Jonas, "białe monstrum", zabił co najmniej 27 osób

W USA trwa odśnieżaniePAP/EPA

W Stanach Zjednoczonych przestało prószyć. Śnieg sypał bez przerwy przez 36 godzin. Odśnieżanie potrwa kilka dni. Ruch samochodowy w Nowym Jorku i jego okolicach został w przywrócony w niedzielę. Na skutek śnieżycy Jonas kilkadziesiąt osób zginęło, a kilkanaście tysięcy zostało bez prądu. Synoptycy zapowiadają odwilż.

W Waszyngtonie dotychczas uprzątnięto śnieg z głównych arterii, a jego burmistrz Muriel Bowser zgłosiła publicznie zapotrzebowanie na 4 tys. dodatkowych ochotników do pomocy w pracach porządkowych.

Zniesiony zakaz

W niedzielę rano czasu lokalnego gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zniósł zakaz korzystania z samochodów w metropolii nowojorskiej i na Long Island, ale nie odwołał stanu pogotowia. W Nowym Jorku ponownie otwarto mosty i tunele drogowe oraz nadziemne odcinki metra.

Lotniska zaczynają funkcjonować

Atak zimy spowodował chaos na lotniskach. Śledzący połączenia lotnicze portal internetowy FlightAware.com podał, że w komunikacji powietrznej odwołano w niedzielę około 3750 rejsów, a na poniedziałek przewiduje się anulowanie 700. Jak poinformował na konferencji prasowej gubernator stanu Nowy Jork, nowojorski międzynarodowy port lotniczy im. Kennedy'ego przyjmuje już samoloty i zaczną one wkrótce także z niego startować.

W poniedziałek większość lotnisk powinna już działać według rozkładu, jednak niektóre loty nadal mogą być odwoływane.

Według lotniczego portalu internetowego FlightAware, większość odwołanych lotów podczas śnieżycy dotyczyły lotnisk w Filadelfii, Waszyngtonie i Nowym Jorku. Anulowano ponad 10 tys. rejsów.

Wszystkie linie lotnicze umożliwiły pasażerom planującym podróż w czasie weekendu przełożenie podróży na wcześniejsze lub późniejsze loty, tak aby umożliwić im uniknięcie najgorszego okresu złej pogody.

Tysiące ludzi bez prądu

Śnieżyca spowodowała przerwanie dostaw prądu do około 150 tys. odbiorców w Karolinie Północnej i 90 tys. w New Jersey. W okolicy Waszyngtonu odciętych od prądu jest około 2 tysięcy gospodarstw.

Wysokie fale na Wybrzeżu

Wywołany wichurą przybór wód morskich na wschodnim wybrzeżu był w sobotę miejscami wyższy niż w trakcie huraganu Sandy ponad trzy lata temu, ale zmiana kierunku wiatru sprawiła, iż w niedzielę zagrożenie powodziowe znacznie spadło.

Usuwanie śniegu

W USA zaczyna się wielkie odśnieżanie. Służby uczą jak skutecznie odgarniać warstwę białego puchu, ponieważ nieprawidłowe odśnieżanie może skończyć się śmiercią. Rocznie w Stanach Zjednoczonych z tego powodu przed domami umiera 1500 osób, głównie z powodu zawałów.

Odwilż

Trudna sytuacja utrzyma się jeszcze przez kilka dni. Synoptycy nie zapowiadają kolejnych opadów śniegu, ale zasypane ulice trzeba udrożnić. Według meteorologów od wtorku temperatura będzie dodatnia (nawet 6 st. C) i pojawią się opady deszczu. Deszcz, odwilż i zalegający śnieg mogą przyczynić się do powodzi.

Blisko rekordu

Jak podaje portal weather.com, w Central Parku zanotowano prawie rekordowy jednostajny opad śniegu. Spadło 68 cm białego puchu. Wyższy był tylko w lutym 2006 roku.

Według nieoficjalnego raportu warstwa białego puchu osiągnęła ponad 101 cm w Wirginii Zachodniej, niedaleko miasta Harpers Ferry. Mieszkańcy Waszyngtonu zgłaszali, że poziom śniegu w niektórych miejscach osiągał ponad 90 cm. Na lotnisku Waszyngton-Dulles zanotowano 74-centymetrową warstwę białego puchu. W Nowym Jorku w hrabstwie Staten Island spadło prawie 80 cm śniegu, na lotniksu JFK w nowym Jorku - ponad 77 cm. W stanie New Jersey śniegu także było bardzo dużo. Spadło go ponad 75 cm w mieście Whitehouse i 71 cm w Newark.

Synoptycy z weather.com przewidywali, że w rejonie Waszyngtonu i Baltimore spadnie do 60 cm białego puchu. Według Alexa Sosnowskiego, synoptyka z serwisu AccuWeather, największa śnieżyca w Waszyngtonie miała miejsce w 1922 roku, kiedy warstwa śniegu osiągnęła grubość 71 cm.

Reporterzy Kontaktu 24 z okolic Waszyngtonu wysyłali zdjęcia i filmy, przedstawiające śnieżyce w USA.

Ofiary śmiertelne

Z powodu pogody zginęło co najmniej 27 osób. W wypadkach samochodowych na oblodzonych drogach w stanach Arkansas, Karolina Północna, Kentucky, Tennessee i Wirginia zginęło co najmniej 14 osób. Kilka osób zmarło także przy odgarnianiu śniegu (m.in. w Nowym Jorku było to pięć osób, a w stanie Maryland - jedna) oraz przez zatrucie tlenkiem węgla w uwięzionych w śniegu samochodach. Dwoje ludzi straciło życie z powodu wyziębienia organizmu w stanie Wirginia.

"Snowmageddon"

Śnieżyca była nazywana "białym monstrum" lub "snowmageddonem". W Waszyngtonie zamknięte zostały wszystkie szkoły oraz urzędy i ministerstwa. Odwołano również mecze i koncerty. W sobotę stan wyjątkowy ogłoszono w jedenastu stanach, od Karoliny Północnej po Pensylwanię.

Atak Jonasa, zgodnie z przewidywaniami, trwał 36 godzin. W tym czasie około ćwierć miliona osób było odciętych od zasilania i zgłoszono wiele wypadków samochodowych.

Ogromna śnieżyca w Stanach Zjednoczonych
Ogromna śnieżyca w Stanach Zjednoczonychtvn24

Zakupy na zapas

Ludzie przez kilka dni przygotowywali się na nadejście śnieżycy. Ze sklepów znikały zapasy wody i jedzenia.

- Kupiłam najpotrzebniejsze rzeczy, jedzenie głównie, chleb, makaron, żeby można było coś ugotować. Kupiłam nawet generator prądu, bo zapowiadają, że wyłączą prąd na wiele godzin - mówiła Anna Laskowska, Polka mieszkająca pod Waszyngtonem.

Służby meteorologiczne sugerowały, żeby w weekend pozostać w domach.

Biało od środy

Już w środę wieczorem pogoda w Waszyngtonie dawała się mieszkańcom we znaki. Przez śnieżycę Obama został przetransportowany do domu z bazy militarnej Joint Base Andrews samochodem zamiast śmigłowcem Marine One. Kolumna samochodów jechała bardzo powoli po oblodzonej drodze, by w ponad godzinę dotrzeć do Białego Domu.

No teraz śniegu u @WronaM pod dostatkiem! Zapraszamy 19.00 @FaktyTVN PS A gdzie czapka!? pic.twitter.com/dIQhHojYof— CezaryGrochot (@CGrochot) styczeń 23, 2016

Śnieżyca widoczna z Kosmosu

Burza śnieżna w Stanach Zjednoczonych była tak potężna, że widać ją było nawet z Kosmosu. Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia satelitarne, wykonane w nocy z 22 na 23 stycznia, na których widać było układy chmur związanych z burzą.

Także astronauta Scott Kelly, znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zamieścił na swoim koncie na Twitterze zdjęcie, na którym widać było śnieżycę z jego perspektywy.

Burza śnieżna widoczna z KosmosuNASA
Śnieżyca w USA na zdjęciu satelitarnymNASA

Day 302. #Blizzard2016 gave us an impressive view below. Stay warm! #GoodNight from @space_station! #YearInSpace pic.twitter.com/ioNOqdYDCP— Scott Kelly (@StationCDRKelly) styczeń 24, 2016

Autor: mab,AD,zupi/rp,jap,map / Źródło: PAP, Reuters, TVN24, weather.com, ENEX

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w grudniu i w święta Bożego Narodzenia? Według najnowszych prognoz czeka nas ciekawa pogodowa przeplatanka. O przewidywaniach ostatni miesiąc tego roku pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada niebezpieczną pogodę w południowych krańcach Polski. Drogi mogą być śliskie, a do tego prawdopodobnie pojawią się intensywne opady śniegu. Na północy może silnie wiać.

Może sypać śnieg i silnie wiać. Pogodowe zagrożenia w tym tygodniu

Może sypać śnieg i silnie wiać. Pogodowe zagrożenia w tym tygodniu

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Tatrzański Park Narodowy apeluje o niewchodzenie na tafle zamarzających górskich stawów. Służby ostrzegają, że lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

"Nie wchodzić pod żadnym pozorem". Apel do turystów

"Nie wchodzić pod żadnym pozorem". Apel do turystów

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W kilku miastach amerykańskiego stanu Karolina Północna pierwszy raz od ponad trzech lat spadł śnieg. Choć opady były bardzo małe, to i tak doprowadziły do znacznych utrudnień na drogach i wpłynęły na codzienne życie mieszkańców.

Ostatni raz śnieg spadł tu ponad 1000 dni temu

Ostatni raz śnieg spadł tu ponad 1000 dni temu

Źródło:
wral.com, tvnmeteo.pl

Ratownicy w hrabstwie Westmoreland w Pensylwanii przeczesywali we wtorek zapadlisko w poszukiwaniu kobiety. 64-latka szukała swojego kota i według policji prawdopodobnie wpadła do leja krasowego.

Szukała kota, miała wpaść do dziury w ziemi

Szukała kota, miała wpaść do dziury w ziemi

Źródło:
CBS News, Reuters

Pogoda na dziś, czyli na środę 4.12. Dzień zapowiada się pochmurno, a w wielu regionach będzie towarzyszył nam deszcz lub deszcz ze śniegiem. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa 4.12. Chłodno i nieprzyjemnie, lokalnie popada deszcz ze śniegiem

Pogoda na dziś - środa 4.12. Chłodno i nieprzyjemnie, lokalnie popada deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wejście asteroidy C0WECP5 w ziemską atmosferę zostało uchwycone na nagraniach naocznych świadków. Jej spaleniu się w atmosferze towarzyszyła jasna kula ognia. To jeden z nielicznych obiektów, o którego wejściu w atmosferę dowiedzieliśmy się na tyle wcześnie, by na niego "zapolować".

Asteroida, którą odkryto we wtorek, rozbłysła nad Syberią. Nagranie

Asteroida, którą odkryto we wtorek, rozbłysła nad Syberią. Nagranie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Asteroida C0WECP5, znajdująca się na kursie kolizyjnym z Ziemią, została odkryta we wtorek, 3 grudnia rano. Co ciekawe, obiekt wszedł w atmosferę Ziemi nad Syberią tego samego dnia po godzinie 17. Ciało niebieskie nie miało szans wyrządzić żadnych szkód, ale fakt, że zostało wykryte przed kolizją, jest bardzo ważny dla badaczy.

Odkryto ją we wtorek rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Odkryto ją we wtorek rano. Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz"

Statek VSG Glory zatonął we wtorek w pobliżu rafy koralowej na wodach Morza Czerwonego. Jednostka uległa uszkodzeniu pod koniec listopada, doszło do wycieku oleju. Rząd Egiptu zapewnia, że większość szkodliwych substancji została zabezpieczona, ale istnieje ryzyko, że ich pozostałości mogą zatruć wrażliwe rafy.

Statek zatonął w pobliżu rafy koralowej w Egipcie. Wrażliwy ekosystem zagrożony

Statek zatonął w pobliżu rafy koralowej w Egipcie. Wrażliwy ekosystem zagrożony

Źródło:
PAP, Marine Traffic

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację wilgotnej, pochmurnej aury. Popada deszcz, miejscami również śnieg. Pod koniec tygodnia niebezpieczeństwo stanowić mogą silne podmuchy wiatru, rozwijające prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Rządy w pogodzie przejmą wietrzne niże. Kiedy dosypie śniegu?

Rządy w pogodzie przejmą wietrzne niże. Kiedy dosypie śniegu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do karambolu z udziałem 17 pojazdów doszło podczas śnieżycy na autostradzie w stanie Michigan. Jak podały lokalne media, jedna osoba jest w stanie krytycznym. Intensywne opady śniegu nawiedzają północno-wschodnie krańce Stanów Zjednoczonych od kilku dni.

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Samochody zaczęły na siebie wpadać. Jedna osoba w stanie krytycznym

Źródło:
NBC Chicago, Mlive Michigan, tvnmeteo.pl

Tegoroczna jesień meteorologiczna była najcieplejsza w historii Japonii. Jak podali tamtejsi eksperci, średnia temperatura powietrza od września do listopada była o 1,97 stopnia wyższa niż średnio. Nie pozostało to bez wpływu na przyrodę.

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Najcieplejsza jesień w historii pokrzyżowała plany turystom

Źródło:
The Japan Times

Trzech wspinaczy zaginęło podczas zdobywania najwyższego szczytu Nowej Zelandii - Góry Cooka. Ekipy ratunkowe znalazły sprzęt, który najprawdopodobniej należał do mężczyzn - podała we wtorek nowozelandzka policja.

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Chcieli zdobyć najwyższy szczyt. Trzech wspinaczy zaginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 25 osób zginęło w powodziach wywołanych przez deszcze monsunowe na południu Tajlandii - poinformował we wtorek dziennik "Bangkok Post". W 10 prowincjach kraju poszkodowanych zostało ponad 660 tysięcy gospodarstw domowych. W wyniku żywiołu w sąsiedniej Malezji życie straciło co najmniej sześć osób.

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Pół roku opadów w pięć dni. To jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP

Na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii doszło do awarii instalacji wodnej. W wyniku pęknięcia rury zalana została serwerownia, która gromadzi dane pozyskane z satelit Solar Dynamics Observatory (SDO) i Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS). Naukowcy z NASA nie będą w stanie przetwarzać wielu informacji dotyczących aktywności Słońca - pisze portal space.com.

Problem z ważnymi danymi o Słońcu. Przez pękniętą rurę

Problem z ważnymi danymi o Słońcu. Przez pękniętą rurę

Źródło:
space.com

Czy na Wenus kiedykolwiek mogły istnieć warunki do podtrzymywania życia? Najnowsze badania wskazują, że raczej było to niemożliwe - na planecie po prostu jest zbyt mało wody. Jej obecny brak w atmosferze świadczy o tym, że raczej nigdy nie było jej wystarczająco dużo, by wypełnić oceany.

Wenus była jak Ziemia? Nowe badania

Wenus była jak Ziemia? Nowe badania

Źródło:
Reuters, University of Cambridge

Stado grindwali utknęło w płytkiej zatoce Golden Bay, położonej na północny zachód od Zatoki Tasmana w Nowej Zelandii. Ssakom morskim rzucili się na pomoc mieszkańcy i wolontariusze lokalnej organizacji pozarządowej. Nie wszystkie zwierzęta udało się uratować.

W zatoce utknęło kilkadziesiąt grindwali. Niemal połowa z nich nie przeżyła

W zatoce utknęło kilkadziesiąt grindwali. Niemal połowa z nich nie przeżyła

Źródło:
Reuters, nzherald.co.nz

Grupa naukowców rozpoczęła sekcję zwłok dziobowala łopatozębnego - najrzadszego walenia na świecie. To historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy eksperci mają do czynienia z pełnym, znajdującym się w niemal idealnym stanie okazem.

Przeprowadzą sekcję zwłok tajemniczego gatunku

Przeprowadzą sekcję zwłok tajemniczego gatunku

Źródło:
phsy.org, ABC Australia, Departament Of Conservation Te Papa Atawhai

Jedno z głównych składowisk odpadów z powodzi w Walencji jest niebezpieczne dla wód gruntowych. Na terenie starej kopalni gliny, gdzie przewożone są zniszczone samochody, utworzył się naturalny zbiornik. Ciecze z pojazdów mogą mieszać się tam z wodami, stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców i przyrody.

Powódź zniszczyła tysiące aut. Ich składowisko może zatruć wody gruntowe

Powódź zniszczyła tysiące aut. Ich składowisko może zatruć wody gruntowe

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzech wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy Bora w Grecji. Na wyspach Rodos i Limnos wprowadzono stan nadzwyczajny po powodziach i osuwiskach, do jakich doszło w weekend. Trwa liczenie strat i sprzątanie skutków żywiołu.

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, eKathimerini, greekreporter.com

Do Polski wkrótce zacznie płynąć arktyczne powietrze, nadchodzące ochłodzenie poprzedzi jednak dość ciepły początek miesiąca. Co czeka nas w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby nie żyją, a ponad 30 trafiło do szpitala po zjedzeniu potrawy z mięsa żółwia morskiego na Filipinach - poinformowała w poniedziałek stacja BBC. Choć polowanie na te zwierzęta jest nielegalne, to w niektórych społecznościach ich mięso i jaja nadal stanowią tradycyjny przysmak.

Zjedli mięso żółwia, nie żyją

Zjedli mięso żółwia, nie żyją

Źródło:
BBC, ABS-CBN

Rzadkie w naszym kraju zjawisko zaobserwowała w poniedziałek o poranku Reporterka24. W Dębicy (województwo podkarpackie) pojawiły się dobrze widoczne słupy świetlne.

Świetlne słupy wyrosły między domami

Świetlne słupy wyrosły między domami

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Indiach i na Sri Lance trwa szacowanie szkód po przejściu cyklonu tropikalnego Fengal. Jak podały lokalne władze, liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła do 20. W stanie Tamilnadu ratownicy próbowali dostać się do siedmioosobowej rodziny od niedzieli uwięzionej pod lawiną błotną.

Domy pod wodą i zwałami błota. Trwa walka z czasem

Domy pod wodą i zwałami błota. Trwa walka z czasem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AFP, NDTV

Kilkadziesiąt godzin trwało wytropienie niedźwiedzia czarnego, który w sobotę wdarł się do supermarketu w japońskiej prefekturze Akita i zaatakował pracownika. W poniedziałek poinformowano o złapaniu i eliminacji zwierzęcia, które przed śmiercią zostało uśpione.

Niedźwiedź zaatakował w supermarkecie, złapano go po dwóch dniach

Niedźwiedź zaatakował w supermarkecie, złapano go po dwóch dniach

Źródło:
The Guardian, ENEX, Kyodo News, CNN

Ignis to oficjalna nazwa pierwszej polskiej misji technologicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z udziałem astronauty Sławosza Uznańskiego. W poniedziałek w Warszawie zaprezentowano również oficjalny emblemat misji.

"Ogień". Pierwsza taka polska misja

"Ogień". Pierwsza taka polska misja

Źródło:
PAP, POLSA

Wysoka temperatura powoduje osłabienie układu odpornościowego u ssaków - twierdzą naukowcy. Badania przeprowadzone na kapucynkach między innymi na Uniwersytecie w Michigan dostarczają kolejnych dowodów na to, że globalne ocieplenie stało się poważnym zagrożeniem dla dzikich zwierząt.

"Nie mogę uwierzyć, że zaobserwowaliśmy to u kapucynek"

"Nie mogę uwierzyć, że zaobserwowaliśmy to u kapucynek"

Źródło:
Cosmos Magazine, Science

Część Stanów Zjednoczonych pozostaje sparaliżowana przez intensywne opady śniegu. W niedzielę rano alerty przed zimową aurą obejmowały tereny zamieszkane przez ponad dwa miliony ludzi. Śnieg uwięził w domach mieszkańców kilku hrabstw, a drogi były nieprzejezdne.

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Źródło:
NY Times, Reuters, USA Today, tvnmeteo.pl

Tego poranka 40-letnia kobieta z australijskiego stanu Wiktoria długo nie zapomni. Gdy prowadziła samochód na autostradzie, nagle na jej nogę wpełzł jadowity wąż.

Jechała autostradą, gdy "poczuła coś na stopie"

Jechała autostradą, gdy "poczuła coś na stopie"

Źródło:
ABC, The Guardian

Gdy pogoda jest monotonna, tak jak przez wiele ostatnich dni, więcej ciekawych rzeczy dzieje się tam, gdzie nasz wzrok nie sięga. Tak było w sobotę rano, kiedy nad częścią Polski pojawiła się długa linia w warstwach chmur. Widać ją na zdjęciu satelitarnym.

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

Źródło:
TVN24