Barometr Warszawski: bezpieczniej, ale mniej osób korzysta z komunikacji

Widok z Błękitnego WieżowcaPatrycja Orłowska / TVN24

W Warszawie jest bezpiecznie, komunikacja działa dobrze, choć czasem się spóźnia. Pilne problemy do rozwiązania to funkcjonowanie służby zdrowia i korki. To niektóre wyniki z badania, które co pół roku przeprowadzane jest dla stołecznego ratusza.

Barometr Warszawski to narzędzie, z którego urzędnicy korzystają, by poznać opinie mieszkanek i mieszkańców o najważniejszych obszarach funkcjonowania stolicy. Przeprowadzane jest dwa razy w roku, w czerwcu i listopadzie.

Z ostatniego badania, które zostało przeprowadzone w ubiegłym roku wynika, że mieszkańcy stolicy chcą mieszkać w Warszawie. 84 procent respondentów nie chce przeprowadzki. To wzrost o dwa punkty procentowe względem badania przeprowadzonego w listopadzie 2017 roku.

Bezpieczniej

Bardzo wysoko jest oceniane bezpieczeństwo w stolicy. 90 procent respondentów ocenia je dobrze, a 91 procent czuje się bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku. Tutaj również zanotowano wzrost względem 2017 roki.

"Obie wartości są o kilka procent większe od danych z ostatniego badania Barometru. Duża w tym zasługa finansowania przez miasto działań stołecznej policji, takich jak patrole ponadnormatywne na ulicach, czy zakup nowoczesnego sprzętu i radiowozów, które pozwalają być policjantom bardziej skutecznymi" - komentują wyniki w komunikacie władze Warszawy.

Na wzrost poczucia bezpieczeństwa nie wpłynął między innymi protest policjantów, który trwał od lipca do listopada 2018 roku. Do protestujących dołączyli też funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej.

- Sytuacja jest dynamiczna, ale mówimy o bardzo poważnej liczbie policjantów na zwolnieniach. Nie wiem, czy nie nawet o jednej trzeciej stanu etatowego polskiej policji - mówił w listopadzie Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji. Strajk zakończył się podpisaniem porozumienia 8 listopada 2018 roku, tuż przed jednym z najtrudniejszych dni w roku dla stołecznej policji, czyli obchodami Święta Niepodległości.

Mieszkańcy wskazali w badaniu, że najbardziej na terenie stolicy obawiają się napadów, rozbojów i bójek (30 procent), agresji ze strony osób pijanych i narkomanów (28 procent) czy niebezpiecznie jeżdżących kierowców (25 procent).

Więcej kamer

Jednocześnie połowa badanych wskazała, że aby poprawić poziom bezpieczeństwa potrzeba zwiększyć liczbę patroli policji, a ponad jedna trzecia - że trzeba rozszerzyć monitoring.

W kwestii zagrożeń warszawiacy nie zmieniają zdania. Analizując tegoroczne i ubiegłoroczne wyniki widać, że obawy przed napadami czy agresją ze strony nietrzeźwych pozostają bez zmian.

Podobnie rzecz ma się ze strachem przed niebezpiecznie jeżdżącymi kierowcami. Być może zmieni to powołana pod koniec października przez komendanta stołecznego policji specgrupa "Speed". Jej cel to walka z przekraczaniem prędkości na warszawskich ulicach. Przez kilka pierwszych tygodni działalności zatrzymała blisko tysiąc kierowców łamiących przepisy. Czy zwiększona liczba zatrzymanych kierowców i wystawionych mandatów wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa na warszawskich ulicach, przekonamy się w następnym badaniu.

Dodać trzeba, że 83 procent badanych dobrze ocenia działalność policji. Gorsze oceny ma straż miejska. Dobrze wypowiada się o jej pracy 66 procent pytanych. W porównaniu z badaniem z listopada 2017 roku nieznacznie lepsze oceny zyskały obie formacje: zarówno policjanci (o dwa punkty procentowe) i strażnicy ( o jeden punkt procentowy).

Komunikacja miejska na plus ale i z minusami

Martwić może spadek, choć niewielki, liczby osób, które zadeklarowały że podróżują komunikacją miejską "codziennie lub prawie codziennie". W listopadzie 2017 roku było to 53 procent pytanych, w 2018 - 51 procent.

"Ocena komunikacji miejskiej, z której korzysta ponad miliard pasażerów rocznie wzrosła o kilka punktów. 87% respondentów jej funkcjonowanie określiło jako dobre. Warszawiacy doceniają zwłaszcza zasięg i częstotliwość kursowania. Nowy tabor autobusowy i tramwajowy, estetyczne wiaty, rozbudowa linii metra i parkingów Parkuj i Jedź, zachęcają do korzystania z transportu publicznego" - czytamy dalej w komunikacie miasta.

Nie oznacza to że korzystający z autobusów, tramwajów, metra i pociągów nie widzą mankamentów. Wśród "najważniejszych, negatywnych cech komunikacji miejskiej" respondenci wymieniają między innymi tłok (22 procent), niepunktualność (13 procent) czy wysokie ceny przejazdów/biletów (12 procent).

Veturilo bije rekordy

Ratusz dodaje również, że: "83 procent respondentów ocenia, że Warszawa jest przyjaznym miastem dla rowerzystów”

Co ciekawe w wynikach listopadowego Barometru możemy przeczytać, że 64 procent badanych "nie korzystało z roweru prywatnego w ciągu ostatnich trzech miesięcy" Ta liczba wzrosła w porównaniu z rokiem 2017. Podobnie rzecz ma się z rowerami publicznymi. 74 procent pytanych zadeklarowało, że: "nie korzystało z rowerów Veturilo". W tym przypadku również odnotowano wzrost (o 8 punktów procentowych).

