75. rocznica Powstania Warszawskiego - plan obchodów

[object Object]
Powstanie wybuchło 75 lat temuR.Banach / BIP AK / MPW / TVN24
wideo 2/10

Trwają obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Pierwsze wydarzenia odbyły się w weekend, ale najwięcej zaplanowano na 31 lipca i 1 sierpnia. A część także na kolejne dni.

31 lipca (środa):

Na środę zaplanowano uroczystą sesję Rady Warszawy. Na Zamku Królewskim wręczone zostaną odznaki Honorowego Obywatela Warszawy. Otrzymają je sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim i lekarka Halina Jędrzejewska (konspiracyjne pseudonim Sławka) oraz reżyser Paweł Pawlikowski. Trzeci odznaczony, Jerzy Majkowski, harcerz Szarych Szeregów oraz żołnierz Powstania Warszawskiego (pseudonim Czarny), zmarł 19 lipca. Wyróżnienie otrzymał wcześniej.

Wieczorem, tradycyjnie na placu Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego odbędą się: msza polowa, apel poległych, a na koniec koncert. Na tym ostatnim wystąpią: Kayah, Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Groniec, Adam Nowak, Jan Benedek i Andrzej Zeńczewski.

godz. 10.00 Uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy, Sala Balowa, Zamek Królewski

godz. 18.00 Uroczysta polowa msza święta przy pomniku Powstania Warszawskiego, pl. Krasińskich

godz. 19.00 Uroczysty Apel Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego, pl. Krasińskich

godz. 20.30 Koncert "Tak, tęsknię": "Warszawa jest smutna bez Ciebie" i inne piosenki, pl. Krasińskich

1 sierpnia (czwartek):

W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego w różnych częściach miasta przy pomnikach upamiętniających powstańcze potyczki składane będą kwiaty. Ulicami Mokotowa przejdzie marsz. Punktualnie o 17.00 (godzina "W") - mieszkańcy zatrzymają się na chwilę, by uczcić pamięć bohaterów sierpnia 1944. W całym mieście zawyją syreny. Wieczorem na placu Piłsudskiego warszawiacy wspólnie, ponad podziałami, zaśpiewają (nie)zakazane piosenki. "Specjalnie na tę okazję przygotowywane są śpiewniki, zawierające repertuar powstańczy, które ułatwią zebranym wspólne śpiewanie" - zapowiadają organizatorzy.

O północy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie miała miejsce premiera "Króla Leara" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej. Czytaj więcej o spektaklu.

godz. 9.00 Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK)

godz. 10.00 Uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący – 1944, park im. gen. Orlicza-Dreszera, po zakończeniu uroczystości: Marsz Mokotowa - Przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej

godz. 13.15 Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota", róg ul. Chopina i Alej Ujazdowskich

godz. 14.00 Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, ul. Wiejska

godz. 16.00 Złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera", Cmentarz Wojskowy na Powązkach

godz. 17.00 Godzina "W" – oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim, Pomnik Gloria Victis Cmentarz Wojskowy na Powązkach

godz. 17.00 Akcja społeczna "Wolność łączy", miejsca pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całego miasta

godz. 19.30 Uroczystości przy pomniku Polegli-Niepokonani. Modlitwa międzyreligijna, Cmentarz Powstańców Warszawy

godz. 20.30 Akcja muzyczna "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy, pl. Piłsudskiego, wstęp wolny

godz. 21.00 Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego. Rozpalenie Ogniska Pamięci, ul. Bartycka

godz. 24.00 Uroczysta premiera spektaklu teatralnego "Król Lear" Williama Szekspira w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej, Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wyłącznie z zaproszeniem.

2 sierpnia (piątek)

godz. 11.00 Uroczystość odsłonięcia pomnika gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego w parku Rydza-Śmigłego, ul. Rozbrat

2–5 sierpnia (piątek–poniedziałek) godz. 20.00 Spektakl teatralny "Król Lear" Williama Szekspira w reż. Agnieszki Korytkowskiej, Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety.

3 sierpnia (sobota)

godz. 17.00 Masa Powstańcza 2019 – przejazd rowerami szlakiem Batalionu "Parasol", Start: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział po rejestracji.

4 sierpnia (niedziela)

godz. 11.00 "Pomagamy i chronimy – służby pomocnicze w Powstaniu Warszawskim" – spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi od piątego roku życia. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny

5 sierpnia (poniedziałek)

godz. 14.00 Uroczystość upamiętniająca rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Gęsiówka przez żołnierzy Batalionu "Zośka", ul. Anielewicza 34

godz. 18.00 Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944, Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. "Solidarności"

po zakończeniu uroczystości:

godz. 19.00 Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego

godz. 20.30 Zakończenie Marszu Pamięci. Zapalenie zniczy na wystawie "Zachowajmy ich w pamięci" poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego, Park Powstańców Warszawy.

2 października (środa)

godz. 18.00 Zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego. Zakończenie obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, ul. Bartycka

Zdjęcie na stronie głównej: Wojciech Olkuśnik / PAP

b/r

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl