Pogoda na jutro - niedziela 23.01. Miejscami widzialność może być ograniczona, pojawią się także opady

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc 22/23.01
Pogoda na noc 22/23.01tvnmeteo.pl
wideo 2/6
Pogoda na noc 22/23.01tvnmeteo.pl

Pogoda na noc i na niedzielę miejscami zapowiada się mglisto. Należy spodziewać się także słabych opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą 5 stopni Celsjusza.

Nadchodzącej doby dominującym układem barycznym nad Polską będzie rozległy wyż, którego centrum znajdujące się obecnie nad kanałem La Manche. Powoli przemieści się w stronę zachodnich Niemiec. W nocy jedynie wschodnia część kraju znajdowała się będzie jeszcze w zasięgu odległego już niżu IDA.

W drugiej części nocy oraz w niedzielę niż znad Skandynawii spróbuje przejąć dominację w pogodzie nad Polska i będzie usiłował wcisnąć się zatoką z frontem ciepłym od północnego zachodu nad nasz kraj. Wyż jednak jest na tyle silny, że obecność strefy frontowej przejawi się głównie wzrostem zachmurzenia i bardzo słabymi opadami śniegu, przechodzącymi w opady śniegu z deszczem oraz deszczu. Za słabo wyrażonym frontem napłyną nad zachodnie regiony Polski cieplejsze i wilgotne masy powietrza polarnego, co przy słabym wietrze sprzyjało będzie w ciągu nocy tworzeniu się zamgleń i mgieł, które na zachodzie mogą utrzymywać się lokalnie aż do południa.

Pogoda na noc

Pogoda na noc: duże zachmurzenie z przejaśnieniami. Na wschodzie i południu kraju wystąpią przelotne opady śniegu o sumie niższej niż centymetr. Na północnym zachodzie nastąpi stopniowy wzrost zachmurzenia z opadami śniegu do ponad 1 cm i deszczu ze śniegiem do ponad litra wody na metr kwadratowy. W drugiej części nocy na krańcach północno zachodnich pojawi się mżawka oraz mgły, możliwe są także mgły marznące, ograniczające widzialność do 200-900 metrów. Temperatura minimalna sięgnie od -6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie oraz w Małopolsce i na Śląsku, przez -4 st. C w centrum kraju, do -1 st. C na Pomorzu. Powieje zachodni i północno-zachodni wiatr, na ogół słaby i umiarkowany. Jedynie na południowym wschodzie w pierwszej części nocy może być jeszcze dość silny i osiągać w porywach do 50 kilometrów na godzinę.  

Pogoda na noc 22/23.01
Pogoda na noc 22/23.01tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro - niedziela 23.01

Pogoda na jutro, czyli niedzielę 23.01 - na wschodzie wystąpi duże zachmurzenie, poza tym będzie pochmurno ze słabymi opadami śniegu do 1 cm. W pasie od Pomorza, przez Kujawy i Wielkopolskę, po Dolny Śląsk spodziewane są opady śniegu z deszczem i deszczu poniżej 1 l/mkw. Na północnym zachodzie do godzin przedpołudniowych mogą utrzymywać się mgły i zamglenia. Tylko na północnym wschodzie kraju wystąpią większe przejaśnienia, nie powinno padać. Temperatura maksymalna sięgnie od -3 st. C w pasie wschodnim, przez -1 st. C w centrum kraju, do 5 st. C na Pomorzu Zachodnim. Powieje słaby wiatr z kierunków północnych.

Pogoda na niedzielę 23.01
Pogoda na niedzielę 23.01tvnmeteo.pl

Warunki biometeorologiczne - niedziela 23.01

Wilgotność powietrza w ciągu dnia wyniesie 70-90 procent. Na zachodzie kraju będzie chłodno i wilgotno, mieszkańcy wschodu odczują zimno. Na zachodzie biomet będzie niekorzystny, a na wschodzie neutralny.

Warunki biometeorologiczne w niedzielę 23.01
Warunki biometeorologiczne w niedzielę 23.01tvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

Zachmurzenie duże ze słabymi przelotnymi opadami śniegu. Temperatura minimalna sięgnie -4 st. C. Północno-zachodni wiatr będzie umiarkowany. Ciśnienie o północy wyniesie 1012 hPa.

Pogoda na jutro - Warszawa

Pochmurno z przejaśnieniami. Termometry pokażą maksymalnie -1 st. C. Wiatr z północnego zachodu będzie słaby. Ciśnienie w południe osiągnie 1017 hPa.

