We wtorek goprowcy poszukiwali dwóch turystów, którzy utknęli w partiach szczytowych Babiej Góry i nie byli w stanie iść o własnych siłach. Na szczęście z pomocą ratowników powoli zeszli do przełęczy Krowiarki. Warunki turystyczne w górach stają się coraz bardziej niebezpieczne. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.
- Turyści schodzą na własnych nogach, ale z pomocą ratowników. Są wychłodzeni i zmęczeni. Jak nam powiedzieli wyszli na szlak rano. W rejonie szczytu zaskoczyła ich pogoda. Wiatr wieje tam z prędkością do 100 km na godz. Pada śnieg, a widoczność jest ograniczona do 50 m – mówił we wtorkowe popołudnie Patryk Pudełko, rzecznik grupy beskidzkiej GOPR.
Dwóch młodych turystów wezwało pomoc przez telefon komórkowy około godz. 12.30. Utknęli między Gówniakiem i Diablakiem. Informowali, że nie są w stanie iść dalej.
Niebezpiecznie w górach
Warunki turystyczne na Babiej Górze są niezwykle trudne. Na szlakach leży sporo śniegu. Na Markowych Szczawinach leży go 124 cm. Utrzymuje się mróz i wieje silny wiatr. Widoczność ograniczona jest do 250 m. Na większości stromych stoków Babiej Góry, zwłaszcza w miejscach, gdzie zostały odłożone większe ilości śniegu pod wpływem wiejących od dwóch dni wiatrów, mogą zejść lawiny. GOPR ogłosiło trzeci stopień zagrożenia lawinowego.
Groźne Tatry
Podobne warunki panują w Tatrach.
- Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. W miarę bezpiecznie można poruszać się w części reglowej Tatr, ale należy pamiętać, że niektóre szlaki przecinają żleby, którymi mogą schodzić lawiny – powiedział dyżurny ratownik TOPR. Śnieżne lawiny mogą na przykład schodzić na górny odcinek popularnej drogi do Morskiego Oka.
Gruba warstwa śniegu
W wyniku intensywnych opadów i silnego wiatru szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu, a większość górskich traktów jest nieprzetarta. Powyżej górnej granicy lasu warunki są bardzo trudne. Dodatkowym utrudnieniem jest padający śnieg i silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
W Zakopanem pokrywa śnieżna przekroczyła już pół metra. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz nad Morskim Okiem leży 130 cm białego puchu.
Stopnie zagrożenia
Zarówno w Beskidzie Żywieckim jak i w Tatrach obowiązuje trzeci stopnień zagrożenia lawinowego. Stopień zagrożenia lawinowego jest wyznaczany według międzynarodowej, pięciostopniowej skali, jednak w Tatrach najwyższy stopień zagrożenia to czwórka. Piąty stopień może wystąpić np. w Alpach, gdzie lawiny mogą zagrażać ludzkim osadom.
Trzeci stopień oznacza, że pokrywa śniegu na stromych stokach jest słabo związana. Zejście lawiny może spowodować skok narciarza lub pieszy turysta. Przy trzecim stopniu uprawianie turystyki pieszej wymaga dużego doświadczenia. Należy omijać niektóre miejsca - przede wszystkim strome stoki zawietrzne, a także zachować szczególną ostrożność na stokach z nawianym śniegiem.
Autor: PW,AD/kt,mk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock