Na Antarktydzie odnaleziono mikroby, które są w stanie przeżyć w ekstremalnych warunkach i wystarczy im do tego wyłącznie powietrze. Naukowcy są zdania, że otwiera to nowy rozdział dla naszego rozumienia możliwości przeżycia w kosmosie.
Do niezwykłego odkrycia doszło na Antarktydzie - to tam naukowcy natrafili na ślad bakterii, która obywa się bez pożywienia i wody. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Nowej Walii Południowej w Australii oznacza to, że również na innych planetach możliwe jest życie.
Nie do życia
- Antarktyda to wybitnie niegościnne miejsce - tłumaczyła kierowniczka badań Belinda Ferrati. - A jednak ten lodowaty, ciemny i suchy rejon świata kryje niezwykłą różnorodność mikrobów - zauważyła. - To, co nas szczególnie interesuje, to ich umiejętność przetrwania. Jakim cudem radzą sobie pozbawione wody, zagrzebane w zupełnie pozbawionej mikroelementów glebie, zimą całkiem bez słonecznego światła - dodała.
Aby zrozumieć fenomen życia w ekstremalnie trudnych warunkach, badacze pobrali próbki gleby z dwóch części kontynentu, które nie są skute lodem - Robinson Ridge oraz Adams Flat.
Dzięki sekwencjonowaniu genomu 23 odnalezionych organizmów naukowcy wyodrębnili dwie grupy mikrobów: WPS-2 oraz AD3. Odkryli przy tym, że większość z nich posiadała wysoką zdolność absorpcji tlenków węgla i wodoru wprost z atmosfery, dzięki czemu były w stanie przeżyć w bardzo trudnych warunkach. Okazały się tym samym pierwszym organizmem, który żywi się tylko powietrzem.
Bakteria w kosmosie
Jak przyznają sami naukowcy, następnym krokiem jest odkrycie, ile takich form życia znajduje się na Ziemi. Możliwe bowiem, że organizmy tak doskonale przystosowane do życia w najbardziej niegościnnym miejscu na Ziemi byłyby w stanie przeżyć również na innej planecie.
- To otwiera zupełnie nowe perspektywy dla naszego rozumienia życia w ekstremalnych warunkach, bez pożywienia czy światła słonecznego, jedynie dzięki zawartym w atmosferze gazom - stwierdziła Ferrari.
Autor: sj/map / Źródło: Nature, ScienceAlert
Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)