Auta jak Veturilo. Ratusz zachęca: bezpłatne parkowanie, wjazd na buspasy

Mariordo / wikipedia/CC BY-SA 3.0System wypożyczalni Autolib we Francji

Już niedługo w stolicy może zacząć działać system wypożyczalni miejskich samochodów, podobny do rowerowego Veturilo. Początkowo mieszkańcy mieliby mieć do dyspozycji około 500 aut. System może ruszyć wiosną przyszłego roku - informuje "Gazeta Stołeczna".

Jak informuje "Stołeczna", Zarząd Transportu Miejskiego już wkrótce ma ogłosić przetarg dla firm chcących wdrożyć system miejskich wypożyczalni samochodów. Na początku mieszkańcy Warszawy mieliby mieć do dyspozycji około 500 aut. Mają to być modele emitujące niewielkie ilości spalin.

Kilometr za złotówkę

Według ratusza za przejechanie jednego kilometra wypożyczonym autem użytkownicy mieliby zapłacić tylko złotówkę. Samochód można będzie wcześniej zarezerwować przez internet.

Według informacji gazety, wypożyczalnie mają się pojawić w Śródmieściu, na Żoliborzu, Woli, Ochocie, Mokotowie i na Pradze. Planowany termin uruchomienia systemu to wiosna przyszłego roku.

Na zachętę

Ratusz planuje zachęcić kierowców, żeby przesiedli się do aut miejskich. Ze wstępnych planów wynika, że takie pojazdy mogłyby legalnie jeździć po buspasach oraz za darmo parkowałby w płatnej strefie - pisze "Gazeta Stołeczna". Chodzi o to, żeby ograniczyć liczbę prywatnych samochodów na ulicach.

Dogonić Europę

Wypożyczalnie miejskich samochodów są popularne w Europie. Takie systemy działają między innymi w Mediolanie. Wypożyczalnie odniosły olbrzymi sukces w Paryżu, gdzie mieszkańcy mogą korzystać z 3 tysięcy miejskich samochodów.

Łukasz Wieczorek z programu "Polska i Świat" TVN24 o miejskich wypożyczalniach informował już rok temu. Wówczas miasto nie deklarowało jeszcze, że wpuści te auta na buspasy:

Reportaż Łukasza Wieczorka o wypożyczalni aut
Reportaż Łukasza Wieczorka o wypożyczalni autTVN24

jb/lulu

Źródło zdjęcia głównego: Mariordo / wikipedia/CC BY-SA 3.0

Pozostałe wiadomości