W piątek od rana nad Polską unosi się smog. Najgorzej jest na południu kraju. W godzinach wieczornych w wielu miastach jakość powietrza określa się jako złą.
O godzinie 20 najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM10, określana jako zła, panowała w Kościanie. Tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu na poziomie 377 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), co oznacza 628 procent normy dobowej.
Powietrzem złej jakości oddychano również w Pleszewie, gdzie odnotowano 262 µg/m3 (437 proc. normy dobowej), Piotrkowie Trybunalskim - 213 µg/m3 (355 proc. normy dobowej), Białej Podlaskiej - 165 µg/m3 (275 proc. normy dobowej), Poznaniu, ul. Szwajcarska - 155 µg/m3 (258 proc. normy dobowej), Gorzowie Wielkopolskim - 146 µg/m3 (243 proc. normy dobowej), Kaliszu - 144 µg/m3 (240 proc. normy dobowej), Dębicy i Chełmie - 141 µg/m3 (235 proc. normy dobowej).
W zakresie pyłu PM2,5 najgorszą jakość powietrza o godz. 20 również stwierdzono w Kościanie, gdzie stężenie szkodliwych cząsteczek wyniosło 366 µg/m3. To 1017 proc. normy dobowej.
Jakość powietrza, którą ocenia się jako złą, występowała również między innymi w Poznaniu, ul. Szwajcarska - 147 µg/m3 (408 proc. normy dobowej), Gorzowie Wielkopolskim - 136 µg/m3 (378 proc. normy dobowej), Dębicy - 130 µg/m3 (361 proc. normy dobowej), Nisku - µg/m3 (322 proc. normy dobowej), Krapkowicach - 112 µg/m3 (311 proc. normy dobowej) i Radomsku - 100 µg/m3 (278 proc. normy dobowej).
W wielu innych miejscowościach, zwłaszcza w południowej części kraju, pod względem zawartości pyłu PM10 i PM2,5 jakość powietrza była niezdrowa lub średnia.
Alert RCB
W piątek rano w związku ze złą jakością powietrza alert ogłosiło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. SMS-owe ostrzeżenie zostało rozesłane do osób przebywających na terenie:
- powiatu pleszewskiego (woj. wielkopolskie);
- powiatu radomszczańskiego i Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie);
- Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Rybnika, Żor, Jastrzębia-Zdroju oraz na terenie powiatów rybnickiego i mikołowskiego (woj. śląskie).
"UWAGA! Dnia 01.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - napisano w komunikacie.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: PAP, RCB, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock