204 miliony na kulturę. "To będzie dobry rok "

Spektakl "Kabaret warszawski" Teatru NowegoTeatr Nowy/ Magda Hueckel

O 17 mln złotych wzrosną wydatki Warszawy na kulturę w tym roku - chwali się stołeczny ratusz. Dzięki dodatkowym pieniądzom pełną parą ruszą Muzeum Warszawskiej Pragi i Teatr Nowy na Mokotowie. Znalazły się także środki na remont budynków Sinfonii Varsovii na Kamionku. Miasto zapowiedziało też powołanie nowego pełnomocnika, który ma ułatwić pracę wszystkim chcącym w stolicy nakręcić film.

- 2015 będzie dobrym rokiem dla warszawskiej kultury. Mamy istotny wzrost nakładów - ze 187 mln do 204 mln zł, czyli aż o 9 proc. Więcej wydamy zarówno na bieżącą działalności, jak i na inwestycje - zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.

Koniec Muzeum Karykatury?

Gdzie wzrost wydatków będzie widoczny najbardziej? - O 2,8 mln wrośnie budżet Muzeum Warszawy, jest to głównie związane z Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie w przyszłym roku otworzymy wystawę główną. Jednocześnie remontujmy 11 kamienic przy Rynku Starego Miasta, gdzie działa główna siedziba Muzeum Warszawy - tłumaczył Tomasz Thun-Janowski, dyrektor biura kultury w ratuszu.

Placówka ze Starówki wchłonie także Muzeum Karykatury. - Podjęliśmy decyzję o połączeniu go z Muzeum Warszawy, aby zwiększyć pulę budżetu przeznaczoną na działalność artystyczną. Będzie ona pochodzić z oszczędności w wydatkach na cele administracyjne - wyjaśniał Thun-Janowski. Propozycja takiego rozwiązania ma zostać przedstawiona wkrótce Radzie Warszawy, która podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

Jesienią premiera u Warlikowskiego

Drugim pod względem wielkości dotacji beneficjentem będzie Nowy Teatr, który dostanie 2,7 mln zł. Ta kwota w większości zostanie na przeznaczona na nową siedzibę przy Madalińskiego. Jej otwarcie zaplanowane jest na październik. - W budynku na Mokotowie trwa remont. Grafik jest napięty, ale tempo prac imponujące. Scena rozpocznie nowy sezon spektaklem Krzysztofa Warlikowskiego - zapewnił dyrektor biura kultury.

Wzrośnie też dotacja Teatru Muzycznego Roma. Dzięki dodatkowym pieniądzom ta niezwykle popularna placówka rozbuduje swoją widownię, przez co będzie mogła powiększyć przychody. Więcej pieniędzy z budżetu dostaną także teatry: Rampa (o 600 tys. zł), Kwadrat (o 500 tys. zł), Studio (o 500 tys. zł), Rozmaitości (o 700 tys. zł), Żydowski (o 200 tys. zł).

Tencer zostaje w Żydowskim

Zgodnie z przewidywaniami, ale wbrew środowisku teatralnemu szefową tego ostatniego zostanie Gołda Tencer, wdowa po zmarłym niedawno dyrektorze Szymonie Szurmieju. Wiceprezydent Jóźwiak przyznał, że pojawiło się wiele głosów popierających organizację konkursu na stanowisko dyrektora i głębokie zmiany w tej placówce. Jednak miasto zdecydowało się na rozwiązanie pośrednie, kompromisowe.

- Podjęliśmy decyzję, w ramach której powierzymy obowiązki pani Gołdzie Tencer na trzy sezony. Pani dyrektor ma przygotować uaktualnioną propozycję repertuarową na ten czas. Jednoczenie chciałem zapowiedzieć, że w trakcie drugiego sezonu będziemy chcieli rozpisać konkurs na stanowisko nowego dyrektora - tłumaczył Jóźwiak. Nominację dla Tencer motywował także "kontynuacją trudnego procesu inwestycyjnego". Chodzi o lokalizację teatru w biurowcu, który ma stanąć na gruzach dzisiejszego budynku.

W najbliższym czasie ma także powstać "złożona z uznanych autorytetów" Rada Teatru Żydowskiego, która przemyśli jego koncepcję na nowo.

Słobodzianek trzyma się mocno

Rewolucji nie należy się spodziewać także w Teatrze Dramatycznym. Jego gremialnie krytykowany dyrektor Tadeusz Słobodzianek zachowa stanowisko co najmniej przez 2,5 roku.

- Przyjęliśmy zasadę, że będziemy gwarantem podjętych zobowiązań i podpisanych umów. Umowa z panem dyrektorem Słobodziankiem została podpisana w 2013 roku i obowiązuje do końca sierpnia 2017 roku. Chcemy tę umowę honorować, jeśli dyrektor będzie się wywiązywał z warunków, a w naszym rozumieniu wywiązuje się - liczba widzów wzrosła, teatr zagrał 400 przedstawień i wyprodukował dziewięć premier. Pewnie możemy prowadzić długą debatę na tematy artystyczne, ale to nie jest podstawą do rozwiązywania umowy - nie pozostawił wątpliwości Tomasz Thun-Janowski.

Zapadła też decyzja o połączeniu Teatru Komedia i Sceny Prezentacje oraz remoncie teatru dziecięcego Baj na Pradze.

Drgnęło w sprawie orkiestry

Ten rok przyniesie długo wyczekiwane inwestycje w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia na Kamionku. Choć miasto wciąż nie ma pieniędzy na całościową realizację odważnego projektu sprzed kilku lat, to pojawiły się pieniądze na rewitalizację starych budynków (35 mln zł), w których ćwiczą muzycy i urzęduje administracja SV.

- Staramy się o środki na przeprowadzenie całej inwestycji, ale mówimy tu o poważnych wydatkach, ok. 100 mln euro. Musimy zacząć od utrzymania budynków objętych konserwatorska ochroną, one są w bardzo niedobrym stanie, więc musimy szybko interweniować. Chcemy, żeby ta interwencja odbywała się na podstawie projektu przygotowanego już przez Thomasa Puchera, czyli zwycięzcę konkursu architektonicznego z 2010 roku - zdradził dyrektor biura kultury.

Zatrudnią człowieka od filmów

Jarosław Jóźwiak zdradził też, że do ratusza zgłosił się kolejny producent z Bollywood, który chce kręcić film w Warszawie. M.in. w związku z tym jeszcze w tym kwartale miasto planuje powołać specjalnego pełnomocnika, który będzie wspierał producentów filmowych. Ma to być osoba, która pomoże filmowcom w zdobywaniu wszelkich pozwoleń, dokumentów, certyfikatów i ułatwi współpracę z urzędami. - Chcemy ten proces uczynić prostym, szybkim i przejrzystym - klarował Thun-Janowski.

Zapowiedziano także wzrost puli pieniędzy na domy kultury oraz nagrody i stypendia dla artystów. Niebawem ma zostać ogłoszony konkurs na nowego dyrektora Domu Kultury Praga. Raczej nie zostanie nim były wicepremier prof. Jerzy Hausner, którego miasto wynajęło, aby opracował program reformy warszawskiej kultury.

Tak filmowcy z Indii zatopili autobus:

Autobus wpadł do Wisły
Autobus wpadł do WisłyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Teatr Nowy/ Magda Hueckel

Pozostałe wiadomości

Budowa torów tramwajowych w ciągu ulicy Rakowieckiej pomiędzy Puławską a aleją Niepodległości rozpocznie się w czerwcu - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. W kilku punktach jezdnia zostanie rozkopana, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców.

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ratuszu trwają prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za śmieci - napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Agnieszka Jakubowska, dyrektor miejskiego Biura Gospodarowania Odpadami. Odpowiedź ta ma związek z licznymi skargami mieszkańców stolicy na metody ustalania, a także na wysokość stawek za odbiór odpadów. Jeszcze przed wyborami samorządowymi prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał obniżkę opłat od lipca.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że po przerwie jeden pas jezdni na placu Zbawiciela zostanie przeznaczony w sezonie letnim pod ogródki gastronomiczne. Urzędnicy podają też wstępną datę wdrożenia nowej organizacji ruchu.

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie przeżył wypadku. Na miejscu pracowały służby.

Uderzył autem w drzewo, zginął

Uderzył autem w drzewo, zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na Wale Miedzeszyńskim. Jedna osoba była badana w karetce. Były duże utrudnienia w ruchu w kierunku Otwocka.

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na trasie S8 w kierunku centrum. Dwie osoby są poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala. Były utrudnienia.

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe efekty prac przy budowie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Pierwszy z nich ma być gotowy już w te wakacje.

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Były utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trasa 631 była zablokowana po wypadku na wysokości Nieporętu. Zderzyły się tam dwa samochody: osobowy i ciężarowy.

Auto ciężarowe na boku, poważny wypadek w Nieporęcie

Auto ciężarowe na boku, poważny wypadek w Nieporęcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego w skutkach wypadku doszło w poniedziałek w miejscowości Stróżewko koło Płocka. Samochód osobowy najpierw uderzył w drzewo, a potem dachował. Jak podaje policja, kierująca i dwoje dzieci z ciężkimi obrażeniami zostali zabrani do szpitala.

Uderzyła w drzewo i dachowała. W aucie było dwoje dzieci

Uderzyła w drzewo i dachowała. W aucie było dwoje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Warszawy Tobiasz Bocheński (PiS) zarzuca stołecznemu ratuszowi opieszałość przy organizowaniu pomocy dla przedsiębiorców poszkodowanych w pożarze hali handlowej przy Marywilskiej. Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta. Tymczasem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił o doraźnych rozwiązaniach pomocowych już w ubiegły piątek.

Pożar hali przy Marywilskiej. Radny PiS: nie zostało zaproponowane żadne systemowe rozwiązanie

Pożar hali przy Marywilskiej. Radny PiS: nie zostało zaproponowane żadne systemowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

Do szpitala trafił pieszy potrącony przez kierującego Toyotą. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, mężczyzna przechodził przez jezdnię na czerwonym świetle.

Pieszy potrącony na Targówku, trafił do szpitala

Pieszy potrącony na Targówku, trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci przypominają: oszuści wykorzystujący metodę "na wnuczka" wciąż działają. - Przekonała się o tym mieszkanka powiatu piaseczyńskiego, która straciła 20 tysięcy złotych wierząc, że pomaga swojej córce. Apelujemy o ostrożność, bo tylko ona może uchronić nas przed bezwzględnością oszustów - mówi rzeczniczka tamtejszej komendy.

Zebrała wszystkie pieniądze z domu i oddała obcemu mężczyźnie

Zebrała wszystkie pieniądze z domu i oddała obcemu mężczyźnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później niż normalnie. W związku z tym kilkanaście lotów skierowano do innych miast, były też opóźnienia. Dlaczego?

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Lotnisko Chopina zostało otwarte godzinę później

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę wieczorem pod Wołominem. Jedno z aut po kolizji wjechało w dom. Na miejscu pojawiły się służby.

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie śmierci miesięcznej dziewczynki pod Grodziskiem Mazowieckim. Na ławie oskarżonych zasiądą jej rodzice. Za "narażenie na niebezpieczeństwo, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki".

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadził pod wpływem alkoholu. 42-latek wydmuchał trzy promile, a chwilę wcześniej w sklepie kupił dwie butelki wódki. Mundurowym oświadczył, że alkoholem popijał śniadanie.

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie doświetleń blisko 200 zebr.

102 lokalizacje w 14 dzielnicach. Drogowcy doświetlą przejścia dla pieszych

102 lokalizacje w 14 dzielnicach. Drogowcy doświetlą przejścia dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP