52 tysiące zachorowań w dwa tygodnie. Grypa na Mazowszu

Sezon grypowy
Sezon grypowy
Źródło: Shutterstock
Ponad 52 tysiące przypadków grypy odnotował na Mazowszu sanepid w pierwszych dwóch tygodniach stycznia. Do lekarzy trafia coraz więcej osób, które do tej pory chorowały rzadziej.

52 533 przypadki zachorowań na grypę i podobne infekcje w pierwszej połowie stycznia - podał Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie. To dane z meldunków z poszczególnych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

To mniej niż rok temu – wówczas odnotowano 57 070 przypadków, ale dwa lata temu było ich ponad dwa razy mniej - 25 708.

Dane z Warszawy

"Na całym Mazowszu w okresie od 1 października 2017 do 15 stycznia 2018 r. odnotowano łącznie 337 187 przypadków zachorowań, co stanowi wynik wyższy względem tego samego okresu w ubiegłym sezonie grypowym: 323 968 zachorowań. Na Mazowszu nie odnotowano od początku roku żadnych zgonów z powodu grypy" - podaje sanepid.

Z kolei w Warszawie w tym okresie było 59 895 zarejestrowanych przypadków. Najczęściej objawia się to zapaleniem oskrzeli, silnym bólem głowy, infekcją dróg oddechowych, czy wysoką gorączkę do 40 stopni Celsjusza.

Służby epidemiologiczne ostrzegają, że w tym sezonie zauważalny jest wzrost zachorowań wśród ludzi spoza grup podwyższonego ryzyka, którzy do tej pory chorowali rzadziej. Do lekarzy trafia wielu pacjentów w wieku 20-50 lat, dotąd nie chorujących, którzy mają ciężki przebieg grypopodobnych infekcji wirusowych.

Jak zapobiegać?

Styczeń to początek tak zwanego szczytu zachorowań, który przypada zawsze na pierwsze trzy miesiące roku. W czasie infekcji trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenia, omijać duże skupiska ludzi oraz dokładnie myć ręce: wirusy są na poręczach w autobusach czy na klamkach.

Rozwój grypy jest szybki - średnio po 48 godzinach pojawiają się objawy i trwają około 2-4 dni, a sama choroba trwa 1-2 tygodnie. Sam przebieg choroby w przeziębieniu jest łagodny i dominują objawy miejscowe infekcji górnych dróg oddechowych, natomiast w grypie przebieg może być od łagodnego po ciężki i na pierwszy plan wybijają się objawy ogólnoustrojowe o dużym nasileniu.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o budowie Szpitala Południowego:

Szpital Południowy - kamień węgielny

Źródło: Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Kamień pod budowę Szpitala Południowego
Kamień pod budowę Szpitala Południowego
Teraz oglądasz
Szpital planowany był już 30 lat temu
Szpital planowany był już 30 lat temu
Teraz oglądasz
Przewodnicząca Rady Warszawy o nowej inwestycji
Przewodnicząca Rady Warszawy o nowej inwestycji
Teraz oglądasz

Szpital Południowy - kamień węgielny

ran

Czytaj także: