Charakterystyczna zabytkowa budowla przy Puławskiej 59 przechodzi kompleksowy remont. "Gołębnik", zwany też domem gotyckim, powstał w XVIII wieku. Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.
Stołeczny konserwator zabytków wyjaśnił, że remont przejdzie cały obiekt, począwszy od fundamentów, które wraz z cokołem poddane zostaną hydroizolacji. "Naprawione będą mury, a tynki na budynku i bramie zostaną zrekonstruowane. Naprawę przejdzie opaska wokół budynku i glify. Parapety zewnętrzne zostaną uzupełnione. Nowe będą obróbki blacharskie z blachy miedzianej. Gont na połaciach i wieżyczkach, odtworzony na podstawie historycznych wzorów, będzie wymieniony. Remont przejdzie także ozdobna iglica" - dodał konserwator.
Kompleksowy remont XVIII-wiecznej wieży
Odnowione zostanie także wnętrze wieży. Prace obejmą: hydroizolację posadzki w piwnicy, renowację murów w piwnicy, naprawę tynków z malowaniem wnętrz, remont podłóg, schodów, balustrad, okien i drzwi. Poddasze będzie zaizolowane termicznie.
Po ich zakończeniu w parterze wieży, tak jak dotychczas, będzie działał zakład zegarmistrzowski. Remont miejskiego obiektu prowadzi ZGN Mokotów.
Wieżę z bramą zbudowano w końcu XVIII wieku według projektu Szymona Bogumiła Zuga dla właścicielki dóbr mokotowskich – Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Wieża i sąsiedni Domek Mauretański to jedyne zachowane do dziś pawilony z tamtego okresu.
Mieszkały tu gołębie
Brama prowadziła do dóbr Lubomirskich, a w wieży mieszkały gołębie. Obecnie to wejście do parku Morskie Oko, a pamiątką po skrzydlatych mieszkańcach są zamarkowane otwory, przez które kiedyś ptaki wlatywały do środka. Po zniszczeniach wojennych wieża została odbudowana, jednak bez niektórych detali (m.in. daszku nad otworami dla gołębi). Na północnej fasadzie umieszczono zegar, który codziennie o godz. 17 wygrywa melodię "Marszu Mokotowa".
Ostatni poważny remont budynek przeszedł w latach 80. XX wieku. Wówczas skorygowano kształt dachu, wprowadzając niewielkie lukarny i wymieniono materiał pokrycia.
"Gołębnik" - Domek Gotycki został wpisany do rejestru zabytków w lipcu 1965 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Stołeczny Konserwator Zabytków