Weekend jak z obrazka

Dorota Gardias o pogodzie w najbliższych dniach (TVN24)
Dorota Gardias o pogodzie w najbliższych dniach (TVN24)
Dorota Gardias o pogodzie w najbliższych dniach (TVN24)

Nadchodzący weekend nie zapowiada się najgorzej, choć w piątek nie wszędzie jeszcze będzie to widać. Ale im dalej na południe, tym będzie cieplej i więcej słońca. Niedziela zapowiada się pogodnie od morza po Tatry.

Sprawcą ochłodzenia w nadchodzących dniach będzie układ niskiego ciśnienia, powoli sunący z zachodu na wschód kraju. Ściągnie zimne i wilgotnie powietrze pochodzenia polarno-morskiego, wypierając ciepłe powietrze zwrotnikowe, które w środę jeszcze utrzymuje się na południowym wschodzie.

Czwartek z deszczem i burzami

Czwartek 13-tego przyniesie pogodowego pecha prawie wszystkim mieszkańcom ziem położonych pomiędzy Odrą i Bugiem. Synoptycy niemal w całym kraju zapowiadają opady deszczu i lokalne burze. Spokojnie będzie tylko na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim.

Na chłód mogą liczyć przebywający na północy kraju, a już na pewno żeglarze na Mazurach. Tam będzie najchłodniej, bo raptem 15 st. C. Najwyższa wartość temperatury zapowiadana jest na Rzeszowszczyźnie, gdzie słupki rtęci mają podskoczyć do 24 st. C.

Powieje słabo i umiarkowanie z północnego zachodu, w burzach porywiście do 90 km/h.

Piątek mokry nad morzem

Początek weekendu da się we znaki tym, którzy jeszcze odpoczywają na Pomorzu. Tam od rana do wieczora będzie przelotnie padać. Poza tym powinno być pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 st. C na Suwalszczyźnie do 20 st. C na Dolnym Śląsku.

Wiatr zmieni kierunek z z północno-zachodniego na południowo-zachodni. Będzie umiarkowany i dość silny.

Sobota nie dla żeglarzy

W sobotę pogoda nie dopisze żeglarzom. Mazury i Suwalszczyzna dostaną się pod wpływ chłodnej i wilgotnej masy powietrza. Temperatura maksymalna wyniesie tam tylko 16 st. C. Lepiej będzie na pozostałym obszarze kraju ze sporą szansą na słońce. Słupki rtęci w najcieplejszym momencie dnia i najcieplejszym regionie Polski pokażą 20 st. C. Tak ma być w Małopolsce.

Niedziela przyniesie ładną pogodę

W niedzielę pogoda będzie łaskawa dla wszystkich. Pogodnie ma być w całym kraju i coraz cieplej. Powietrze nagrzeje się do 17 st. C na północnym wschodzie i 22 st. C na południowym zachodzie. Powieje słabo i umiarkowanie z południowego zachodu.

W poniedziałek zrobi się ciepło

W nowym tygodniu powróci ciepło. Prawie w całym kraju słupki rtęci sięgną 20 st. C lub więcej. Najchłodniej, bo 19 st. C będzie na Pomorzu, gdzie dodatkowo pokropi. Pozostała część kraju skąpie się w słońcu, a termometry pokażą maksymalnie 23 st. C.

Autor: mm/mj / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości