Prognoza

Prognoza

Dąb pyli, ale już niedługo przestanie

Alergenem, którego najwięcej utrzymuje się w powietrzu, jest ten pochodzący z dębu. Ale już niedługo. Drzewo to przestanie pylić do końca miesiąca. Trawy za to są w natarciu - stężenie ich alergenów rośnie.

Burze przeszkodzą w mazurskich rejsach

Niedzielna pogoda na Mazurach będzie zrównoważona w całym regionie, ale niezbyt korzystna dla żeglarzy. Po południu pojawią się przelotne opady i burze - niektóre mogą mieć dość gwałtowny przebieg. Prędkość wiatru w ciągu dnia wyniesie 15-30 km/h, ale burzowe porywy mogą osiągać nawet 90 km/h.

Nowy tydzień zacznie się burzami

Po pogodnym weekendzie znów będziemy musieli wyciągnąć parasole, bo nadchodzący tydzień przywita nas przelotnymi deszczami i burzami. Opady zaczną pojawiać się na wschodzie już w niedzielę po południu. Na szczęście na najbliższe dni synoptycy zapowiadają też przyjemne, dość wysokie temperatury.

Na drogach dzisiaj bez stresu

Wyż Norbert nasunął się nad Polskę. Dla kierowców oznacza to, że pogoda nie wpłynie na jakość i komfort jazdy w ciągu dnia. Należy pamiętać jednak o jasnym słońcu, które może nas oślepiać. Termometry pokażą zaś do 23 st. C.

Czas na relaks. Pogoda będzie sprzyjać

Niże już w odwrocie. Nad naszym krajem zaczynają dominować wyże i dobra pogoda. Słupki rtęci pną się coraz wyżej, dziś pokażą maksymalnie 23 st. C. W centrum i na północnym-wschodzie niebo zdominuje słońce; więcej chmur, na szczęście bezdeszczowych, pojawi się na zachodzie.

Słoneczna sobota w sam raz na żagle

Żeglarze i wypoczywający na Mazurach mogą liczyć na słoneczną sobotę. Da się odczuć ocieplenie, chociaż nie można mówić o upale w tym regionie. Temperatura wody w jeziorach wyniesie 14-15 stopni, a wiatr przeważnie będzie wiał z prędkością 18-20 km/h.

Trawy w natarciu. Dąb wciąż w formie

Trawy pylą coraz mocniej, a dąb wciąż mocno. Innych alergenów pochodzących od pyłków w powietrzu jest niewiele. Za to rodniki na terenie naszego kraju mają się dobrze - Caldosporioum dalej w stężeniu wysokim, a Alternaria średnim.

Koniec chłodu. Przed nami przyjemny weekend

Po nieprzyjemnym ochłodzeniu prognozy na najbliższe dni powinny poprawić nam humory. Czeka nas pogodny i ciepły weekend. Temperatury rosną i już w niedzielę na Podkarpaciu sięgną 27 stopni. Synoptycy ostrzegają jednak, że wysokim temperaturom będą towarzyszyć burze. Możemy się ich spodziewać szczególnie po weekendzie.

"... do 18 st. na Ziemi Lubuskiej". Otylia pogodynką

Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu, w piątkowy poranek zadebiutowała w roli... pogodynki. Nieco onieśmielona, ale niezwykle przy tym urocza, zapowiedziała na antenie TVN24 m.in. 18 st. Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Jak sama przyznała, występ w tej roli był trudniejszy od pływania.

Synoptyk: To była prawdopodobnie ostatnia tak zimna noc

Dzisiejszy ranek w Polsce był zimny, a nawet bardzo zimny. Zimna masa powietrza znad Skandynawii, rozpogodzenia i słaby wiatr zrobiły swoje. Ciepło z warstwy przypowierzchniowej powietrza "uciekło", a temperatura spadła poniżej 0 st. C - pisze Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Pojedziecie przy dobrej pogodzie

W ciągu dnia aura, ponieważ będzie bardzo pogodnie, nie wpłynie na jakość jazdy. Kierowcom nie pozostanie nic innego niż cieszenie się podróżą.

Na Mazurach dużo słońca, ale chłodno

Przed pływającymi po polskich jeziorach pogodny, ale i chłodny dzień. Nad wodami północnego wschodu, których temperatura wszędzie będzie się równać temperaturze powietrza, łagodnie powieje wiatr.

Cladosporium atakuje, dąb w natarciu

Na piątek, który przyniesie poprawę pogody, nie wszyscy będą cieszyć się tak samo. Ponieważ wilgoci, która oczyszcza z pyłków powietrze, będzie coraz mniej, uczulonym znów może być trudno oddychać. Które z alergenów nie oszczędzą tego dnia alergików, dowiecie się z naszej prognozy.

Deszcz powoli będzie ustępować, ale dokuczy nam chłód

Czwartkowa pogoda nie zachwyci. We znaki dadzą się dość niskie temperatury - w żadnej części kraju nie sięgną nawet 15 stopni. Lepiej też nie wychodzić z domu bez parasola, bo w wielu miejscach utrzymają się chmury i opady. Mokro będzie szczególnie na wschodzie.

Pokład i żagle mokre od deszczu

Na czwartek synoptycy zapowiadają kiepskie warunki żeglarskie. W rejonie Wielkich Jezior Mazurskich będzie padać i wiać do 30 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 st. C w Giżycku do 11 st. C w Rucianem-Nidzie.

Trawy dopiero zaczynają pylić. Dąb w fazie szczytowej

Czwartkowa pogoda idzie na rękę alergikom mieszkającym na wschodzie i północy kraju. Tamtejsze opady deszczu oczyszczą powietrze z pyłków roślin i zarodników grzybów. Gorzej sytuacja przedstawia się w województwach centralnych, gdzie będzie pogodnie, a nawet słonecznie.

W weekend jak w lato. Ale do piątku mokro

Polska od zachodu dostaje się pod wpływ wyżu Norbert z centrum nad Niemcami. Tylko północne i wschodnie krańce kraju pozostaną jeszcze pod wpływem niżu znad Skandynawii. Z północnego zachodu napływa chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie.

Deszczowe chmury nad mazurskimi kurortami

W środę warmińsko-mazurskie kurorty mają być skąpane w deszczu. Termometry w największych lokalizacjach pokażą od 14 do 16 st. C. W Olsztynie powieje mocniejszy wiatr, ale tylko do 20 km/h.

Dla alergików nie ma deszczu. Jest ulga

Deszcz przykrzy się Polakom, ale nie tym z alergiami. Opady powodują bowiem, że unoszące się w powietrzu pyłki są przez nie "tłamszone". Pośród najintensywniej pylących wciąż jest dąb, a mocno we znaki dają się też zarodniki grzybów.

Do piątku deszczowo i zimno. Weekend znowu letni

Przez najbliższe dni nie powinniśmy rozstawać się z kurtkami. Rozpogodzi się dopiero od piątku, a weekend przyniesie ze sobą znaczne ocieplenie - na niedzielę synoptycy przewidują nawet 26 st. Celsjusza.

Napływa chłód znad Rosji

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem rosyjskim, tylko na południowym-wschodzie zaznacza się płytka zatoka niżowa.

Miejscami może ulewnie padać. Wtorek w kratkę

Niektórzy z nas nie obejdą się we wtorek bez parasoli i przeciwdeszczowych kurtek. Na przykład mieszkańcy Lubelszczyzny - ci mogą zmoknąć solidnie. Będzie też chłodno. Temperatura, niestety, nigdzie nie dobrnie do 20 st. Celsjusza.

Za katar będziecie winić dąb

Wtorek, deszczowy na wschodzie i - miejscami - na południu da się we znaki uczulonym na zarodniki cladosporium i pyłki dębu. Na ile uciążliwe będą inne alergeny unoszące się w powietrzu, warto sprawdzić w naszej prognozie.