W ciągu jednego roku występuje przeciętnie 12 silnych trzęsień Ziemi. Naukowcy alarmują - 2018 rok może zapisać się w historii jako ten, w którym tego typu zjawisk będzie znacznie więcej.
Najnowsze badania wykazują, że w roku 2018 wzrośnie liczba potężnych trzęsień ziemi. Wszystko to za sprawą spowolnienia prędkości ruchu obrotowego Ziemi.
Krótkie epizody spowolnienia
Badania w tym kierunku przeprowadzili naukowcy z University of Colorado Boulder oraz z Uniwersytetu Montany w Missouli na podstawie historycznego trendu występowania tego typu zjawisk.
Nakreślili aktywność sejsmiczną z ponad stu lat, a dzięki bogactwu dostępnych danych mogli stwierdzić, że krótkotrwałe epizody spowolnienia ruchu Ziemi wydają się powiązane z najsilniejszymi i najczęściej występującymi trzęsieniami.
- Powiązanie między ruchem obrotowym Ziemi i częstotliwością oraz intensywnością trzęsień ziemi jest jak najbardziej widoczne i jak najbardziej świadczy o tym, że za rok ich natężenie wzrośnie - stwierdził Roger Bilham z Uniwersytetu Colorado.
Ruch obrotowy Ziemi jest zazwyczaj spójny, jednak zdarzają się krótkie okresy, jego niewielkiego spowolnienia. Normalna prędkość wywołana obrotem Ziemi na równiku wynosi około 1667 km/h. Wahania krótkotrwałe są bardzo niewielkie. Zmiana ta nie byłaby zauważalna, gdyby nie precyzyjne instrumenty badawcze stosowane przez naukowców. Odchylenia prędkości minimalnie wpływają na zmianę długości dnia. Są one bardzo dobrze udokumentowane, jednak nigdy nie trwają długo.
- Ruch obrotowy Ziemi nieznacznie się zmienia - o milisekundę dziennie - ale wyjątkowo precyzyjne zegary atomowe są w stanie to wychwycić - przyznaje Bilham.
Najniższa prędkość w historii
Naukowcy stwierdzili, że podczas tych epizodów z dużo większą częstotliwością zdarzają się największe trzęsienia (o magnitudzie 7 lub większej). W przeciętnym roku spodziewanych jest niewiele ponad tuzin zjawisk tego typu, jednak podczas lat, w których rotacja Ziemi spowalnia, liczba ta wzrasta nawet do 30. Prognozuje się, że w roku 2018 ruch obrotowy naszej planety osiągnie najniższą prędkość w historii. Może to oznaczać katastrofalne w skutkach ruchy sejsmiczne na terenach najbardziej nimi zagrożonymi.
- W przyszłym roku powinniśmy zauważyć znaczący wzrost liczby poważnych trzęsień ziemi - wyjaśnia Roger Bilham, współautor badań. - W tym mieliśmy spokój. Do tej pory wystąpiło jedynie około siedem silniejszych trzęsień. W 2018 roku z pewnością możemy liczyć na 20.
Trzęsienie Ziemi w Iranie w połowie listopada zabiło co najmniej 530 osoby:
Autor: ao, sj/aw / Źródło: bgr.com; źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock