TVN Meteo | Świat

Świąteczna choinka stanęła w Nowym Jorku. Waży 12 ton

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Po dwóch dniach podróży 24-metrowa świąteczna choinka dotarła w sobotę do nowojorskiego Rockefeller Center. Podczas ceremonii zaplanowanej na 1 grudnia świerk rozświetlą dziesiątki tysięcy lampek.

"12-tonowe drzewko zostało przywiezione z posiadłości rodziny Price'ów w Elkton, w stanie Maryland. Pochodzi z tamtego stanu po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia tej tradycji blisko 90 lat temu" - podało amerykańskie radio publiczne NPR nazywając wydarzenie rozpoczęciem w Nowym Jorku sezonu świątecznego.

Świerk norweski o wysokości ponad 24 metrów został ścięty w czwartek i załadowany przy użyciu dźwigu na przyczepę ciężarówki. Przemierzył drogę około 225 kilometrów do Nowego Jorku. Jego przetransportowanie wymagało zezwoleń władz ze stanów Maryland, Delaware i New Jersey, ze względu na ponadgabarytowe rozmiary. Dla zapewnienia bezpieczeństwa potrzebna też była eskorta policji.

Około 85-letnie drzewo na Rockefeller Center rozświetli w sezonie świątecznym ponad 50 tysięcy różnokolorowych lampek LED z użyciem około 127 kilometrów przewodów. Zwieńczy je ważąca 408 kilogramów gwiazda Swarovskiego pokryta trzema milionami kryształów.

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi"

Jak powiedzieli w programie NBC "Today" ofiarodawcy Devon i Julie Price, martwili się o to, że świerk może powalić burza.

- To niesamowite mieć takie drzewo w Nowym Jorku w najlepszym czasie, prawdopodobnie na największej scenie, na jakiej kiedykolwiek mogło się pojawić i przynieść radość i szczęście milionom ludzi, którzy, miejmy nadzieję, odwiedzą Nowy Jork w okresie świątecznym - mówił Devon Price cytowany przez portal "Gothamist".

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi. To wyjątkowy czas. To magiczne, że nasze drzewo jest wizytówką Nowego Jorku - dodała Julie Price.

Główny ogrodnik Rockefeller Center, Erik Pauze, wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem "Baltimore Sun", że znalazł tegoroczną choinkę w marcu.

Ceremonia zapalenia świateł na drzewku w Rockefeller Center była zorganizowana po raz pierwszy w 1933 roku. Tegoroczna wydarzenie będzie transmitowała na żywo 1 grudnia telewizja NBC. Choinka w Rockefeller Center będzie wystawiona na widok publiczny do niedzieli 16 stycznia 2022 roku.

Po zakończeniu sezonu świątecznego choinka zostanie wykorzystana jako surowiec na budowę domu dla wybranej rodziny. Organizacja Habitat for Humanity zużyje na to tarcicę z drzewa. Zwyczaj ten jest praktykowany od 2007 roku.

Autor:ps

Źródło: PAP