Pogoda na noc - Trójmiasto

Zachmurzenie duże bez opadów. Temperatura minimalna wyniesie -1 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, a powieje z północnego zachodu. O północy barometry wskażą 1027 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Pochmurno z opadami deszczu ze śniegiem w drugiej części dnia. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 2 st. C. Z kierunków zachodnich powieje słaby wiatr. W południe ciśnienie sięgnie 1030 hPa.

Pogoda na noc - Poznań

Zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego. Termometry pokażą minimum -4 st. C. Z północnego zachodu powieje słaby wiatr. Ciśnienie o północy osiągnie 1019 hPa.

Pogoda na jutro - Poznań

Pochmurno ze słabymi opadami deszczu ze śniegiem i deszczu do mniej niż 1 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie 1 st. C. Słabo powieje z kierunków zachodnich. W południe barometry pokażą 1020 hPa.

Pogoda na noc - Wrocław

Zachmurzenie małe i umiarkowane wzrastające pod koniec nocy do dużego. Na termometrach zobaczymy minimum -5 st. C. Wiatr z północnego zachodu i zachodu będzie umiarkowany. Ciśnienie o północy wyniesie 1015 hPa.

Pogoda na jutro - Wrocław

Pochmurno ze słabymi opadami deszczu ze śniegiem do mniej niż 1 l/mkw. Temperatura maksymalna sięgnie 1 st. C. Powieje słaby wiatr z zachodu. W południe na barometrach zobaczymy 1017 hPa.

Pogoda na noc - Kraków

Zachmurzenie duże ze słabymi przelotnymi opadami śniegu do mniej niż 1 cm. Termometry pokażą minimum -6 st. C. Z północnego zachodu powieje umiarkowany wiatr. O północy ciśnienie osiągnie 998 hPa.

Pogoda na jutro - Kraków

Pochmurno ze słabymi przelotnymi opadami śniegu do mniej niż 1 cm. Temperatura maksymalna wyniesie -2 st. C. Powieje zachodni, słaby wiatr. W południe barometry wskażą 1001 hPa.

Autorka/Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą przelotne opady deszczu, a miejscami także i burze. W połowie tygodnia aura drastycznie się zmieni, bo przyjdzie spore ochłodzenie. Zimno tłoczyć mają wiry niżowe znad północnego Atlantyku i Skandynawii.

Najpierw burze, później napływ arktycznego powietrza. Jak bardzo się ochłodzi?

Najpierw burze, później napływ arktycznego powietrza. Jak bardzo się ochłodzi?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 75 kilometrów na godzinę. Synoptycy wydali też prognozę zagrożeń. Wynika z niej, może mogą pojawić się burze, przymrozki, a nawet opady śniegu.

Alerty IMGW. W prognozach widać przymrozki i opady śniegu

Alerty IMGW. W prognozach widać przymrozki i opady śniegu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę. W nocy pojawią się miejscami przelotne opady deszczu. W dzień możliwe są burze. Termometry pokażą maksymalnie 24 stopnie.

Pogoda na jutro - niedziela, 14.04. Nocą i za dnia mocniej powieje

Pogoda na jutro - niedziela, 14.04. Nocą i za dnia mocniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzece Ural, która przebiega w pobliżu rosyjskiego miasta Orenburg, wzrósł do 11,83 metra - poinformowało w sobotę ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych. Miejscowe władze wezwały tysiące mieszkańców do ewakuacji. Miasto to zmaga się od wielu dni z powodzią.

Poziom wody sięga prawie 12 metrów. "Sytuacja pozostaje trudna"

Poziom wody sięga prawie 12 metrów. "Sytuacja pozostaje trudna"

Źródło:
Reuters, PAP

Naukowcy uczą czworonożnego robota-psa poruszania się po górzystym terenie. Ćwiczenia odbywają się na terenie Mount Hood w amerykańskim stanie Oregon. Teren ten ma symulować ekstremalne warunki panujące na Księżycu i Marsie.

Robot-pies uczy się chodzić po terenie przypominającym powierzchnię Marsa

Robot-pies uczy się chodzić po terenie przypominającym powierzchnię Marsa

Źródło:
BBC, Reuters

Tegoroczny sezon pożarowy w Kanadzie może być "katastrofalny", podobnie jak zeszłoroczny - poinformowały władze tego kraju. Zdaniem ekspertów wpływ na ilość, siłę i zasięg pożarów, które mogą wybuchnąć w tym roku, mają ponadprzeciętnie wyższa temperatura powietrza i zjawisko El Niño.

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

Źródło:
Reuters

W wyniku powodzi, które nawiedziły Kenię, zginęło co najmniej 13 osób - poinformowało w piątek biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej. Żywioł zmusił do przesiedlenia około 15 tysięcy osób. W Tanzanii również zmagają się z powodzią.

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Źródło:
PAP

Choć to dopiero pierwsza połowa kwietnia, to drzewa w wielu miejscach są już zielone, zakwitły kasztanowce, magnolie, tulipany. Widać też żółte dywany rzepaku. Taki "wybuch" wiosny może nas cieszyć, jednak należy pamiętać, że może mieć też negatywne konsekwencje. Jak podkreśla Maja Popielarska, prezenterka tvnmeteo.pl i prowadząca programu "Nowa Maja w ogrodzie" w HGTV, niemal wszystko kwitnie w jednej chwili, a to "zaburza pracę owadów zapylających, które później będą mieć mniej pokarmu".

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Pod koniec maja w szkockim jeziorze Loch Ness rozpoczną się kolejne poszukiwania słynnego potwora. O pomoc została poproszona amerykańska agencja kosmiczna. - Mamy nadzieję, że eksperci z NASA mogą dysponować zaawansowaną technologią obrazowania do skanowania jeziora. Musielibyśmy usiąść i porozmawiać z nimi o tym, jak ją tu sprowadzić - powiedziała Aimee Todd z Loch Ness Centre. W tym roku mija 90 lat od pierwszej zorganizowanej ekspedycji w celu wyjaśnienia tajemnicy.

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Źródło:
PAP

Dwie znacznych rozmiarów asteroidy w poniedziałek miną naszą planetę - wynika z danych udostępnionych przez Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS). Są one zaliczane do tak zwanych obiektów potencjalnie niebezpiecznych.

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Źródło:
PAP

W berlińskim Muzeum Obrzydliwej Żywności można spróbować pieczonych świerszczy, byczego prącia czy smażonej tarantuli. - Chcę prowadzić działania edukacyjne na temat uprzedzeń kulinarnych i kulturowych - mówi dyrektorka Aleksandra Bernsteiner.

Jak smakuje smażona tarantula albo prącie byka? Tu można się o tym przekonać

Jak smakuje smażona tarantula albo prącie byka? Tu można się o tym przekonać

Źródło:
Reuters

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds

Lirydy pojawią się na nocnym niebie. Ten rój meteorów charakteryzuje się sporą szybkością, i chociaż nie zawsze jest bardzo aktywny, od czasu do czasu towarzyszą mu efektowne deszcze spadających gwiazd. Sprawdź, kiedy warto będzie spojrzeć w niebo.

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Źródło:
PAP

Policja z Florydy ratowała ludzi uwięzionych przez wody powodziowe. W czwartek nad miastem Tallahassee przeszły dwie silne burze, które przyniosły lokalnie ponad 250 litrów deszczu na metr kwadratowy. Opady uszkodziły drogi, domy i samochody.

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Źródło:
Reuters, Tallahassee Democrat, NWS

- Obecne zmiany klimatyczne będą miały reperkusje przez dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy lat - podkreśla geolog Jan Zalasiewicz, emerytowany profesor Uniwersytetu w Leicester, który jest jednym z inicjatorów koncepcji ustanowienia epoki nazywanej antropocenem. Jak mówi, "zmieniliśmy biologię w każdym zakątku Ziemi w niespotykanej wcześniej skali i wyjątkowo krótkim czasie".

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

Źródło:
PAP

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi społeczności łowiecko-zbierackich. Na dawnym cmentarzu w Argentynie archeolodzy odnaleźli szczątki przedstawiciela gatunku Dusicyon avus, wymarłego kuzyna dzisiejszych psowatych. Sposób pochówku zwierzęcia wskazywał na to, że było ono bliskim towarzyszem jednego z ówczesnych mieszkańców Patagonii.

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Źródło:
CNN, NY Times

Mieszkańcy jednego z bloków w warszawskim Śródmieściu znaleźli na klatce schodowej węża zbożowego. Liczącego ponad 1,2 metra egzotycznego gościa odłowili strażnicy miejscy.

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Źródło:
PAP

Kończy się sezon narciarski w Tatrach. Duże ocieplenie w ostatnich dniach spowodowało, że na szczytach szybko ubywa śniegu. Otwarty jest jeszcze szlak na odcinku Czarny Staw - Rysy oraz rejon Kotła Gąsienicowego.

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

Źródło:
PAP, TPN

Archeolodzy natknęli się w Pompejach na malowidła, na których widać sceny z mitologii greckiej. Freski są zachowane w doskonałym stanie. - To naprawdę prawdziwy skarbiec, bo za każdym razem podczas wykopalisk odkrywamy coś pięknego i znaczącego - powiedział włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wysychają ważne dla mieszkańców stolicy Kolumbii i okolic źródła wody pitnej. Władze podjęły decyzję o racjonowaniu wody dla około dziewięciu milionów ludzi.

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

Źródło:
PAP, Reuters. tvnmeteo.pl

Trzech rozbitków zostało uratowanych z bezludnej wyspy w Mikronezji. Ich łódź została uszkodzona podczas rejsu, na który wybrali się w Niedzielę Wielkanocną. Odnalezienie mężczyzn było możliwe dzięki wykonanemu na piasku napisowi.

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Źródło:
BBC, Reuters

Troje holenderskich turystów zginęło na skutek zejścia lawiny w austriackich Alpach. Do wypadku doszło w rejonie Alp Ötztalskich niedaleko popularnego kurortu Soelden. Jak podkreślają służby ratunkowe, warunki w górach są trudne.

Lawina porwała turystów. Trzy osoby nie żyją

Lawina porwała turystów. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP, Reuters, Ruhr Nachrichten

Znak ostrzegający przed nisko latającymi bocianami został ustawiony w niemieckiej miejscowości Sandstedt. Dochodziło tam do wypadków z udziałem tych majestatycznych ptaków, które podczas zbliżania się do gniazd często znajdowały się na drodze ciężarówek.

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

Źródło:
RTL

Wiosna zaskakuje temperaturą. W pierwszych dniach kwietnia zrobiło się tak gorąco, że poczuliśmy lato. Jakiej pogody spodziewać się w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stworzył eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na lato 2024.

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Źródło:
IMGW

Powstanie i funkcjonowanie Jedwabnego Szlaku było kluczowe dla rozprzestrzenienia się kury domowej ze środkowej Azji na inne obszary - twierdzą naukowcy. Po przeanalizowaniu dziesiątek tysięcy fragmentów skorupek jaj udało im się określić, że ptaki te towarzyszyły ludziom od około V wieku przed naszą erą.

Kury mogły przywędrować do nas Jedwabnym Szlakiem

Kury mogły przywędrować do nas Jedwabnym Szlakiem

Źródło:
PAP, Max Planck Institute od Geoanthropology

Naukowcy przedstawili właśnie bezpośrednie dowody na istnienie kryształu Wignera. Choć od dziesięcioleci ten niezwykły rodzaj materii, składający się wyłącznie z elektronów, był przedmiotem wielu eksperymentów, po raz pierwszy udało się go zaobserwować.

Oto bezpośredni dowód na istnienie kryształu Wignera

Oto bezpośredni dowód na istnienie kryształu Wignera

Źródło:
princeton.edu, newscientist.com, tvnmeteo.pl

Europejska Agencja Kosmiczna za kilka miesięcy wyśle misję Proba-3, dzięki której będzie możliwe wywołanie sztucznego zaćmienia Słońca. Nietypowy instrument ma wykonać zdjęcia tarczy naszej dziennej gwiazdy.

ESA chce wywołać sztuczne zaćmienie Słońca

ESA chce wywołać sztuczne zaćmienie Słońca

Źródło:
PAP, ESA, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze z tornadami przeszły w środę przez południe Stanów Zjednoczonych. Nie żyje co najmniej jedna osoba. Zniszczonych jest wiele domów. Na przedmieściach Huston w Teksasie uszkodzony został budynek centrum handlowego.

"Widziałem tylko budynki z powybijanymi szybami, przewrócone auta, zerwane linie energetyczne"

"Widziałem tylko budynki z powybijanymi szybami, przewrócone auta, zerwane linie energetyczne"

Źródło:
Reuters, CNN, ABC News

Położona na północy Norwegii gmina Vadso zwróciła się do Komisji Europejskiej o wsparcie w utworzeniu strefy czasowej z dobą wydłużoną o dwie godziny. Według władz przyciągnie to więcej mieszkańców i dzięki temu bliscy będą mieli więcej czasu na spotkania ze sobą.

Chcą wydłużyć dobę do 26 godzin

Chcą wydłużyć dobę do 26 godzin

Źródło:
PAP