29 gmin czeka na wybory. Oni zmierzą się w II turze

Warszawa wyborczy wyścig ma już za sobą, ale wiele podwarszawskich miast i gmin dalej jest w ogniu kampanii przed drugą turą. O głosy mieszkańców politycy walczą między innymi w Ząbkach, Zielonce, Łomiankach, Pruszkowie czy Otwocku. Wybory odbędą się 4 listopada.

Najbardziej zacięta walka toczy się w powiecie wołomińskim, gdzie druga tura wyborów odbędzie się w aż pięciu gminach.

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia w pobliskich Ząbkach. Tu po 12 latach z fotelem burmistrza żegna się Robert Perkowski. O stanowisko rywalizują teraz dwie kobiety: Małgorzata Zyśk z Prawa i Sprawiedliwości oraz Edyta Kalata startująca z list Koalicji Obywatelskiej.

W pierwszej turze wyborów zdecydowanie większe poparcie uzyskała kandydatka PiS, zdobywając 46,1 proc. głosów. Jej konkurentka uzyskała 27,04 proc. i ledwie o włos wyprzedziła Artura Wałachowskiego z lokalnego komitetu Wybieram Ząbki, który także startował na burmistrza i zdobył 26,86 proc. poparcia. W przeliczeniu na głosy - Kalata miała ich zaledwie o 23 więcej.

W sąsiedniej Zielonce o utrzymanie się na stanowisku walczy obecny burmistrz Grzegorz Dudzik z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Pełni ten urząd od ośmiu lat, wcześniej był między innymi radnym i wicestarostą powiatu. Przed tygodniem w pierwszej turze wyborów zdobył 33 proc. poparcia. Mniej niż 30-letni Kamil Iwandowski, startujący z lokalnego ugrupowania Mieszkańcy, który uzyskał 46 proc. głosów. Z wyścigu o fotel burmistrza w pierwszej turze z wynikiem 20,4 proc. odpadła Dorota Bienias z Prawa i Sprawiedliwości.

Oprócz Ząbek i Zielonki, druga tura (na terenie powiatu wołomińskiego) będzie także w gminach: Dąbrówka, Poświętne i Kobyłka. W dwóch ostatnich o fotel wójta rywalizowało po pięcioro kandydatów.

Pruszków czeka na prezydenta

Przenosimy się na drugą stronę Wisły - do powiatu pruszkowskiego, gdzie druga tura odbędzie się w trzech miejscach, w tym także w samym Pruszkowie. O fotel prezydenta miasta rywalizują: pełniący tę funkcję od 20 lat Jan Starzyński oraz Paweł Makuch z komitetu Wspólnie Rozwijamy Pruszków. Różnica między kandydatami wynosiła nieco ponad 13 punktów procentowych (39,39 proc. do 26,06 proc. dla Starzyńskiego).

O stanowisko prezydenta w Pruszkowie rywalizowało pięciu kandydatów. W pierwszej turze odpadli: Konrad Sipiera z Prawa i Sprawiedliwości, syn wojewody mazowieckiego, Piotr Bąk z Koalicji Obywatelskiej oraz Robert Bąkiewicz z Porozumienia Narodowo-Patriotycznego.

Walka o drugą turę trwa także w sąsiednim Piastowie. O tytuł włodarza rywalizują: Grzegorz Szuplewski - obecny burmistrz, startujący z poparciem lokalnego komitetu Nasz Piastów - Wspólnota Samorządowa oraz Magdalena Bonarowska z Koalicji Obywatelskiej.

W pierwszej turze Szuplewski zdobył o 676 głosów więcej niż jego konkurentka. Różnica była zatem niewielka (36,95 proc. do 30,35 proc.).

I ostatnia gmina, w której - w powiecie pruszkowskim - odbędzie się druga tura to Michałowice. Tu rywalizacja też może być zacięta, gdyż różnica między głównymi kandydatami wyniosła w minioną niedzielę tylko 104 głosy. Małgorzata Pachecka z komitetu Przyjazna Gmina zdobyła 40,92 proc. poparcia, a Krzysztof Grabka z komitetu Przyszłość Gminy 39,82 proc.

