok nie przyniósł zmian na lepsze.

Kierowcy muszą na razie pożegnać Mehoffera bis, przedłużeniem trasy mostowej do Płochocińskiej i dalej - do granic miasta. Nie ma pieniędzy na przebudowę Modlińskiej od Żerania do Aluzyjnej. Ostrożne szacując, potrzeba by kilkuset milionów złotych.

Remont trwa tylko na krótkim odcinku od mostu Grota do Kanału Żerańskiego. Kosztem 115 mln zł wykonawca wykona dwa jezdnie o 4 pasach ruchu i nowe mosty. Harmonogram zakładał, że do września tego roku. Życie go weryfikuje. - Okazało się, że trzeba wzmocnić nasypy po stronie zachodniej. Poza tym wykonawca z opóźnieniem wszedł na teren budowy - mówi Agata Choińska, rzeczniczka ZMID. - Ale to ostatni etap prac. Skończymy do końca roku - zapewnia.

Nagroda pocieszenia

A co czeka po drugiej stronie Wisły? Kierowcy korzystający z trasy mostowej będą zjeżdżać w ulice Marymoncką, Pułkową, Encyklopedyczną. - Budowa tych wezłów idzie zgodnie z harmonogramem i będą oddane razem z mostem - mówi Agata Choińska, rzeczniczka prasowa Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Co dalej? Przed korkami już rok temu przestrzegali na tvnwarszawa.pl eksperci. Bielańskie drogi są za ciasne, żeby przyjąć tak duży ruch - mówili - a kierowcy będą nimi próbowali przedostać się do centrum.

Miasto nie mogło wtedy zadeklarować, że ulży kierowcom, remontując wskazane przez lokalnych samorządowców ulice. Rok później niewiele się zmieniło. Pieniędzy nadal nie ma. Nie na wszystko. Na otarcie łez Bielany dostaną nowy asfalt na Wólczyńskiej i szerszą Kasprowicza. Ale tą ostatnią - dopiero za rok.

Czytaj więcej na temat tego, co czeka Cię na Bielanach.

mz

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP