Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił wstępne i - jak zaznacza - eksperymentalne przewidywania dotyczące temperatury i opadów od maja do sierpnia. Z długoterminowej prognozy pogody wynika, że pierwszy wakacyjny miesiąc może okazać się cieplejszy niż zazwyczaj.
Co może czekać nas w pogodzie w ciągu kolejnych kilku miesięcy? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na maj, czerwiec, lipiec i sierpień.
Prognoza IMGW na maj
W trakcie następnego miesiąca na obszarze całej Polski średnia miesięczna temperatura najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Miesięczna suma opadów w większości kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Wyjątkiem będzie północny zachód i południowy wschód, gdzie możliwa jest suma opadów w normie.
Prognoza IMGW na czerwiec
Podobne przewidywania względem temperatury synoptycy mają na czerwiec. Na obszarze całego kraju średnia miesięczna temperatura ma mieścić się w granicach normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie poniżej.
W niemal całej Polsce sytuacja przedstawia się tak samo, jeśli chodzi o opady. Miesięczna suma będzie znajdować się w zakresie normy wieloletniej, z wyjątkiem północno-zachodniej części kraju. Tam spodziewana jest suma opadów powyżej normy.
Prognoza IMGW na lipiec
Zmian można spodziewać się w lipcu, kiedy to średnia miesięczna temperatura na terenie większości kraju ma kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Tylko na północno-wschodnich krańcach możliwa jest średnia temperatura w normie.
Jeżeli chodzi opady, nadal powinna panować stabilizacja. W całej Polsce miesięczna suma opadów będzie najprawdopodobniej mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Prognoza IMGW na sierpień
Zmiany może przynieść sierpień. Na obszarze północnej połowy kraju średnia miesięczna temperatura powietrza ma plasować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2010. W tych samych regionach również przewidywana jest średnia miesięczna suma opadów powyżej normy.
W południowej części kraju można jest średnia temperatura w normie. Identycznie przedstawia się sytuacja w kwestii opadów.
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie"
Jak wyjaśniają synoptycy IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów atmosferycznych dla danego miesiąca jest określana przy wykorzystaniu normy wieloletniej z okresu obejmującego lata 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu są sortowane się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę lub sumę opadów mieszczącą się w zakresie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".
Gdy w prognozie czytamy, że przewidywana przez IMGW średnia temperatura lub suma opadów jest:
- powyżej normy - można stwierdzić, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "w normie" oraz "poniżej normy");
- w normie - można uznać, że miesiąc będzie podobny do typowych 10 tych samych miesięcy obserwowanych w latach 1991-2020, zarówno pod względem temperatury, jak i sumy opadów;
- poniżej normy - można założyć, że miesiąc będzie chłodniejszy lub bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "powyżej normy" oraz "w normie").
Jak interpretować pojęcia "powyżej normy" i "poniżej normy" w prognozach
Synoptycy IMGW zwracają uwagę, że prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C, a prognoza "poniżej normy" - np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C, a prognoza "powyżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C.
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. W przypadku prognozy sumy opadów wartości "powyżej normy" nie oznaczają, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, przy czym prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW