Najnowsze

Najnowsze

Zobacz nowy plac Grzybowski

Rdzawe ławki, które nie brudzą, kaskada z kamieni, po której ma spływać woda i drzewa - odporne na miejskie zanieczyszczenia. Tak wygląda plac Grzybowski w zupełnie nowej, jesiennej odsłonie. Portal tvnwarszawa.pl pokazuje jego zakamarki na półtora tygodnia przed oficjalnym otwarciem.

"Chcemy szpitala, centrum kultury i parkingów"

- Najgorsza jest komunikacja urzędników z mieszkańcami - oburzają się społecznicy z Ursynowa. - Wszystko jest dobrze. Urzędnicy, którzy nie zmienili swojego podejścia do mieszkańców i twierdzą, że nic nie da się dla nich zrobić już nie pracują w ratuszu - odpiera zarzuty Urszula Kierzkowska, burmistrz dzielnicy. Społecznicy i przedstawiciele władz Ursynowa dyskutowali w programie "Twój Wybór".

Co powstanie wokół PKiN-u? Zdecydować mają nowi radni

Radni Śródmieścia jednogłośnie poparli wizję otoczenia Pałacu Kultury pięcioma wieżowcami. Wątpliwości budziły wprawdzie rozwiązania komunikacyjne, ale powiedzieli zdecydowane "tak". Ostateczna decyzja o zmianie planu zagospodarowania należy do Rady Warszawy. Przedstawiciele PO zapowiadają, że zapadnie dopiero po wyborach.

"Rembertów stać na więcej"

Jeszcze niedawno nie było wody, ani dróg, były za to niesnaski. Przez ostatnie lata Rembertów zmienił się na lepsze, ale wielu problemów wciąż nie udało się rozwiązać. Mieszkańcy narzekają przede wszystkim na komunikację, brak bezkolizyjnych połączeń między starą a nową częścią dzielnicy, które oddziela linia kolejowa. Ten temat zdominował poniedziałkowy odcinek programu "Twój Wybór".

Przysmaki kuchni fusion

Krystian Zalejski odwiedza jeden z najpopularniejszych hoteli w centrum miasta. W The Westin Warsaw Hotel przy Al. Jana Pawła II 21 mieści się restauracja Fusion, w której odbyć można kulinarną podróż pełną zaskakujących połączeń smaków, zapachów i oryginalnych potraw, powstających na bazie wiedzy i doświadczenia szefa kuchni. Zakupy do wspólnego gotowania Krystian zrobił w sklepach Kuchnie Świata oraz w Carrefour, które mieszczą się w Złotych Tarasach przy ul. Złotej 59.

Stadion szykuje się na "big lift"

W połowie listopada na Stadionie Narodowym zacznie się jedyna w swoim rodzaju operacja. 72 wyciągarki, centymetr po centymetrze, przez trzy dni podnosić będą konstrukcję dachu wraz z sześćdziesięciometrową iglicą.

Białołęka: dzielnica dalekiej przyszłości

W dalekich planach jest trasa Olszynki Grochowskiej jako alternatywa dla Modlińskiej, nie wiadomo kiedy trasa mostu Północnego przedłużona zostanie do Płochocińskiej, a sama Płochocińska też czeka na poszerzenie, brakuje kanalizacji, miejsc w szkołach i przedszkolach. Goście "Twojego Wyboru" mówili głównie o tym, na co na Białołęce nie ma pieniędzy.

"Na co komu park za 40 milionów złotych?"

- Co mieszkańca Woli interesuje jakiś park za 40 mln zł, skoro jego sytuacja bytowa jest trudna - pytał w programie "Twój Wybór" Jan Nowak, radny PiS. Jego zdaniem realnym problemem dzielnicy są podwyżki czynszów.

"Sztandarowym dziełem Bemowa jest fontanna"

- Na Bemowie nie zrobiono nic, prócz dokończenia tego co rozpoczął poprzedni zarząd dzielnicy - oskarżył obecne władze dzielnicy w programie "Twój Wybór" Włodzimierz Całka, były burmistrz Bemowa. - Na same inwestycje związane z przedszkolami dzielnica wydała 40 milionów złotych - odpierał zarzuty Paweł Bujski, jeden z radnych.

Bielany: oszczędzamy, na czym się da

Choć Bielany mają liczne potrzeby, to w przyszłym roku będą musiały poradzić sobie z mocno okrojonym budżetem. - Będzie trzeba poszukać nowych przychodów - mówił w programie "Twój Wybór" burmistrz dzielnicy. - Niektóre szkoły nie przetrwają zimy - ostrzega Jan Zaniewski radny PiS.

Jesienne przepisy z Blue Tower

Najnowszą edycję Smaków Miasta Krystian zainaugurował wraz szefem kuchni Restauracji Blue Tower, która znajduje się przy ul. Chmielnej 85/87. Na stole królowały składniki, bez których jesienna kuchnia byłaby niepełna. Marynowana dynia, farsz ze świeżych grzybów i karmelizowane śliwki to tylko zapowiedź kulinarnej uczty.

Ogród Krasińskich do liftingu. Ogrodzą go?

Jak będzie wyglądał ogród Krasińskich? O tym decydować będą architekci, którzy wezmą udział w konkursie na projekt odnowy parku. Choć będzie ogłoszony dopiero w przyszłym roku, to śródmiejscy urzędnicy przygotowali już jego wytyczne.

Surowe mięso ludzkich uczuć z kanadyjskiego lasu

Prowincja miała być azylem po zabójstwie żony. Nowy dom pogłębia jednak pustkę Clermonta i jego córki Pascale. Surowe otoczenie wybebesza ich jeszcze bardziej, zamiast dać schronienie. Oto historia spektaklu "Kamień i popioły" w reżyserii Artura Urbańskiego, którym Teatr Powszechny rozpoczął nowy sezon.

Wybuchowy remont w Ursusie

Podczas remontu przejść podziemnych robotnicy natrafili na niespodziewane przeszkody. Kilka olbrzymich, betonowych bloków trzeba było wysadzić w powietrze, tak by nie uszkodzić ściany tunelu dla pieszych.

Szukają reduty Ordona

"Nam strzelać nie kazano, wstąpiłem na działo i spojrzałem na pole; dwieście armat grzmiało..." Któż z nas nie uczył się w szkole tego wiersza. Wydawać by się mogło, że równie dobrze znana jest lokalizacja reduty Ordona, opisanej przez Adama Mickiewicza. - Nic bardziej mylnego – twierdzą historycy. Ich przypuszczenia ostatecznie mogą potwierdzić badania archeologiczne, które mają ruszyć w tym roku.

Kupują iPady "dla kadry kierowniczej"

Warszawska straż miejska przebojem wchodzi w XXI wiek. Uruchomiła właśnie system powiadamiania SMS-ami o niepokojących wydarzeniach. Ogłosiła też przetarg na dostawę telefonów oraz pięciu iPadów - najnowszego gadżetu firmy Apple.

Na Muranowie chcą parkometrów

Zdecydowana większość mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach, chce, żeby Muranów został włączony do strefy płatnego parkowania. Tak wynika z podsumowania konsultacji społecznych w obu częściach dzielnicy - wolskiej i śródmiejskiej. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy nie mają wątpliwości. Stawiają warunki.

Stare Miasto w nowej odsłonie? Zdecydują warszawiacy

Czy na Starym Mieście jest potrzebny przejrzysty system informacji? Gdzie powinny być podjazdy dla niepełnosprawnych? Czy instalować latarnie gazowe wzdłuż uliczek? Przed generalnym remontem nawierzchni ulic i chodników Starego Miasta urzędnicy zapytają o to jego mieszkańców.

Hamlet-dwugłowe cielę i wściekły moskit-Witkacy

W tropikach o wiele wyraźniej widać niepokój białego człowieka. Trudniej mu złapać oddech, obawia się egzotycznych chorób i roznoszących je insektów. Pozwala sobie na więcej swobody seksualnej, światopoglądowej. Brakuje mu jednak istotnej rzeczy - niewymuszonej chęci do życia. Reżyser Michał Borczuch na deskach TR Warszawa sięga po Witkacego i pokazuje człowieka-dziwoląga szukającego sedna samego siebie.

Nie szwendaj się, kamera ma cię na oku

Potrafi namierzyć potencjalnego złodzieja, sprawdzić czy samochód jedzie z dozwoloną prędkością i czy jest zaparkowany w odpowiednim miejscu. Tak działa inteligentna kamera monitoringu miejskiego, wyposażona w dodatkowe aplikacje. Jedną z nich testują stołeczni urzędnicy.

Nie chcą "piramidy" w centrum miasta

Przeszklony, przypominający piramidę budynek ma zająć miejsce dawnego kina Relax przy ul. Złotej. Tego przynajmniej chce firma Alma Development, do której nieruchomość należy. I choć ratusz wydał już warunki zabudowy dla inwestycji, to sprzeciwiają się jej mieszkańcy pobliskiego punktowca. Jak twierdzą, zagraża ona fundamentom ich budynku.

Chcą upamiętnić wybitnego piłkarza Jego imię ma nosić ulica i ogród

W ogrodzie jordanowskim na polu Mokotowskim, gdzie kopał piłkę jako młody chłopak, i na ulicy obok stadionu ukochanej drużyny. W tych miejscach mieszkańcy stolicy chcą upamiętnić Władysława Szczepaniaka, słynnego piłkarza warszawskiej Polonii i reprezentacji Polski. Czy da się wprowadzić w życie oba wnioski? Choć jest to dozwolone, to miejscy radni starają się takich decyzji nie podejmować.

Okopowa w tunelu? "Tylko za prywatne pieniądze"

Schowamy Okopową pod ziemią, ale za prywatne pieniądze – zapowiadają miejscy radni i urzędnicy. Budowę tunelu na odcinku kilkuset metrów przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego, którym wkrótce ma się zająć rada miasta.

Zabójstwo jako ostateczna inspiracja artysty

Przyjeżdża z Warszawy i każe nazywać siebie Panem Bogiem. Manipuluje chorym psychicznie malarzem-samoukiem, na którym zarobić chce fortunę. Chora wyobraźnia artysty widzi w marszandzie zbawiciela, którego w finale ukrzyżuje. Mocnym spektaklem "Kreacja" z Gryszkówną, Radziwiłłowiczem i Hycnarem w rolach głównych. Teatr Narodowy otwiera nowy sezon.

Paryż? Nowy Jork? "Można dobrze być Warszawą"

- Niezaprojektowanie, pustka to siła Warszawy - mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w wywiadzie, którego udzieliła tvnwarszawa.pl z okazji otwarcia Parku Rzeźby, stworzonego przez muzeum wraz z artystami i urzędem dzielnicy Targówek. - W Paryżu by nie powstał, bo to miasto o skostniałej hierarchii, Nowy Jork wchłania ludzi, a Warszawa daje się mieszkańcom kształtować - tłumaczy.

Rozlosowali miejsca na bazarze Różyckiego

Kupcy z 35 stoisk i jednego pawilonu będą musieli opuścić swoje miejsca pracy na popularnym Rózycu. Powód? Robotnicy muszą odgrodzić zachodnio-południową część targowiska, żeby na dobre rozpocząć prace przy budowie Muzeum Pragi.

Teatralna kabała według Pawła Passiniego

Moda na New Age, wschodnie filozofie, scjentyzm to głośne duchowe snobizmy świata zachodniego. Niestety, moda ta często kończy się płytkim poszukiwaniem sensu życia, wróżbiarstwem, a najczęściej zwyczajnym marketingiem. Podobnie ma się rzecz z kabałą, którą najczęściej kojarzy się z wróżeniem z kart. Piękno kabały, bez jakiegokolwiek napuszenia, przedstawił Paweł Passini, reżyser szkicu teatralnego "Kabbalah", który można było zobaczyć podczas Festiwalu Singera w Teatrze Żydowskim.