Varso - tak będzie się nazywał kompleks biurowy, który Słowacy postawią na działce przy Chmielnej. Najważniejszym elementem wartej około pół miliarda złotych inwestycji jest wieżowiec, który ma przewyższyć PKiN - do dachu będzie miał 230 metrów, a z iglicą 310.Budynek zaprojektowany został przez londyńską pracownię Foster + Partners. Potwierdziły się tym samym nasze informacje sprzed blisko 3 lat. Firma już raz projektowała u nas - jej dziełem jest Metropolitan na placu Piłsudskiego.
- Warszawa to wyjątkowe miasto, które wciąż odbudowuje się po zniszczeniach jeszcze z czasów wojny. Tak jest właśnie w przypadku tej pustej działki w samym centrum miasta. Projektowanie w takim miejscu to zawsze wyzwanie, ale też ogromny potencjał - powiedział Grant Brooker z londyńskiej pracowni.
Połączony z Centralnym
Wieżowiec będzie miał 53 piętra. Charakterystyczną cechą będzie elewacja podzielona na duże prostokąty kratownicą, w której ukryta zostanie wentylacja. Sam budynek będzie też mocno zintegrowany z istniejącą infrastrukturą. Pod ziemią ma być połączony z Dworcem Centralnym i jego peronami. Deweloper zapowiada przebudowę wejść do podziemi tak, by zniknęły bariery dla niepełnosprawnych.
Parter całego kompleksu będzie otwarty i dostępny. Powstanie tam przestrzeń publiczna - łączące całość kompleksu pasaże, do których będzie można wejść zarówno przez hall wieżowca, jak i prosto spod ziemi. Ale to nie jedyna część, która ma być dostępna - jak zapowiedział Marcin Chruśliński z HB Reavis, każdy będzie mógł też skorzystać z dwóch panoramicznych wind od strony zachodniej i - kupując bilet - wjechać na taras na wysokości 40. pietra. Wyżej - na 46. i 47. piętrze znajdzie się restauracja. Z tego poziomu wjechać będzie można na kolejny taras - na wysokości 230 metrów. - Będzie to jedyne miejsce w Warszawie, z którego będzie można popatrzeć na Pałac Kultury z góry – zapowiedział Chruśliński (iglica PKiN kończy się na wysokości 237 metrów - red.).
200 metrów pierzei
Wieżowiec, to nie jedyny planowany w tym miejscu budynek. Na działce, która ciągnie się wzdłuż Chmielnej, powstaną jeszcze dwa - o wysokości 81 i 90 metrów. Ich bryły ukształtowane są tak, żeby nie zabierać słońca budynkom wokół. I zarazem tak, by pierzeja nawiązywała do rytmu kamienic i tak zwanej warszawskiej wysokości zabudowy, tj. 25 - 30 metrów. W ten sposób Chmielna odzyska spory fragment pierzei - działka Słowaków ma około 200 metrów długości.
Jak zapowiada inwestor, wszystkie pierzeje będą użytkowe. Także od strony pustej na razie działki nad torami linii średnicowej, gdzie docelowo powstać ma ulica spinająca projekt Słowaków z inwestycją planowaną przez PKP. - Funkcje techniczne ukryjemy pod ziemią – zapowiedział Stanisław Rewski z biura Hermanowicz Rewski, które odpowiada za projekt niższej części kompleksu.
Kolejarze na swojej działce też planowali wieżowiec - miał mieć około 200 metrów wysokości, ale projekt został zawieszony po ostatnich zmianach w zarządzie firmy.
Planowana inwestycja w centrum
Bez centrum handlowego
Cały projekt Varso zaoferuje około 140 000 mkw. powierzchni użytkowej. To więcej niż Warsaw Spire. Budynki mają mieć zielony certyfikat BREEAM, mają też być przyjazne dla rowerzystów (750 miejsc parkingowych dla jednośladów!). Budowa kompleksu już ruszyła - w pierwszym etapie powstanie środkowy budynek. Za pięć miesięcy ruszy budowa wieży, a całość ma być gotowa w 2020 roku.
Pod budynkami znajdą się cztery podziemne kondygnacje, na których ukryte zostaną wszystkie funkcje techniczne. Będzie też ogólnodostępny parking. Na parterze i pierwszym piętrze znajdzie się około 7000 metrów powierzchni handlowej. Pojawią się tu restauracje, kawiarnie i drobne usługi, takie jak poczta czy drogeria. Być może część wynajmie centrum medyczne lub klub fitness. - Ale to nie będzie dominująca funkcja. Nie zamierzamy konkurować ze Złotymi Tarasami - zastrzegł Chruśliński.
Deweloper rozważa też jeszcze, czy w jednym z niższych budynków nie zmieścić hotelu.
HB Reavis to słowacki deweloper znany w Warszawie m.in. z inwestycji biurowych przy dworcu Zachodnim.
Prezentacja Foster + Partners
W UBIEGŁYM ROKU NA WOLI OTWARTY ZOSTAŁ WIEŻOWIEC WARSAW SPIRE:
Karol Kobos
Widok z Warsaw Spire
Źródło zdjęcia głównego: materiały inwestora