Dziś dzień praktycznie bez deszczu, jednak w pięciu województwach nadal obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne. Po ustaniu ulew sytuacja się powoli stabilizuje.
Wysoka woda na rzekach powoli opada. Fale wezbraniowe i kulminacyjne opuściły już regiony podgórskie. Nadal sytuacja hydrologiczna jest jednak niestabilna, bo przy powtórnym przyjściu ulew podtopienia. U nas się dowiesz, gdzie są newralgiczne zlewnie rzek.
Województwa z trzecim stopniem zagrożenia
- świętokrzyskie: na Czarnej Nidzie oraz w środkowym i dolnym biegu Nidy prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich. Na Czarnej Nidzie w Tokarni istnieje możliwość przekroczenia stanu ostrzegawczego, a w Brzegach oraz w Pińczowie na Nidzie stanu alarmowego. Na Czarnej Nidzie w Morawicy poziom wody utrzymywać się będzie powyżej stanu alarmowego.
- opolskie: Odrą środkową przemieszczać się będzie fala wezbraniowa. Na Odrze prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody do około- i powyżej alarmowych. Na dopływach Odry środkowej prognozuje się jeszcze wzrosty stanów wody i lokalne przekroczeniami stanów alarmowych.
- dolnośląskie: Odrą środkową przemieszczać się będzie wezbranie. Występować będą dalsze wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów alarmowych. W zlewniach dopływów środkowej Odry trwać będzie jeszcze spływ wód opadowych i dalsze wzrosty stanów wody w środkowych i dolnych biegach rzek w strefie wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Ostrzeżenia drugiego stopnia obejmują województwa:
- łódzkie: w zlewni Górnej Warty przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w Działoszynie i Osjakowie. Stan alarmowy będzie się utrzymywał w Bobrach, natomiast stany ostrzegawcze w Niechmirowie (Oleśnica) i Łasku (Grabia).
- podkarpackim: na odcinku Wisły na terenie województwa prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
Co oznaczają alerty hydrologiczne?
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Ostrzeżenie trzeciego stopnia informuje o tym, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych
Stan alarmowy to taki stan napełnienia koryta, przy którym woda zaczyna zagrażać obszarom zagospodarowanym i budowlom wodnym. Osiągnięcie stanu alarmowego jest podstawą ogłoszenia alarmu powodziowego. Zwykle stan ten leży w pobliżu wody brzegowej lub nieco poniżej zwyczajnej wielkiej wody.
Stan ostrzegawczy układa się poniżej stanu alarmowego, a po jego przekroczeniu ogłaszane jest pogotowie powodziowe. Wielkość różnicy pomiędzy stanem ostrzegawczym i alarmowym zależy od charakteru rzeki i przeciętnej szybkości przyboru wody.
Przekroczone stany alarmowe
Na Pisie w Giżycku, Drzewiczce w Odrzywole, Pilicy pod Sulejowem, Kamiennej w Bzinie i Wąchocku, Czarnej w Przedborzu, Warcie w Bobrach, Nidzie w Brzegach, Pszczynce w Mizerowie, Brynicy w Brynicy, Odrze w Koźlu, Ścinawie, Krapkowicach, Brzegu i Ujściu Nysy Kłodzkiej, Gostyni oraz na Ślęzy w Borowie.
Autor: rp/map / Źródło: TVN Meteo, IMGW