Jezioro jak w Afryce znalezione na Tytanie

Jezioro po lewej jest na Tytanie, po prawej na Ziemi

Solnisko to silnie zasolony akwen, który powstaje w miejscach, gdzie parowanie substancji jest intensywniejsze niż opady. Naukowcy z NASA przy pomocy sondy Cassini odkryli taki na księżycu Saturna - Tytanie. Podobieństwa są uderzające.

Jezioro o nazwie Ontario Lacus, znalezione na Tytanie przez sondę Cassini, nie jest wypełnione wodą. W zbiorniku znajduje się metan, etan i propan. Co jeszcze, dokładnie nie wiadomo. Akwen jednak zachowuje się zupełnie jak solniska na Ziemi.

Kształtem przypomina nawet jedno znajdujące się w Namibii - Etosha Pan ma 120 km długości, prawie tyle co Ontario Lacus na Tytanie.

Ziemskie solnisko i te na księżycu Saturna zmienia swój kształt zależnie od pory roku. Oba zbiorniki są też płytkie, a poziom ich zawartości wzrasta porze deszczowej (na Tytanie pada "deszcz", ale nie składający się z wody). Później substancje zawarte w akwenach parują, a w solniskach odkłada się osad.

Jak u nas

Naukowcy uznali, że skoro solniska tworzą się najczęściej na terenach pustynnych, to Ontario Lacus może właśnie znajdować się na odpowiedniku pustyni na Tytanie.

Dzięki sondzie Cassini dowiedzieliśmy się też, iż propan, metan, etan, które znajdują się w zbiorniku na księżycu Saturna, mają podobną cyrkulację co woda na Ziemi.

My i oni

Poza Ziemią, Tytan jest jedynym znanym człowiekowi ciałem niebieskim, na którego stałej powierzchni znajdują się ciekłe płyny skoncentrowane w zbiornikach.

Naukowcy pracujący przy projekcie zapowiadają, że planują teraz wnikliwie badać Lacus Ontario.

Autor: ar/ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości