Brazylia. Przypadkiem odkryli "cmentarzysko dinozaurów"

Autor:
kw/dd
Źródło:
Reuters

Brazylijscy paleontolodzy odkryli "cmentarzysko dinozaurów" w Davinopolis w północno-wschodnich regionach kraju. Tygodniami zbierali części szkieletów, które mogą dać więcej informacji na temat życia tych ogromnych gadów. Jak twierdzą, dzięki tym badaniom mogą odkryć nowe, jeszcze niepoznane gatunki zwierząt, które żyły na naszej planecie miliony lat temu.

Badania rozpoczęto w czerwcu, po wydaniu decyzji o budowie linii kolejowej w okolicy Davinopolis w stanie Maranhao. By prace mogły ruszyć, konieczne było zbadanie terenu. Okazało się, że znajduje się tam wiele pozostałości dinozaurów, dlatego naukowcy nazwali ten region "cmentarzyskiem dinozaurów".

- Wcześniej nie istniały żadne zapisy dotyczące tego miejsca. Pierwszym punktem było zbadanie terenu, a teraz analizujemy pozyskany materiał, aby dowiedzieć się więcej o różnorodności dinozaurów, które żyły w okresie kredy na terytorium, które dziś nazywamy Brazylią - mówił Elver Mayers, jeden z paleontologów pracujących w terenie.

Brazylia. Znaleziono ogromne kości

Jak stwierdził jego zespół, pozostałości mogą należeć do dinozaurów z grupy Titanosauria - jednych z największych dinozaurów, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi.

- Kość udowa jest największą pozostałością, jaką znaleźliśmy. Wydobywaliśmy ją stopniowo. Na początku pojawił się mały kawałek. Kontynuowaliśmy i odkryliśmy, że ciągnie się on dalej. Byliśmy bardzo zaskoczeni. Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, biorąc pod uwagę rozmiar kości. To było niesamowite przeżycie. Do dziś nie mogę uwierzyć, że naprawdę tam byłem - mówił.

Szukają nowych informacji

Mayers stwierdził, że ostatnie odkrycia mogą dostarczyć fundamentalnych informacji na temat życia dinozaurów, które kiedyś przemierzały Brazylię.

- Mamy już informacje na temat innych grup dinozaurów, które były badane. Ale z każdym nowym zwierzęciem, które zostało odkryte, otwierają się nowe drzwi - dodał.

Autor:kw/dd

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości