Kazimierz Maciej Piechotka była dla Bielan postacią fundamentalną. Wraz z żoną Marią, też architektką, zaprojektowali po wojnie największe osiedla: Bielany I, Bielany II i Bielany III, Słodowiec i Aleję Zjednoczenia. Fragment pierwszego z nich, przy ulicy Skalbmierskiej, do dziś nazywany jest nieoficjalnie Piechotkowem. Wystawa "Kazimierz Maciej Piechotka. Rysunki z szuflady" odbędzie się w Miejscu Aktywności Lokalnej przy Kasprowicza 14, czyli w budynku, który również zaprojektowali Piechotkowie.
Z dna komody trafiły na wystawę
Architekt swoimi pracami nigdy się nie chwalił. Skrzętnie chował je na samym dnie komody. W 2008 roku za namową żony Marii pierwszy raz zaprezentowano wybrane rysunki na wystawie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) z okazji 70-lecia pracy małżeństwa Piechotków. Po kilkunastu latach znów nadarza się okazja do ich obejrzenia. Wyboru rysunków dokonał syn architektów, Michał.
Jak zapowiadają organizatorzy, na wystawie zobaczymy niemal 200 prac podzielonych na kilka tematów m.in. Bielany, architektura, rośliny, abstrakcja i krajobrazy. Wernisaż odbędzie się w środę 6 listopada o godzinie 18.00. "Na spotkaniu będziemy gościć Michała Piechotkę oraz Katarzynę Madoń-Mitzner, redaktor prowadzącą publikacji 'Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów'. O rysunkach opowie Edyta Barucka, historyczka sztuki i jedna z pierwszych osób, której małżeństwo Piechotków zdecydowało się pokazać rysunki" - informują organizatorzy - MAL Kasprowicza 14 oraz Bielańska Fototeka. Wystawa potrwa do 20 grudnia.
Kim był Kazimierz Maciej Piechotka?
Kazimierz Maciej Piechotka skończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, część studiów zrealizował podczas okupacji w ramach tajnych zajęć. Był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego (pluton Agaton, batalion Pięść). Od 1949 roku wraz z żoną Marią działali jako spółka autorska, skupiając się głównie na architekturze mieszkaniowej. Współtworzyli systemami prefabrykacji. Przez wiele lat dokumentowali drewnianą architekturę żydowską (bóżnice i synagogi). Całe życie mieszkali na Bielanach.
Autorka/Autor: b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zbiory rodziny Piechotków / mat. organizatora