W tych gminach wokół Warszawy odbędzie się druga tura wyborów
W tych gminach wokół Warszawy odbędzie się druga tura wyborów
Źródło: tvn24.pl

Zmiana warty w Izabelinie i Starych Babicach

W powiecie warszawskim-zachodnim druga tura odbywa się w trzech gminach: Łomiankach, Izabelinie i Starych Babicach.

Łomianki to rywalizacja obecnego burmistrza Tomasza Dąbrowskiego ze startującą z lokalnego komitetu Mieszkańcy Łomianek Małgorzatą Żebrowską-Piotrak. Dąbrowski pełni swoją funkcję od 2010 roku, do wyboru na kolejną kadencję zabrakło mu niecałego punktu procentowego. W pierwszej turze uzyskał 49,26 proc. poparcia. Żebrowska-Piotrak - 39,67.

Władza zmieni się na pewno w Izabelinie, bo na fotel wójta nie startował obecny - Witold Malarowski. W drugiej turze rywalizują - podobnie jak w Ząbkach - dwie kobiety: Dorota Zmarzlak z komitetu Mieszkańcy Razem (44,69 proc.) oraz obecna przewodnicząca rady Grażyna Zielińska (36,85 proc.).

Podobnie w Starych Babicach. Wójtem na pewno nie będzie już pełniący ten urząd ponad dwie dekady Krzysztof Turek (nie startował). Walka o fotel rozgrywa się między dwoma kandydatami lokalnych ugrupowań. Pierwszy to Marcin Zając z komitetu Wspólna Przyszłość. Drugi - Sławomir Sumka z Jednej Gminy. W pierwszej turze lepszy wynik osiągnął Zając: 45,52 proc. do 25,10 proc.

Jabłonna i Nasielsk

W powiecie legionowskim druga tura jest tylko w gminie Jabłonna. O reelekcję walczy tu obecny wójt Jarosław Chodorski, który rywalizuje z Mariuszem Grzybkiem.

Podobna sytuacja jest w powiecie nowodworskim. Tu włodarza także nie wybrała jeszcze tylko jedna gmina - Nasielsk. W drugiej turze o stanowisko burmistrza zabiegają: obecnie pełniący ten urząd Bogdan Ruszkowski oraz Renata Włodarska.

Wielu chętnych do rządzenia

Na południowy wschód od Warszawy - w Otwocku - po 12 latach także nastąpi zmiana warty. W wyborach na prezydenta miasta nie startował już pełniący tę funkcję od trzech kadencji Zbigniew Szczepaniak.

W pierwszej turze jego stanowisko chciało zająć aż siedmiu kandydatów. Najlepszy wynik osiągnął 31-letni Jarosław Margielski z Prawa i Sprawiedliwości (42,13 proc.). W niedzielę zmierzy się z Ireneuszem Paśniczkiem startującym z własnego komitetu (17,06 proc.).

Zacięta rywalizacja o stanowisko burmistrza rozgrywała się tydzień temu także w pobliskim Józefowie. Startowało sześcioro kandydatów. Do drugiej tury przeszli: Marek Banaszek z komitetu wyborczego Dla Miasta (46,8 proc.) i Mateusz Rojek z Prawa i Sprawiedliwości (17,91 proc.). Z fotelem burmistrza po 20 latach żegna się Stanisław Kruszewski, który tym razem nie startował.

W powiecie otwockim druga tura odbędzie się także w Karczewie - między Michałem Rudzkim i Władysławem Łokietkiem.

Rywalizacja w Piasecznie

Z Otwocka przenosimy się do sąsiedniego powiatu piaseczyńskiego, gdzie druga tura odbędzie się w trzech gminach.

W samym Piasecznie niewiele zabrakło, by wszystko rozstrzygnęło się już przed tygodniem. Startujący z Koalicji Obywatelskiej Daniel Putkiewicz zdobył 48,8 proc. głosów. Drugi był Wojciech Ołdakowski z Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 23,14 proc. Po ośmiu latach z fotela burmistrza odchodzi Zdzisław Lis z Platformy Obywatelskiej.

W drugiej turze włodarza wybiorą też mieszkańcy Góry Kalwarii. Tu rywalizują ze sobą: obecny burmistrz Dariusz Zieliński (30,44 proc. głosów w pierwszej turze) i Arkadiusz Strzyżewski (46,58 proc.).

W gminie Prażmów natomiast o tytuł wójta walczą Jan Dąbek (43,50 proc.) oraz Maciej Michalski (32,16 proc).

