Bardzo wysoki indeks UV prognozowany jest w środę w sporej części kraju. Bezchmurne niebo spowoduje, że w centralnej i południowej Polsce przebywanie na słońcu może być niebezpieczne. Podczas wypoczynku na łonie natury należy pamiętać o nakryciu głowy i nałożeniu na skórę kremu z filtrem przeciwsłonecznym.
Od środy w Polsce prognozowany jest kolejny w tym roku wzrost temperatury powietrza, a termometry w Polsce pokażą nawet 30 stopni Celsjusza. Ciepła i słoneczna aura może zachęcać do przebywania na świeżym powietrzu, ale jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przebywanie na świeżym powietrzu bez odpowiedniego przygotowania może być niebezpieczne.
Czym jest indeks UV
Indeks UV to międzynarodowy standard służący do określania pomiaru promieniowania ultrafioletowego (UV), które emituje Słońce danego dnia w określonym miejscu. Indeks UV o wysokości od 6 do 7 stwarza wysokie i bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. W takim przypadku należy używać kremów z filtrem (przynajmniej SPF 15) oraz nosić jasne ubrania i nakrycia głowy. Warto ograniczyć czas przebywania na słońcu w godzinach 11-16.
Natomiast indeks UV równy lub wyższy 8 informuje o bardzo wysokim zagrożeniu dla naszego zdrowia. Wtedy należy jeszcze bardziej zatroszczyć się o skórę, ponieważ może dojść do bardzo szybkiego opalenia, a także oparzenia.
Indeks UV w środę
Według prognozy indeksu UV dla bezchmurnego nieba najwyższa wartość indeksu UV (9) spodziewana jest na obszarach górskich - głównie w Karpatach, częściowo także w Sudetach. W centralnej Polsce indeks może osiągnąć bardzo wysoką wartość 8, a na północy - wysoką wartość 7.
Środa w większości kraju będzie słoneczna, dlatego prognoza indeksu UV z uwzględnieniem zachmurzenia prezentuje się niemal identycznie - odrobina chmur może pojawić się jedynie nad powiatem kłodzkim w woj. dolnośląskim.
Indeks UV w czwartek
Wysokie wartości indeksu UV prognozowane są również w czwartek. Jeśli niebo nad Polską będzie bezchmurne, w większości Polski po raz kolejny spodziewany jest bardzo wysoki indeks UV wynoszący 8. Na północy będzie on niższy, równy 7, a na południowych krańcach kraju - jeszcze wyższy, sięgający 9.
Na niebie w czwartek może pojawić się nieco więcej chmur, które punktowo obniżą wartości w południowej i południowo-zachodniej Polsce, jednak większość kraju wciąż czeka intensywne promieniowanie słoneczne.
Promieniowanie ultrafioletowe - rodzaje
Ryzyko poparzenia skóry, udaru lub czerniaka wiąże się z promieniowaniem ultrafioletowym, które ma trzy różne rodzaje fal: UVA, UVB i UVC.
Promienie UVA są najdłuższe i docierają do głębokich warstw skóry, uszkadzając jej włókna kolagenowe i tym samym przyspieszając starzenie oraz powodując zmarszczki. Docierają do powierzchni Ziemi niezależnie od tego, czy słońce świeci, czy jest schowane za chmurami. Występują z taką samą intensywnością niezależnie od pogody.
Promienie UVB są krótsze od UVA. Część z nich pochłaniana jest przez warstwę ozonową, ale większość dociera do powierzchni Ziemi. UVB opalają i powodują poparzenia skóry. Uszkadzają DNA komórek, co w konsekwencji prowadzi do czerniaka, najgroźniejszej odmiany raka skóry. Ich intensywność zależy od pory roku i dnia. Najsilniej działają od kwietnia do października w godzinach 10-16.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/biometeo.imgw.pl