Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji podpisało porozumienie z Polskim Związkiem Krótkofalowców. Radioamatorzy będą ostrzegać Polaków przed niebezpieczeństwami niesionym przez niszczycielskie siły natury.
- Z inicjatywą zawarcia porozumienia w 2011 roku wystąpił Polski Związek Krótkofalowców. Projekt uzgadniany był z ówczesnym resortem spraw wewnętrznych i administracji, a za jego pośrednictwem także z przedstawicielami wojewodów - poinformował szef MAC Michał Boni. Porozumienie przewiduje m.in. tworzenie krajowej amatorskiej sieci ratunkowej na terenie kraju oraz współpracę oddziałów terenowych oraz klubów krótkofalarskich PZK z organami administracji realizującymi zadania z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.
- Współpraca przewiduje także wspólne ćwiczenia na wypadek sytuacji kryzysowych - powiedział Boni.
Przekazywanie informacji
Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców Jerzy Jakubowski powiedział, że krótkofalowcy wspierają społeczeństwo podczas katastrof i klęsk żywiołowych m.in. odbierając wezwania o pomoc czy przekazując najważniejsze informacje.
- Dla nas najistotniejsze jest organizowanie łączności w warunkach kryzysowych wszędzie tam, gdzie tej łączności zabraknie. Chodzi o ostrzeganie poprzez nadawanie komunikatów dla ludności cywilnej na częstotliwościach amatorskich wykorzystywanych przez krótkofalowców - powiedział Jakubowski.
Jest ich kilka milionów
PZK powstał 24 lutego 1930 roku w Warszawie. Jest organizacją skupiającą osoby zainteresowane różnymi formami łączności radiowej. Na świecie jest kilka milionów krótkofalowców, w Polsce ich liczbę szacuje się na kilkanaście tysięcy. Ponad cztery tysiące z nich jest zrzeszonych w PZK. Krótkofalarstwo to hobby polegające na nawiązywaniu łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych. Miłośnicy tej formy komunikacji wykorzystują do tego radiostacje i anteny, które często sami konstruują, a tym samym wpływają na rozwój technologii. Krótkofalowcy nadają na wszystkich rodzajach fal radiowych - od mikrofal aż po fale długie. Wykorzystują zarówno stare technologie, np. znakami Morse'a, jak również najnowsze, cyfrowe metody przekazu fonii i wizji. 18 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Krótkofalowca.
Autor: map/mj / Źródło: PAP