Dane te mogą zaskakiwać biorąc pod uwagę informacje o zakończonym w listopadzie siódmym sezonie wypożyczalni miejskich jednośladów. Kolejnym z rekordową liczbą wypożyczeń. Użytkownicy pobierali rowery prawie sześć milionów razy.

Warszawski Rower Publiczny Veturilo funkcjonuje od 2012 roku i jest jednym z największych i najpopularniejszych systemów w Europie. Obecnie liczy 370 stacji, 5,3 tys. rowerów, w tym 60 rowerków dziecięcych, 45 tandemów oraz 100 rowerów elektrycznych.

Bez zmian pozostała za to liczba mieszkańców, która deklaruje że: "codziennie lub prawie codziennie" korzysta z roweru prywatnego jaki i z Veturilo. Liczba ta w dalszym ciągu jest mała i wynosi zaledwie jeden procent.

Połowa mieszkańców nie interesuje się miastem

Mieszkańcy czują się dobrze poinformowani o tym, co dzieje się w stolicy (80 procent) lub o działaniach władz miasta (64 procent). 76 procent sądzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy komunikowanie o istotnych dla nich sprawach dotyczących życia w mieście poprawiło się. Wysoko także oceniają jakość obsługi mieszkańców w urzędzie (82 procent).

Mimo że warszawiacy czują się dobrze poinformowani to jedynie połowa z nich interesuje się tym, co się dzieje w mieście, to znaczy czyta w prasie o tematyce stołecznej, ogląda programy telewizyjne bądź słucha audycji radiowych dotyczących Warszawy.

Służba zdrowia, metro, korki najważniejsze

W listopadowym Barometrze mieszkańcy Warszawy wskazali również najważniejsze sprawy do rozwiązania przez władze miasta. W pierwszej kolejności według mieszkańców miasto powinno zająć się służbą zdrowia ( 49% wskazań), metrem ( 40 procent ) i korkami na drogach (36 procent). 60 procent respondentów jest zadowolonych z opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia NFZ w Warszawie. 76 procent pytanych uważa, że służba zdrowia działa w Warszawie tak samo, jak w reszcie kraju.

Barometr Warszawski

Barometr Warszawski realizowany jest na losowej i reprezentatywnej próbie mieszkańców stolicy. Ankieterzy przeprowadzają bezpośrednie wywiady (face-to-face) w domu respondenta, przy wykorzystaniu techniki CAPI (Computer Assisted Personal Interview). Każdy z pomiarów realizowany jest na próbie 1100 mieszkańców Warszawy w wieku 15 i więcej lat. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru dla tej wielkości próby wynosi +/- 3 punkty procentowe.

W listopadzie informowaliśmy o podpisaniu ostatniej umowy na budowie metra:

ml/pm

[object Object]
Prezydent o umowie na kolejny odcinek II linii metraTVN24
wideo 2/3

Źródło zdjęcia głównego: Patrycja Orłowska / TVN24

Pozostałe wiadomości

Nie chciała jej część radnych, sprzeciwiał się też wojewoda. Strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku działa i przynosi pierwsze efekty. Samochodów jest mniej, a pustych miejsc do parkowania więcej. Na Kontakt 24 dostajemy sygnały, że część kierowców parkuje auta przy ulicach sąsiadujących z nową, płatną strefą.

Wolne miejsca parkingowe na Francuskiej, Zwycięzców, Saskiej. Co się stało z samochodami?

Wolne miejsca parkingowe na Francuskiej, Zwycięzców, Saskiej. Co się stało z samochodami?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z siedleckiej drogówki zauważyli mężczyznę, który szedł boso wzdłuż drogi krajowej numer dwa. 46-latek był skrajnie wychłodzony. Temperatura jego ciała spadła do 28 stopni Celsjusza, co zagrażało jego zdrowiu.

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Źródło:
PAP

Kamienica przy ulicy Łuckiej 8 została wykreślona z rejestru zabytków. By ją ratować, władze dzielnicy i stołeczny konserwator zabytków złożyli wniosek o ponowne wciągnięcie murów historycznego budynku na listę. Grozi mu wyburzenie.

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Do dramatycznego wypadku doszło na ulicy Grochowskiej. Kierowca wjechał w kobietę na przejściu dla pieszych. Chwilę później leżała 10 metrów od miejsca, w którym doszło do uderzenia. Pierwszej pomocy udzielili jej strażnicy miejscy.

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Pod Makowem Mazowieckim działała narkotykowa linia produkcyjna. W ręce policjantów trafiła blisko tona klofedronu, mefedronu i marihuany. Czarnorynkową wartość wszystkich substancji oszacowano na ponad 43 miliony złotych. Trzy osoby zostały zatrzymane.

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Źródło:
PAP

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o okradanie ciężarówek na parkingu przy autostradzie. 40-latkowi i 42-latkowi przedstawiono zarzuty dokonania czterech przestępstw.

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stolica ma nową mieszkankę. Przyszła na świat w nietypowych okolicznościach - urodziła się w taksówce. Na miejscu pojawił się zespół ratownictwa medycznego, który zajął się dziewczynką i jej mamą. Obie trafiły do szpitala.

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił domowników po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Nominacja arcybiskupa Adriana Galbasa to dobry, choć zaskakujący wybór dla Warszawy - ocenił publicysta Tomasz Terlikowski. Jego zdaniem arcybiskup Galbas jest bardziej otwarty na zmiany niż przeciętny polski biskup, nie boi się trudnych decyzji i "szuka nowych dróg dotarcia" do młodych ludzi, co jest istotne w "szybko postępującej laicyzacji".

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

"Bardziej otwarty niż przeciętny polski biskup". Nowy metropolita warszawski "nie boi się trudnych decyzji"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl