W piątkowy poranek w Polsce snuje się smog. Zła jakość powietrza towarzyszy mieszkańcom wielu regionów południowej Polski. Sprawdź, jak oddycha się w Twoim mieście.
W piątek rano powietrze w wielu miejscowościach może być niebezpieczne dla zdrowia.
Smog w Polsce
Według danych z godziny 9 najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM10 panowała w Krakowie przy al. Krasińskiego, gdzie zmierzono 172 mikrogramów cząsteczek na metr sześcienny, czyli 287 procent normy dobowej.
Powietrze złej jakości odnotowano również w Nowej Rudzie - 143 µg/m3 (238 proc. normy dobowej) i Oświęcimiu - 145 µg/m3 (242 proc. normy dobowej).
W zakresie pyłu PM2,5 najgorsza sytuacja również panowała w Krakowie przy al. Krasińskiego, gdzie zmierzono 134 µg/m3, czyli 372 proc. normy dobowej.
Powietrzem złej jakości oddychali także mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju - 93 µg/m3 (258 proc. normy dobowej), Goczałkowic-Zdroju - 93 µg/m3 (258 proc. normy dobowej), Bielska-Białej - 101 µg/m3 (281 proc. normy dobowej) oraz Krakowa przy ul. Bulwarowej - 96 µg/m3 (267 proc. normy dobowej).
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock