W obserwatorium meteorologicznym na Śnieżce wprowadzone będą olbrzymie zmiany. W górnej części spodka zlikwidowane zostanie tradycyjne obserwatorium, w którym teraz pracują meteorolodzy. Zastąpią ich nowoczesne urządzenia. Na razie nie będzie też restauracji w dolnej części spodka.
Ryszard Kosierb, dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, tłumaczy, że zmiany wynikają z oszczędności, ale też z bezpieczeństwa. – W trudnych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza gdy prędkość wiatru dochodzi do 150 km/h wychodzenie na zewnątrz i prowadzenie obserwacji bywa bardzo niebezpieczne. Montaż w pełni automatycznej stacji meteorologicznej ułatwi ludziom pracę i pozwoli zaoszczędzić – zapewnia Kosierb.
Urządzenia na górze, człowiek na dole
Pracownicy zostaną przeniesieni do stacji w Jeleniej Górze, gdzie będzie znajdował się tzw. serwis urządzeń. Dyrektor IMGW zapewnia, że automatyczna stacja się sprawdzi, bo została już przetestowana w 2009 roku, kiedy zawaliła się najwyższa część obserwatorium. Inwestycja będzie kosztować milion złotych. Jej roczny koszt utrzymania szacowany jest na 600 – 800 tys. zł. Teraz prowadzenie obserwacji przez człowieka kosztuje milion rocznie.
Szukają chętnych do prowadzenia restauracji
Oprócz zmian technologicznych w spodku na razie nie będzie działała restauracja. – Ajent wypowiedział nam umowę. Chcielibyśmy część restauracyjną oddać w ręce Karkonoskiego Parku Narodowego – podkreśla Kosierb. Od 1 listopada restauracja jest już zamknięta. Oznacza to, że turyści wybierający się w góry nie ogrzeją się, nie skorzystają z toalety, ani nic nie zjedzą na szczycie po polskiej stronie. Muszą przejść na czeską stronę Śnieżki.
Historia obserwacji
Historia obserwacji meteorologicznych na Śnieżce sięga 1824 r. Początkowo prowadzone były w kaplicy pw. św. Wawrzyńca, która zaadaptowana była na schronisko turystyczne, i miały charakter nieregularny. W 1889, z inicjatywy Johanna Pohla, w schronisku po stronie śląskiej uruchomiono stację meteorologiczną II klasy. Nowy budynek obserwatorium wzniesiono w latach 1966-1974, kilka metrów na zachód od miejsca, gdzie zlokalizowane było dawne polskie (a do 1945 niemieckie) schronisko na Śnieżce. Budynek ma formę trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków (czasami nazywanych również talerzami lub spodkami, w związku z podobieństwem do latających talerzy). (Wikipedia.pl). Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, jest ważnym elementem w Światowym Systemie Obserwacji Meteorologicznych. To jedno z dwóch obserwatorów wysokogórskich zlokalizowanych w Polsce. Drugie znajduje się na Kasprowym Wierchu w Tatrach.
Autor: sfo / Źródło: TVN 24 Wrocław