Ponad sto jadowitych węży na jednym podwórku
Ponad sto jadowitych węży z rodziny zdradnicowatych znaleziono na terenie posiadłości położonej w zachodniej części Sydney. Gadów było tak dużo, że łapacze węży poprosili o pomoc właściciela domu.
Łowcy węży z australijskiej firmy Reptile Relocation Sydney schwytali 102 osobniki gatunku Pseudechis porphyriacus na podwórku domu położonego w Horsley Park na przedmieściach Sydney. W rozmowie z ABC News właściciel firmy Cory Kerewaro powiedział, że to największa liczba węży, jaką kiedykolwiek udało im się złapać w jednym miejscu.
Schwytano 102 osobniki
W zeszły piątek do firmy wpłynęło zgłoszenie dotyczące węży pełzających w pobliżu domu. Jak podaje ABC News, jeden z nich ukąsił psa właściciela domu.
- Mój kolega Dylan myślał, że jak przyjedzie na miejsce, to schwyta maksymalnie cztery węże. Gadów było znacznie więcej, spod ściółki wyciągnął ich 40 - mówił Kerewaro. A to był dopiero początek. Liczba schwytanych węży wzrosła po pewnym czasie do 102.
Gadów było tak dużo, że łapacze poprosili o pomoc właściciela domu. - Skończyło się na tym, że właściciel założył buty, długie spodnie i pomógł nam je zbierać - opowiadał właściciel firmy. Dodał, że interwencja trwała łącznie ponad trzy godziny. - Nie znamy nikogo innego, kto znalazłby tak dużą ilość tego gatunku w jednym miejscu - podkreślił Kerewaro.
Naukowcy z Sydney nie wiedzą jeszcze, skąd w jednym miejscu wzięło się tyle węży, planują to zbadać. - Rozmawiałem z kilkoma kolegami i ludźmi, którzy piszą prace naukowe... To jest zdecydowanie coś wyjątkowego - powiedział Kerewaro.
Pseudechis porphyriacus to jadowity gatunek węża z rodziny zdradnicowatych. Występuje we wschodniej części Australii. Mierzy średnio około 1,25 metra.
Autorka/Autor:anw
Źródło: rnz.co.nz, ABC News
Źródło zdjęcia głównego: 2025 Cable News Network All Rights Reserved
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Niebo nad Polską się wypogodzi. Słoneczna aura będzie zasługą dużego wyżu Elvira, zaciągającego w naszą stronę masy chłodnego, suchego powietrza. Czekają nas także mroźne poranki i temperatura spadająca w nocy do nawet -14 stopni Celsjusza.
Siarczysty mróz będzie chwytał nocami. Spodziewamy się nawet -14 stopni
Pogoda na dziś. Piątek 07.02 w całym kraju zacznie się pochmurno i mgliście, jednak w ciągu dnia zaczną pojawiać się rozpogodzenia. Parasolki przydadzą się przez cały dzień tylko w zachodnich regionach. Na termometrach zobaczymy od 0 do 3 stopni Celsjusza.
W czwartkowy wieczór doszło do koniunkcji Księżyca i Jowisza. Nasz naturalny satelita i gazowy olbrzym jasno świeciły na niebie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcie tego wyjątkowego zjawiska.
Koniunkcja Księżyca i Jowisza. Pokazaliście, jak wyglądała
Na Santorini, w związku ze wzmożoną aktywnością sejsmiczną, został wprowadzony stan wyjątkowy. Wyspa jest wyludniona. Opuszczone domy przyciągają złodziei, a budynków pilnuje straż obywatelska. Greccy badacze podali, że do tej pory w regionie doszło do ponad sześciu tysięcy wstrząsów.
Stan wyjątkowy na Santorini. Zaczęły się kradzieże, na ulice wyszły patrole
- Przygotowywałem się od etapu do etapu, natomiast nigdy nie wiedziałem, dokąd zajdę - tak wspominał proces selekcji na astronautę dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Astronauta opowiadał w "Faktach po Faktach" w TVN24 o tym, jak wyglądają przygotowania do misji i co wraz z nim trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
W środę w Gdańsku doszło do poważnego pożaru i wydany został alert RCB przed możliwie toksycznym dymem. Symulacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazała, że przy niekorzystnej aurze takie zanieczyszczenia potrafią podróżować daleko.
Co stało się z dymem z pożaru w Gdańsku? Wyliczenia IMGW
2025 rok zaczął się od najgorętszego stycznia w historii - wynika z danych unijnego programu Copernicus. W ubiegłym miesiącu średnia globalna temperatura była wyższa o około 1,75 stopnia Celsjusza w porównaniu do czasów sprzed epoki przemysłowej. Ku zaskoczeniu naukowców, styczniowy rekord został pobity pomimo rozwijającego się zjawiska La Nina, które często prowadzi do spadku temperatury.
I bez El Nino świat się zagotował. Za nami najgorętszy styczeń w historii
W ludzkich mózgach znajduje się coraz więcej plastiku. Analiza składu tkanek pobranych od zmarłych wykazała, że w ciągu ośmiu lat zawartość nanoplastików w mózgach wzrosła o połowę. Jest to niepokojące, ponieważ tworzywa sztuczne zawierają wiele związków i domieszek, których wpływ na nasze zdrowie wciąż nie został dobrze zbadany.
Nawet pół procent naszych mózgów może być z plastiku
Mieszkańcy Brazylii zmagają się z falą gorąca. Na południowym wschodzie kraju temperatura maksymalna w ostatnich dniach wynosi około 35 stopni Celsjusza. Z powodu upału wiele osób korzysta z plaż w nocy, gdy skwar nie jest tak dokuczliwy.
Tłumy na plażach w nocy. W ciągu dnia panuje ekstremalny upał
Na portugalskiej wyspie Terceira osunęła się ziemia. Jak przekazały lokalne władze, miało to związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu Santa Barbara. Na ten moment nie ma informacji o poszkodowanych ani poważnych zniszczeniach.
Osuwisko na portugalskiej wyspie. Miało związek z aktywnością sejsmiczną wulkanu
Vallis Schrodinger i Vallis Planck to kaniony, które znajdują się w okolicach południowego bieguna Księżyca, po stronie, której nie widzimy z Ziemi. Nowe analizy amerykańskich naukowców rzucają więcej światła na możliwe przyczyny ich powstania.
Wystarczyło 10 minut, by na Księżycu powstały ogromne kaniony
Populacja niedźwiedzi polarnych zamieszkujących zachodnią część Zatoki Hudsona zmniejszyła się prawie o połowę w latach 1979-2021. Zdaniem naukowców z University of Toronto jest to związane ze zmniejszeniem się zasięgu lodu morskiego na tym terenie.
Niedźwiedziom polarnym kończy się pożywienie
Lód załamał się pod dzieckiem w West Long Branch w stanie New Jersey (USA). Z uwagi na niesprzyjające warunki wezwany na miejsce funkcjonariusz policji musiał sam wskoczyć do jeziora i przebijać się przez lód, by dotrzeć do tonącego. Jak później opowiadał, w takich sytuacjach liczy się każda sekunda.
Wskoczył za tonącym 11-latkiem do lodowatej wody
Powierzchnia lodu morskiego na Arktyce nadal utrzymuje się blisko rekordowo niskich poziomów. Jak wynika z danych udostępnionych przez amerykańskie Krajowe Centrum Danych o Śniegu i Lodzie (NSIDC), w styczniu zasięg pokrywy lodowej był drugim najniższym w historii pomiarów dla tego miesiąca.
O włos od rekordu. Alarmujące dane o Arktyce
Tygrys i dzik zostały uwięzione w studni w środkowych Indiach. Zwierzęta wpadły do wody po nieudanym polowaniu, ale w wodzie drapieżnik i ofiara zawarły tymczasowy rozejm. Na pomoc ruszyli im pracownicy pobliskiego parku narodowego. Uwięzionym udało się bezpiecznie opuścić pułapkę.
Drapieżnik i ofiara razem w pułapce. "Misja ratunkowa, jakiej wcześniej nie było"
- Źródło:
- NDTV, Times of India
Setki martwych traczy długodziobych pojawiło się w ostatnich dniach wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan w USA. Jak podają lokalni ornitolodzy, padły na ptasią grypę. Chorobę tę potwierdzono również u gęsi, orłów, myszołowów i sów żyjących w okolicy Chicago.
Setki martwych ptaków. "Nie wiemy, kiedy zakończy się ta epidemia"
Śnieżyce nie przestają nawiedzać Japonii. We wtorek w miejscowości Obihiro spadło rekordowo dużo śniegu, ale opady dają się we znaki także mieszkańcom innych regionów, a w kolejnych dniach może dosypać go nawet 170 centymetrów. Atak zimy może potrwać nawet do niedzieli.
Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady
Hiszpańska policja rozbiła grupę przestępczą, która przez internet oferowała sprzedaż zwierząt, głównie psów. Potencjalnych nabywców przekonywała zdjęciami czworonogów, zwierzęta te jednak w rzeczywistości nie istniały. W ten sposób wyłudzono ponad 150 tysięcy euro.
Oszustwo na psa. Gang wyłudził ponad 150 tysięcy euro
Dom wpadł do rzeki po ulewach, jakie nawiedziły północną Kalifornię. Na nisko położonych terenach hrabstwa Sonoma doszło do powodzi i konieczne były ewakuacje. Nieco na południe, w San Francisco, wtorkowe ulewy okazały się rekordowe.
Lawina błotna porwała dom i zepchnęła go do rzeki
Ogromna bryła lodu spadła na dach jednego z domów w północno-wschodniej Florydzie. W wyniku zderzenia w metalowej strukturze powstała sporych rozmiarów dziura, na szczęście nikt nie został ranny. Służby podejrzewają, że lód mógł oderwać się od lecącego samolotu. Sprawę bada amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa.
Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura
Warunki na szlakach w Beskidach są trudne - ostrzegają ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Największe zagrożenie sprawia oblodzenie. W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Oblodzone szlaki w Beskidach. Ratownicy apelują o ostrożność
Zmiany klimatu sprawiają, że nasza planeta staje się coraz bardziej niegościnna dla wielu gatunków zwierząt, ale nie dla szczurów. Populacja tych gryzoni ma się znakomicie, ich liczebność stale rośnie w dużych miastach i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego tak się dzieje.
Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej
- Źródło:
- livescience.com, Science
Na Morzu Egejskim blisko wysp Santorini i Amorgos występują silne wstrząsy. Wzmożona aktywność sejsmiczna utrzymuje się tam od kilku dni. Eksperci nie są pewni, jak długo potrwa fala trzęsień ziemi i czy może doprowadzić do tsunami. O tym, co dzieje się obecnie na Santorini, opowiedziała mieszkająca tam od 20 lat Polka.
Opony samochodowe są głównym źródłem zanieczyszczenia nanoplastikiem w Alpach Wysokich - ustaliła grupa naukowców. Analiza zebranych próbek wykazała także obecność polistyrenu, a także polietylenu. Eksperyment jest elementem szerszego badania, mającego na celu oszacowanie skali zanieczyszczenia nanoplastikiem na świecie.