Milanówek czeka na burmistrza, Żyrardów na prezydenta

Kolejny powiat - grodziski - nie wybrał włodarzy w dwóch swoich gminach. W Milanówku o reelekcję walczy obecna burmistrz Wiesława Kwiatkowska startująca z własnego komitetu o nazwie Decydujmy Razem. W pierwszej turze zdobyła 27,69 proc. Lepszy okazał się startujący również z własnego komitetu Piotr Remiszewski, który uzyskał 37,50 proc.

W niedzielę do urn pójdą także mieszkańcy gminy Żabia Wola. O fotel wójta walczą tu Halina Wawruch i Piotr Rybka. Różnica między kandydatami w pierwszej turze była bardzo niewielka, wynosiła ledwie 26 głosów, na rzecz Haliny Wawruch.

W Żyrardowie (powiat żyrardowski) na prezydenta nie startował pełniący tę funkcję obecnie Wojciech Jasiński. Swoich sił próbował i próbuje - bowiem dostał się do drugiej tury - jego dotychczasowy zastępca Lucjan Chrzanowski. Otrzymał 33,72 proc. i pierwsze miejsce. Jego kontrkandydatem jest Ewa Springer-Kakiet (21,53 proc.).

W pierwszej turze startowało łącznie pięcioro kandydatów. Odpadli Łukasz Choiński (20,39 proc.), Grzegorz Obłękowski (16,73 proc.) i Marcin Rosiński (7,63 proc.).

Grójec. Wieloletni burmistrz walczy o reelekcję

Z Żyrardowa przenosimy się do powiatu grójeckiego i samego Grójca, gdzie o władzę ponownie walczy wieloletni burmistrz Jacek Stolarski. Pełni ten urząd nieprzerwanie od 2002 roku, a także wcześniej w latach 1993-1998. Startuje z komitetu Rozwój i Gospodarność. W pierwszej turze zdobył 32,59 proc., czyli 3 808 głosów - tylko o 63 więcej niż znajdujący się na drugiej pozycji Dariusz Gwiazda, obecny radny. Zdobył 32,05 proc. poparcia.

W powiecie grójeckim druga tura odbędzie się także w gminach: Błędów - między Andrzejem Kazimierczakiem i Mirosławem Jakubczakiem oraz Goszczyn - między Waldemarem Kopczyńskim i Agatą Zgutczyńską.

Z powiatu mińskiego włodarza nie wybrała tylko gmina Stanisławów. W pierwszej turze wybory na wójta wygrał tu Marek Kaim z Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 42,35 proc. głosów. W niedzielę zmierzy się ze startującą z własnego komitetu Kingą Sosińską - 22,05 proc.

I ostatni powiat - garwoliński - w którym do urn pójdą mieszkańcy samego Garwolina oraz gminy Wilga.

W Garwolinie o stanowisko burmistrza walczą dwie kobiety. Pierwsza to dotychczasowa wiceburmistrz (stanowisko to pełniła od sierpnia) Marzena Świeczak, która wygrała pierwszą turę z wynikiem 45,7 proc. Druga to Iwona Kurowska z Prawa i Sprawiedliwości, która 21 października zdobyła 37,74 proc.

W gminie Wilga o fotel wójta rywalizują Bogumiła Głaszczka (40,28 proc.) i Jacek Piesiewicz (28,07 proc.).

Druga tura

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 4 listopada. Lokale wyborcze - podobnie jak w pierwszej turze - będą otwarte od godziny 7 do 21. W sobotę o północy rozpocznie się cisza wyborcza.

CZYTAJ TAKŻE O WYBORACH SAMORZĄDOWYCH W WARSZAWIE

Wybory kanał ogólny

Źródło: TVN24
Oficjalne wyniki dla Warszawy
Oficjalne wyniki dla Warszawy
Teraz oglądasz
Zestawienie wyników wyborów samorządowych
Zestawienie wyników wyborów samorządowych
Teraz oglądasz
Trzaskowski buduje ekipę
Trzaskowski buduje ekipę
Teraz oglądasz
Kolejki do urn i brak możliwości głosowania
Kolejki do urn i brak możliwości głosowania
Teraz oglądasz

Wybory kanał ogólny

kw/ec

Czytaj także: