Uchwycili "ducha" gigantycznej gwiazdy. Zakończyła swój żywot 11 tysięcy lat temu

Autor:
ps/dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl
Pozostałości po supernowej Żagla na zdjęciu ESO
Pozostałości po supernowej Żagla na zdjęciu ESOESO/VPHAS+ team. Acknowledgement: Cambridge Astronomical Survey Unit
wideo 2/5
ESO/VPHAS+ team. Acknowledgement: Cambridge Astronomical Survey UnitPozostałości po supernowej Żagla na zdjęciu ESO

Obłoki w odcieniach różu i pomarańczu na zdjęciu pokazanym w poniedziałek przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to szczątki ogromnej gwiazdy po potężnej eksplozji sprzed 11 tysięcy lat. To jeden z najbliższych nam tego typu obiektów. Jest oddalony od Ziemi o 800 lat świetlnych.

Gdy najmasywniejsze gwiazdy osiągają koniec swojego życia, często gasną z hukiem w wybuchu zwanym supernową. Tego rodzaju wybuchy generują fale uderzeniowe, które poruszają się przez otaczający gaz, kompresując go i tworząc skomplikowane struktury podobne do nici - wyjaśnia Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Tego rodzaju niewyraźne struktury różowych i pomarańczowych obłoków widać na zdjęciu pozostałości po supernowej znajdującej się w konstelacji Żagla. To mgławica oddalona o 800 lat świetlnych od Ziemi. Do potężnej eksplozji doszło 11 tysięcy lat temu.

"Niesamowicie szczegółowe" zdjęcie

Jak podkreśla ESO, na zdjęciu zapewniającym "niesamowicie szczegółowy" widok pozostałości po supernowej, złożonym z 554 milionów pikseli, "można by zmieścić dziewięć tarcz Księżyca w pełni, a cały obłok jest jeszcze większy". To jeden z najbliższych naszej planecie znanych tego typu obiektów.

Kiedy doszło do wybuchu gwiazdy, jej najbardziej zewnętrzne warstwy zostały wyrzucone do otaczającego gazu, tworząc spektakularne włókna, które widać na zdjęciu.

ESO wyjaśnia, że na uzyskany obraz składa się mozaika obserwacji wykonanych przy pomocy szerokokątnej kamery OmegaCAM na teleskopie VLT Survey Telescope (VST), znajdującym się w Obserwatorium Paranal w Chile. Kamera o 268 milionach pikseli może uzyskiwać obrazy poprzez różne filtry, które przepuszczają światło o różnych kolorach.

W tym przypadku użyto czterech filtrów, pokazanych jako połączenie kolorów: magenty, niebieskiego, zielonego i czerwonego.

Pozostałości po supernowej ŻaglaESO/VPHAS+ team. Acknowledgement: Cambridge Astronomical Survey Unit

Autor:ps/dd

Źródło: ESO, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ESO/VPHAS+ team. Acknowledgement: Cambridge Astronomical Survey Unit

Pozostałe wiadomości