Zamek w Chęcinach zamienia się właśnie w wielki plac budowy. W ruinach jednej z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce średniowiecznej budowli rozpoczynają się prace remontowe, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności i zabezpieczenie unikalnego zabytku.
- Zamek Królewski w Chęcinach, w którym rozpoczynają się prace remontowe, będzie niedostępny dla turystów co najmniej do końca sezonu - poinformował burmistrz Chęcin Robert Jaworski. Ponowne otwarcie zabytku będzie możliwe po zakończeniu prac budowlanych.
Remont uzależniony od historii i pogody
Wszystko będzie zależało od wielu czynników, które mogą przyspieszyć lub opóźnić prace.
- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co wykażą badania archeologiczne, które ruszają w najbliższych dniach. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć również, jak będzie wyglądała zima i czy umożliwi prowadzenie budowy - wyjaśnił burmistrz.
W ramach wartej 6,6 mln zł inwestycji odbudowana będzie m.in. czworoboczna wieża położona w zachodniej części zamku, uszkodzona niedawno przez uderzenie pioruna; po renowacji będzie pełniła funkcję punktu widokowego oraz galerii sztuki. W południowo-wschodniej części znajdą się stragany z pamiątkami. W dolnym zamku powstanie amfiteatr, a w zachowanych komnatach będzie działać kawiarnia. Projekt zakłada także odrestaurowanie zamkowej kaplicy oraz skarbca. Mimo znaczącego remontu, zabytek pozostanie "trwałą ruiną".
Ze względu na bezpieczeństwo turystów, obiekt będzie zamknięty i niedostępny dla zwiedzających. Wykonawca jednak zapewnił władze miasta, że w miarę możliwości obiekt zostanie oddany do użytku jak najszybciej. Najbardziej pesymistyczny termin to październik 2014 roku.
Duch historii królewskiej Polski
Zamek królewski w Chęcinach został wzniesiony pod koniec XIII w. Pełnił rolę rezydencji królewskiej i więzienia stanu. Na zamku mieszkały m.in.: żona Kazimierza Wielkiego Adelajda, żona Władysława Jagiełły z synem Władysławem (późniejszym królem Władysławem Warneńczykiem) i królowa Bona. Za panowania Władysława Łokietka w chęcińskim zamku przechowywano skarbiec koronny, według legendy zgromadziła tam też swój majątek małżonka Zygmunta Starego, królowa Bona.
Władze Chęcin mają nadzieję, że efekty remontu przyciągną jeszcze więcej turystów.
- Liczymy, że odwiedzający nasz zamek w przeszłości będą ciekawi zmian, i przyjadą tu po raz kolejny - powiedział Jaworski.
Autor: mb/mj / Źródło: PAP/EPA
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)