Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.
Jakość powietrza w miastach prowincji Pendżab należy do jednych z najgorszych na świecie. Od mniej więcej tygodnia wskaźnik jakości powietrza w 14-milionowym Lahaurze regularnie przekracza 1000 jednostek. Przyjmuje się, że powyżej 180 jednostek jakość powietrza jest zła, a powyżej 300 - niebezpieczna. W niektórych miejscach stężenie zanieczyszczeń pyłem PM2,5 jest ponad 110 razy wyższe od poziomu uważanego przez Światową Organizację Zdrowia za bezpieczny.
Zimne powietrze zatrzymuje wiele zanieczyszczeń pochodzących między innymi ze spalania odpadów rolnych i spalin emitowanych przez samochody. Do Pakistanu dociera również smog z Indii, gdzie poziom zanieczyszczeń również jest wysoki. W prowincji Delhi, gdzie znajduje się stolica kraju, jakość powietrza wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy.
Intensywny smog tym regionie co roku pojawia się w okresie jesienno-zimowym, ale tym razem sytuacja jest wyjątkowo zła.
Zdjęcie satelitarne z 3 listopada opublikowane przez amerykańską agencję kosmiczną pokazuje, jak smog spowija prowincję Pendżab i znaczne obszary Indii, sięgając daleko poza stolicę, Nowe Delhi.
Wiele ograniczeń dla mieszkańców
W związku z tak poważnym zanieczyszczeniem powietrza szkoły i instytucje rządowe w Pendżabie mają pozostać zamknięte do 17 listopada. W piątek lokalne władze zamknęły też na 10 dni wszystkie parki, place zabaw, muzea, ogrody zoologiczne i miejsca historyczne w 18 dystryktach. W poniedziałek zakazano wydarzeń na świeżym powietrzu, w tym imprez sportowych, wystaw i festiwali. Znacząco ograniczono też godziny otwarcia sklepów i targów w nadziei, że dzięki temu mniej ludzi będzie wychodzić z domu.
Przedstawiciel Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) w Pakistanie Abdullah Fadil oświadczył w poniedziałek, że z powodu smogu narażone jest zdrowie 11 milionów dzieci. Podkreślił, że już wcześniej 12 procent zgonów dzieci poniżej piątego roku życia było spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. - Podwojenie i potrojenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu będzie miało niszczycielskie skutki, szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży - zaznaczył.
Rząd Pakistanu nakazał obowiązkowe noszenie maseczek, jednak zostało to powszechnie zignorowane - zauważyła agencja AP. Rząd poinformował także, że bada metody sztucznego wywoływania deszczu w walce z zanieczyszczeniem - podjęcie takiego kroku jest rozważane w Indiach.
Źródło: PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory