Juka domowa. Jak o nią dbać?

[object Object]
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/5

Od lat jest jedną z popularniejszych roślin domowych. Pielęgnacja juki nie jest wymagająca, a dzięki egzotycznemu wyglądowi świetnie prezentuje się w wielu wnętrzach. Podpowiadamy, jak dbać o jukę, żeby rosła i cieszyła oko domowników.

Juka najbardziej nie lubi przelania. Bardzo na to uważaj.

Pamiętaj, aby zapewnić juce dobrze oświetlone stanowisko.

Latem juka dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, zimą woli niższą - około 15 stopni Celsjusza.

Kwiat juka - co to za roślina?

Juka to polska potoczna nazwa rośliny o łacińskiej nazwie Yucca. Wywodzi się ona z pogranicza amerykańsko-meksykańskiego oraz z wysuniętych na południe regionów Ameryki Środkowej. Naturalnie rośnie na obszarach półpustynnych. Co ciekawe, jest to roślina z rodziny szparagowatych.

W polskich domach najczęściej zobaczyć można jeden z trzech gatunków juki:

- juka gwatemalska/słoniastostopa (Yucca guatemalensis/Yucca elephantipes), - juka aloesowa (Yucca aloifolia), - juka wyniosła (Yucca elata).

Juka wyglądem przypomina palmę. Ma masywny pień, który zwieńczony jest sztywnymi, wąskimi i zaostrzonymi liśćmi.

Jakie stanowisko dla juki?

Pielęgnacja juki domowej nie jest trudna. Trzeba pamiętać, aby roślina nie stała w dusznym pomieszczeniu, ponieważ lubi świeże powietrze. Należy zapewnić jej też miejsce z dużą ilością światła.

Wskazane jest, aby latem wynosić jukę na balkon. Powinien on być osłonięty od wiatru. Dzięki temu jest szansa, że w czerwcu lub lipcu juka zakwitnie. Szansa rośnie, jeżeli juka uprawiana jest w szklarni. Kwiat juki domowej wyrastają na szczycie pędu. Mają formę zwisającego kwiatostanu w kolorze białym. Pamiętaj jednak, żeby już wczesną jesienią wnieść jukę domu.

Juka doniczkowa - jak dbać?

Jak podlewać jukę? Latem podlewaj ją umiarkowanie, a zimą bardzo skąpo. Konieczna jest też regularność. Latem podlewa się ją częściej, zimą - rzadziej. Uważaj, żeby nie przelać juki, ponieważ roślina ta jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody. Czy juka lubi zraszanie? Latem możesz zraszać ją miękką wodą. Pamiętaj jednak, żeby woda miała temperaturę pokojową.

Przesadzanie juki może odbywać się co kilka lat, na wiosnę, kiedy jej korzenie wypełnią już całą doniczkę. Jeżeli niektóre liście staną się żółte i suche, możliwe jest przycinanie juki.

Juka - jaka ziemia?

Podłoże dla juki powinno być przepuszczalne i lekkie, aby umożliwić odpływ wodzie. Można zakupić specjalne rodzaje ziemi - dla palm, dracen i sukulentów. Jaka doniczka? Dobrana rozmiarem do wielkości rośliny. Najlepiej z drenażem i odpływem wody.

Juka - rozmnażanie

Rozmnażać jukę możesz przez ukorzenienie bocznych odrostów w mieszaninie piasku i torfu. Sadzonkę pobiera się odcinając ostrym nożem rozetkę liściową od pnia. Miejsce odcięcia warto posmarować węglem drzewnym. Samą sadzonkę po usunięciu dolnych liści zanurza się w ukorzeniaczu, a następnie w dołku w podłożu przeznaczonym do tego celu.

Takiej sadzonce należy zapewnić umiarkowane oświetlenie i temperaturę powyżej 20 st. Celsjusza. Nie powinna stać bezpośrednio na słońcu. Roślina powinna mieć zapewnioną dużą wilgoć. Po około miesiącu, półtora można taką ukorzenioną już sadzonkę przesadzić do większej donicy.

Juka - choroby

Dlaczego liście juki żółkną? Jeżeli obserwujesz żółknięcie dolnych, pojedynczych liści, może być to efekt powstawania pnia. Jeżeli jednak żółknie wiele liści, może być to objaw przelewania rośliny lub dostarczania jej zbyt małej ilości światła. Możliwe jest również, że juka rośnie już w zbyt małej doniczce i należałoby ją już przesadzić.

Dlaczego juka usycha? Może być to oznaka zbyt wysokiej temperatury i zbyt niskiej wilgotności w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Niebezpieczne choroby juki:

- miękka zgnilizna bakteryjna, - antraknoza, - zgnilizna kłodziny juki.

Najczęściej są one spowodowane niewłaściwą pielęgnacją - przelaniem, niską wilgotnością czy zbyt małą ilością światła.

Juka domowa - jak uratować?

Wszystko zależy od tego, co się z nią dzieje. Warto upewnić się, że w doniczce jest odpływ i że na jej dnie nie zbiera się woda, jak również, czy doniczka jest wystarczająco duża. Może się okazać, że jedynym ratunkiem dla juki będzie już tylko zrobienie z niej sadzonek.

Juka domowa - koty i psy

Juka może spowodować zatrucie u psa. Nie zdarza się to zbyt często, ponieważ liście juki mają gorzki smak, co zniechęca do ich konsumpcji. Co ciekawe, juka jest natomiast rośliną bezpieczną dla kotów. Kot musiałby zjeść bardzo dużo jej liści, żeby się zatruć. Pamiętaj jednak, że podobna do juki dracena, jest już trująca dla kotów.

Autor: aw / Źródło: atlas.roslin.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości