Najnowsze

Czy Medea znów się mści? W Grecji śnieżyce najgorsze od 40 lat

Najnowsze


Przez Grecję przetoczyła się śnieżyca, którą nazwano imieniem mitologicznej czarodziejki Medei. Wiele gospodarstw domowych pozbawionych było prądu. Silny wiatr łamał drzewa i gałęzie.

Śnieżyca Medea, nazwana tak po mitologicznej postaci, która słynęła ze swojego okrucieństwa, a szczęście znalazła dopiero na Polach Elizejskich, sprowadziła do Grecji intensywne opady śniegu. Był on tak ciężki, że pod jego naporem uszkodzone zostały linie energetyczne. W czwartkowe południe około 8-10 tysięcy gospodarstw domowych w północnych Atenach i regionie Attyka było bez prądu. Część mieszkańców tych terenów nie ma dostępu wody, ponieważ jej dostawy są bezpośrednio związane z działaniem pomp elektrycznych. Powalone przez silny wiatr drzewa, które gdzieniegdzie leżą jeszcze na drogach, uszkodzone pojazdy oraz zwisające luźno kable elektryczne utrudniają mieszkańcom południowo-wschodniej Grecji uzupełnienie zapasów.

Burza śnieżna określona została przez specjalistów jako jedna z najgorszych w ciągu ostatnich dekad.

- Były to najgorsze opady śniegu w ciągu ostatnich 40 lat - powiedział premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Kilkadziesiąt tysięcy domów było bez prądu

W najgorszym momencie pozbawionych elektryczności w Attyce było 70 tysięcy gospodarstw domowych, a na wyspie Eubea - 15 tysięcy.

50 oficerów sił zbrojnych, 40 członków specjalnej jednostki ds. klęsk żywiołowych (EMAK), wszystkie regionalne jednostki straży pożarnej zostały zmobilizowane do usunięcia powalonych drzew i naprawienia linii energetycznych w regionie Attyki.

Greccy strażacy otrzymali w ostatnich dniach liczne telefony w sprawie interwencji związanych z usuwaniem przeszkód na drogach, wycięciem niebezpiecznych drzew, bezpiecznym przewiezieniem ludzi.

- Ludzie muszą zostać w domu, nie mogą wyjść na spacer. Nie wiem, czy to dobrze wpłynie na kontrolę epidemii - powiedział mieszkaniec Aten Stefanos. - Większość z nas nie może iść do pracy, z wyjątkiem tych, którzy muszą wykonywać pracę - powiedział Triantafillos, inny mieszkaniec Aten.

Autor: anw/map / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości